Diskutohet për pozitën e femrës | 2014-04-17

Të rinjtë ferizajas, këtë të enjte kanë trajtuar tema të shumta sa i përket pozitës së femrës në përgjithësi.
 

Dyfishohet inkasimi i tatimit në pronë | 2014-04-17

Komuna e Ferizajt ka dyfishuar inkasimin e tatimit në pronë gjatë tre muajve të parë të këtij viti, falë mobilizimit të Drejtorisë së Financave e Buxhetit dhe punës parimore ndaj të gjithë tatimpaguesve.
 

Fermerët nuk kanë nevojë të shqetësohen për këtë situatë kaluese | 2014-04-16

Fermerët e komunës së Ferizajt nuk duhet të shqetësohen nga reshjet e fundit të borës, intensiteti i saj nuk është i përmasave që mund ti dëmtoj kulturat bujqësore, kanë thënë të mërkurën gjatë një konference për medie drejtuesit e Drejtorisë Komunale për Bujqësi të Ferizajt.
 

Komuna e Ferizajt do ta ketë përkrahje në riintegrimin e personave të riatdhesuar | 2014-04-15

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa i shoqëruar edhe nga drejtori i Administratës së Përgjithshme njëherësh zëdhënësi i komunës Naim Ferati, këtë të martë kanë pritur në një takim ministren e integrimeve Evropaine Vlora Çitaku. 
 

Kryetari Svarqa, apelon për kujdes maksimal të shfrytëzimit të Parkut Liria. | 2014-04-15

Thirrje qytetarëve nga kryetari i Komunës së Ferizajt për kujdes gjatë shfrytëzimit të Parkut të Lirisë.
 

Kryetari Svarqa, mori pjesë në një ushtrim në kampin e forcave amerikane Bondsteel | 2014-04-15

 Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, i shoqëruar nga nënkryetari Xhavit Zariqi, drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit, Mimoza Fazliu si dhe drejtori i Administratës së Përgjithshme Naim Ferati, këtë të martë morën pjesë në një ushtrim i cili kishte të bënte me parashutizëm.
 

Mbahet fushata sensibilizuese për migrim jo të rregullt edhe në Ferizaj | 2014-04-10

Në kuadër të fushatës gjithëpërfshirëse për procesin e Liberalizimit të Vizave në Kosovë, Ministria e Integrimit Evropian në bashkëpunim me Zyrën Zvicerane në Kosovë, organizuan turneun informativ me autobus, edhe në qendër të Ferizajt.
 

Kryetari Svarqa, përgëzon klubin e karatesë Sharri | 2014-04-08

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharrem Svarqa i shoqëruar edhe nga nënkryetari Xhavit Zariqi dhe drejtori i Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit Enver Haliti, kanë pritur në një takim karateistët e klubit Sharri.
 

Bisedojnë çështje të rëndësishme | 2014-04-08

Kryetari i  Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqam, këtë të martë ka pritur në një takim kryetarin e Komunës së Mitrovicës Agim Bahtirin.
 

U debatua 100-ditëshi i qeverisjes së Ferizajt | 2014-04-08

Udhëheqja komunale e Ferizajt, përfaqësues të partive opozitare e të koalicionit qeverisës dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare, debatuan sot 100 - ditëshin e parë të qeverisjes së Komunës së Ferizajt, prirë nga kryetari Muharrem Svarqa. Debati u organizua nga OJQ Iniciativa për Progres.
 

Njëqind ditët e para të qeverisjes, me suksese dhe të arritura | 2014-04-08

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa në një intervistë dhënë Televizionit Liria të Ferizajt, ka thënë se gjatë periudhës 100 ditëshe të qeverisjes së tij me Ferizajn, janë shënuar rezultate inkurajuese.
 

Komuna e Ferizajt, bëhet me zëdhënës | 2014-04-07

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, këtë të hënë emëroi Naim Feratin, zëdhënës të Komunës së Ferizajt.
 

Situata e qete në Komunën e Ferizajt | 2014-04-07

Kryetari i Komunës së Ferizajt, këtë të hënë ka pritur në një takim, komandantin e KFOR-it amerikan në Bonstill, kolonelin Charles Hensley.
 

Kryetari Svarqa, priti një delegacion nga qyteti Carouge i Zvicrës | 2014-04-04

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharrem Svarqa i shoqëruar edhe nga drejtori i Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit Enver Haliti si dhe drejtoresha e Drejtorisë së Zhvillimit Ekonomik dhe Turizmit Mimoza Fazliun, këtë të premte kanë pritur në një takim kryetarin e Komunës së Carouge e Zvicrrës  Nicolas Walder i shoqëruar po ashtu edhe nga ekipi i tij.
 

Kryetari Svarqa dhe ministri Agani biseduan për spitalin e Ferizajt | 2014-04-03

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, këtë të enjte është takuar me Ministrin e Shëndetësisë së Republikës së Kosovës Ferid Agani i shoqëruar edhe nga drejtori i Spitalit Rajonal të Ferizajt, z. Gëzim Bajrami.
 
 

Shënohet përvjetori i demonstratave të viti 1981 | 2014-04-03

Këtë të enjte në Ferizaj është shënuar përvjetori i  demonstratave të vitit 1981, ditë kur në Ferizaj në shënjë rezistence u organizuan demonstrata për të kërkuar që Kosovës t’i njihej statusi i republikës, Komuna e Ferizaj ka shënuar këtë përvjetor të rëndësishëm.
 

Përkujtohen 5 martirë dhe dy dëshmorë në fshatin Gaçkë | 2014-04-03

Qindra bashkëfshatarë , përfaqësues të organeve komunale dhe nga subjektet politike ishin mbledhur sot për të përkujtuar 15 vjetorin e rënies së dy dëshmorëve dhe 5 viktimave të vrarë nga forcat serbe. 
 

Komuna e Ferizajt dhe Zyra e BE-së shprehen për intensifikimin e bashkëpunimit | 2014-04-03

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, priti sot në një takim pune drejtorin e zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, z. Kristof Shtok.
 

Shkuarjet për të luftuar jashtë Kosovës dukuri të dëmshme | 2014-04-02

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff, kishte ndarë kohë  të mërkurën që më trenin lokal të arrijë në Ferizaj dhe të takoj kryetarin e Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa dhe të vizitojë institucionet fetare te Komunës së Ferizajt. 
 
 

Kryetari Svarqa, shpreh keqardhje për vrasjen e dy ferizajasve në vendet e Lindjes së Mesme | 2014-04-01

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, me brengosje e keqardhje të thellë ka marrë lajme ditëve të fundit, sipas të cilave së paku dy ferizajas janë vrarë në konflikte të armatosura në Siri dhe në Irak.
 

Kërkohet me shume përfshirje e qytetarëve ne hartimin e buxhetit të Komunës | 2014-04-01

Në një debat  te organizuar sot për sfidat e buxhetimit te komunave nga instituti për studime te avancuara GAP u theksua nevoja që të ketë sa më shumë  përfshirje të nevojave të qytetarëve në kohën kur bëhet planifikimi i buxhetit për vitet në vijim.
 

Kryetari Svarqa, priti në një takim deputeten e Parlamentit të Kosovës Alma Lama | 2014-04-01

Këtë të martë numri një i qyteti të Ferizajt, Muharrem Svarqa, ka pritur në një takim deputeten e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Alma Lama.
 

Diskutime të shumta në mbledhjen e Kuvendit të Komunës së Ferizajt | 2014-03-31

Këtë të hënë është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës së Ferizajt, në të cilën janë diskutuar pika të shumta të rendit të ditës.
 

Shpallet vullnetarja e viti për vitin 2013 | 2014-04-01

Një organizim i sektorit të rinisë nga komuna e Ferizajt mblodhi sot dhjetëra të rinjë për të prezantuar punën vullnetare dhe aktivitetet e realizuara gjatë vitit 2013 nga disa  të rinjë ferizajas  në  shumë  fusha.
 

Kryetari Svarqa tregon rezultate e arritura në 100 ditshin e parë të qeverisjes | 2014-03-31

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem  Svarqa, në programin e mëngjesit të Koha Vision (KTV), ka folur për sfidat dhe sukseset të cilat ka arritur në 100 ditshin e parë në qeverisjen lokale.
 

Kryetari Svarqa, iu përgjigjet organizatës INPO | 2014-03-25

Svarqa:OJQ INPO ka bërë interpretim të njëanshëm të Kushtetutës e të ligjeve, prandaj shpreh përkushtimin që të japë përgjigje të mbështetura në akte normative, e jo për të kënaqur kërkesat e pambështetura të cilësdo palë.
 

Është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politike dhe Financa | 2014-03-25

Janë diskutuar çështje të shumta në rendin e ditës.
 

Kryetari i Svarqa priti në takim përfaqësuesit e Alternativës për Fuqizimin e Rinisë së Kosovës | 2014-03-25

Kryetari i Komunës së Ferizajt, z.Muharrem Svarqa, u takua sot me përfaqësues të Organizatës Rinore Alternativa për Fuqizimin e Rinisë së Kosovës dhe deputetin e Kuvendit të Kosovës z. Sali Morina, me të cilët biseduan për punët dhe aktivitetet rinore në Komunë dhe mundësitë e realizimit të aktiviteteve të përbashkëta në të ardhmen.
 

Përkujtohet aktorja Adriana Abduallhu | 2014-03-24

Në këtë akademi përkujtimore, morri pjesë edhe kryetari i  Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa,së bashku me drejtorët e Drejtorive Komunale. 
 

Kryetari i Ferizajt, takohet me përfaqësues të LMT-së së KFOR-it | 2014-03-24

Me rastin e 24 marsit-ditës së intervenimit të NATO-së në Kosovës, i pari i Ferizajt, Muharrem Svarqa së bashku me disa të rijnë të kësaj komunë, është takuar më përfaqësues të LMT-së së KFOR-it amerikan.
 

Kryetari Svarqa morri pjesë në kafen e miqësisë | 2014-03-24

Këtë të hënë kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, ka pirë kafen e miqësisë së bashku edhe me përfaqësues të tjerë të strukturave politike, bashkësive fetare, OJQ-ve dhe mediave.
 

Kryetari i Ferziajt kujton bashkë me zyrtarë të KFOR-it 24 marsin 1999 | 2014-03-24

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, u takua sot me përfaqësues të KFOR-it, të stacionuar në kampin Bondsteel, për të kujtuar së bashku 24 marsin 1999, ditën e fillimit të bombardimeve të caqeve ushtarake të ish-Jugosllavisë nga Aleanca e NATO-s.
 

Komuna e Ferizaj, nënshkruan marrëveshje me UNDP | 2014-03-21

Kreu i Komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të premte ka nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim UNDP.
 

Kryetari Svarqa, premton mbështetje të vazhdueshme për mjeket ferizajas | 2014-03-21

Këtë të premte kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa,së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale Burim Karameta, drejtorin e Qendrës së Mjekësisë Familjare Dr. Asllan Shabanin si dhe drejtorin e Caritas Kosovës, Don Viktor Sopin, janë takuar me mjekët dhe stafin tjetër teknik të cilët janë punësuar në QKMF.
 

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Ujit | 2014-03-21

Dita botërore e ujit, këtë të premte është shënuar edhe në Ferizajt, përmes një ligjërata në të cilën është folur për rëndësinë e ujit.
 
 

Me mbjelljen e luleve në sheshin e qytetit është shënuar Dita e Luleve | 2014-03-21

I pari i Komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të premte ka mbjell edhe lulen e parë në sheshin e qytetit ‘Adem Jashari”.
 

Në Ferizaj organizohet Dita e Luleve | 2014-03-20

Me nismën e kryetarit Muharrem Svarqa, nesër në Ferizaj organizohet për herë të parë Dita e Luleve. Me këtë rast do të mbahen një sërë aktivitetesh, përfshirë mbjelljen e luleve në Sheshin “Adem Jashari” dhe në hapësirat publike të qytetit.
 
 
 

Kryetari Svarqa, uron punëtorët e Fabrikës së Tubave | 2014-03-20

Kryetari Svarqa tha se kjo është një fitore e përgjithshme.
 

I jepet lamtumira e fundit profesorit të gjimnazit Ismajl Kokollarit | 2014-03-19

Iu dha lamtumira e fundit profesorit të gjuhës dhe letërsisë shqipe të gjimnazit ‘Kuvendi i Arbërit’, Ismajl Kokollari. 
 

Bisedohet për sferën e bujqësisë | 2014-03-18

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku me drejtorin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Xhemajl Reçica, këtë të martë, janë takuar me zyrtarë të Bankës Evropiane për Zhvillim të Bujqësisë.
 

Emërohet zyrtari përgjegjës i zyrës së prokurimit | 2014-03-18

Kryetari i komunës së Ferizajt,  Muharem Svarqa, ka emëruar përkohësisht zyrtar përgjegjës të zyrës komunale të prokurimit znj. Hanife Obrazhda-Selimin.
 

Kryetari Svarqa, ka bashkëbiseduar me banorët e fshatit Tërrn | 2014-03-17

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Infrastrukturës, Gafurr Ilazin, të dielën kanë zhvilluar një takim me banorët e fshatit Tërrn.
 

Kryetari Svarqa, solidarizohet me punëtorët e Fabrikës së Tubave | 2014-03-15

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, me bashkëpunëtorët e tij këtë të shtunë, ka vizituar punëtorët e Fabrikës së Tubave në Prishtinë, të cilët janë futur në greve.
 

Premtohet mbështetje për Spitalin e Ferizajt | 2014-03-14

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku me drejtorin e Spitalit Rajonal të Ferizajt, dr. Gëzim Bajramin këtë të premte kanë pritur një delegacion nga qyteti i Maltës.
 

Drejtori Karameta takohet më pensionistët e Ferizajt, si dhe me drejtues të shoqatave të personave me aftësi të kufizuara | 2014-03-13

Drejtori I Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizajt, Burim Karameta, këtë të mërkurë është takuar me drejtues të Shoqatës së Pensionistëve, me drejtues të shoqatës “Hendikos”, si dhe me drejtues të shoqatës “Hendifer”.
 

Rreth 50 projekte pritet të realizohen gjatë këtij viti në Ferizaj | 2014-03-13

Komuna e Ferizajt gjatë këtij viti planifikon të realizoj një numër të madh projektesh infrastrukturore vlera e të cilave pritet të arrin shumën e mbi 6.5 milion eurove.
 

Aksioni për mbylljen e lojërave të fatit fillon në (Las Vegas) | 2014-03-11

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, i ka prirë aksionit të ditës së martë për mbylljen e të gjitha lojërave të fatit që janë në qytetin e Ferizajt.
 

Kryetari Svarqa, priti në një takim ekipin e CSPP-sëKryetari Svarqa, priti në një takim ekipin e CSPP-së | 2014-03-10

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të hënë ka pritur në një takim Julia von Dobeneck, zyrtare e organizatës për ndërmjetësim CSSP, si dhe Bekim Ismailin nga po kjo organizatë.
 

Shfaqet filmi dokumentar “Kontributi i gruas ferizajase në shtet ndërtim” | 2014-03-08

Grupi i grave asambleiste të Kuvendit Komunal të Ferizajt, me rastin e 8 marsit-ditës ndërkombëtare  të gruas ka shfaqur filmin dokumentar” “Kontributi i gruas ferizajase në shtet ndërtim”. Për të ndjekur këtë film dokumentar morën pjesë mysafirë të shumtë.
 

Me rastin e festës së gruas, organizohen aktivitete të shumta | 2014-03-08

Këtë të shtunën në sheshin e qytetit “Adem Jashari”, në Ferizaj, është organizuar një program I pasur nga Shoqata e Artistëve Figurativ “Zef Kolombi”.
 

Kryetari Svarqa, uron femrat ferizajase me rastin e festës së 8 marsit-Ditës së Gruas | 2014-03-07

Në prag te festës së 8 marsit-Ditës së Gruas, kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, ka shtruar një drekë për gjitha punonjëset e komunës së Ferizajt dhe të gjitha asambleistet e Kuvendit të Komunës.
 

Shënohet 7 marsi-Dita e mësuesit | 2014-03-07

Këtë të premte me një manifestim është shënuar 7 mari-Dita e mësuesit.
 

Homazhe në nderim të të rënëve | 2014-03-06

Në kompleksin e dëshmorëve në Ferizaj, kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, së bashku me drejtorët e drejtorive komunale ka bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
 

Kryetari Svarqa, takon ferizajasin Lum Rexhepin që do të luaj për Kombëtarën e Kosovës | 2014-03-04

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, në vigjilje të takimit të parë ndërkombëtar që e zhvillon nesër Kombëtarja e Kosovës, nesër në Mitorvicë me   Kombëtaren e Haitit, ka takuar edhe ferizajasin Lum Rexhepin i cili aktulisht jeton në Finlandë. 
 
 

Çështja e sigurisë vazhdon të jetë e qetë dhe stabile | 2014-03-04

Kreu i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të martë është takuar me drejtues të KFOR-it si dhe me drejtorin e Policise se Kosoves ne Ferizaj, kolonel Gazmend Hoxhen.
 

Kryetari Svarqa takohet me drejtues të Ministrisë së Punëve të Brendshme | 2014-03-03

Në këtë takim, kryetari Muharem Svarqa është zotuar se do të përmbushë të gjitha obligimet që kanë të bëjnë me Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi.
 

Kryetari Svarqa, i ka dëshiruar rrugëtim të mbarë veteranëve të UÇK-së për në Prekaz | 2014-03-03

Veteranët e UÇK-së, nga qyteti i Ferizajt,  nisen këmbë drejt Prishtinës dhe Prekazit.
 

Bisedohet për projekte të shumta | 2014-02-28

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të premte ka pritur në një vizitë, Ministrin për Kthim dhe Komunitete, Dalibore Jevtiq.
 

Shkarkohet Bordi i Drejtorëve të ndërmarrjes "Stacioni i Autobusave" | 2014-02-26

 Për shumë parregullsi e veprime kundërligjore
 
 

Komuna e Ferizajt, ndihmon bujqit | 2014-02-26

Komuna e Ferizajt, përkatësisht, drejtoria e bujqësisë do të bëjë subvencionimin e 10 fermerëve për ngritjen e serrave me një sipërfaqe prej 512 metra katror.
 

Filluan punimit në ujësjellësin e rrugës “2 Korriku” | 2014-02-25

Për të parë nga afër fillimin  e këtyre punimeve doli edhe kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa me bashkëpunëtorët e tij.
 

Dhurohen shtretër për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare | 2014-02-21

Falë Caritsait të Kosovës, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, është pajisur me shtretër të shumtë.
 

Kryetari Svarqa, bën thirrje që të bëhet pagesa e tatimit në pronë | 2014-02-19

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të mërkure ka bërë thirrje  të gjithë shërbyesve civil, qytetarëve dhe bizneseve që të bëjnë pagesën e tatimit në pronë.
 

Po punohet me efikasitet të plotë | 2014-02-19

Drejtoria e Administratës së Përgjithshme, Naim Ferati, ka filluar tashmë punët edhe në bazë të planit të paraparë.
 

Mbahet mbledhja e parë e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2014-02-18

Këtë të martë është mbajtur mbledhja e parë e Komitetit për Politikë dhe Financa, në të cilën janë diskutuar çështje të shumta.
 

Me manifestime të shumta u shënua 6-vjetori i shtetësisë së Kosovës | 2014-02-17

Pavarësia e Kosovës, kurorëzim i sakrificave të mëdha të kombit
 
 

Kryetari Svarqa, uron komunitetin ashkali me rastin e ditës së falmurit | 2014-02-15

Numri një i komunës së Muharem Svarqa me bashkëpuntorët e tij morri pjesë në manifestimin e komunitetit ashkali të organizuar me rastin e ditës së falmurit të tyre.
 
 
 

Kryetari i Ferizajt Muharem Svarqa, falënderon vëllezërit Kozhani që ndihmuan familjet ferizajase | 2014-02-14

Vëllezërit Ardian dhe Alban Kozhani, të cilët jetojnë dhe veprojnë në Kanada, këto ditë ndihmuan 17 familje skamnore me nga një 150 euro.
 

Komuna e Ferizajt, organizon aktivitete te shumta ne rastin e 17 shkurtit-Ditës së Pavarësisë së Kosovës | 2014-02-14

Komuna e Ferizajt, organizon aktivitete te shumta ne rastin e 17 shkurtit-Ditës së Pavarësisë së Kosovës
 

Kryetari Svarqa, mori pjesën në ndërrimit të komandës së Grupit Luftarak Shumëkombësh Lindje në kampin “Bondsteel" | 2014-02-13

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të enjte morri pjesë ndërrimit të komandës së Grupit Luftarak Shumëkombësh Lindje në kampin “Bondsteel”,ku KFOR-i 17,ia dorëzoi komandën grupit të betejës të KFOR-it 18.
 
 

Akuza të pa baza | 2014-02-13

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, i është përgjigjur akuzave të Partisë Demokratike të Kosovës në Ferizaj. 
 
 

Kryetari Svarqa, priti në një takim ambasadoren e Zvicrës në Kosovës Krystyna Marty Lang | 2014-02-12

Në këtë takim janë diskutuar çështje të rëndësishme, në mesin e tyre edhe marrëveshje të ndryshme me qytete zvicerane për të investuar në Kosovë.
 

Kryetari Svarqa, priti përfaqësues të KFOR-it amerikan | 2014-02-11

Kryetari i komunës së Ferizajt,Muharem Svarqa, këtë të martë ka pritur përfaqësues të KFOR-it amerikan ose më saktë përfaqësuesit e LMT-së.
 

Diskutohet për arkitekturën ferizajase | 2014-02-11

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të martë ka pritur në një takim Asociacionin e Arkitektëve të Kosovës.
 

Bisedohet për efiçencën elektrike | 2014-02-10

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të hënë ka pritur në një takim, zyrtarë të Agjencisë Kosovare për Efiçiencë të Energjisë Elektrike.
 

Kryetari Svarqa, takohet me veteranët e luftës së UÇK-së | 2014-02-07

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të premte ka pritur në një takim, kryetarin e Organizatës së Veterinave të Luftës, në Ferizaj,  Nazmi Krasniqin me bashkëpunëtorë të tjerë.
 

Kryetari Svarqa paraqet raportin e borxheve të komunës të trashëguara nga ish-pushteti | 2014-02-06

Borxhet milionëshe  të trashëguara  rrezikojnë realizimin e projekteve të reja. Sipas raporteve të shërbimeve të drejtorive komunale, borxhet e komunës ndaj operatorëve të trashëguara nga qeveria e kaluar vetëm për investime kapitale kapin shumën prej 4.286.588.74 euro.
 
 

Armë të gjata për rojtarët e pyjeve | 2014-02-06

Rojtarët e pyjeve të komunës së Ferizajt janë pajisur të enjten me armë personale të gjata, të cilat do tu hyjnë në punë gjatë kryerjes së detyrave së përditshme.
 

Mbahet mbledhja e KKSB | 2014-02-06

Mbahet mbledhja e KKSBNë këtë mbledhje u diskutua për gjendjen sigurisë dhe çështje të shumta për komunën e Ferizajt.
 

Kryetari Svarqa takohet me shoqërinë civile | 2014-02-05

Numri një i Ferizajt, Muharem Svarqa,  këtë të mërkurë ka pritur edhe shoqërinë civile.
 

Bisedohet për gjendjen e sigurisë në shkolla | 2014-02-05

Kryetari i komunës, Muharem Svarqa, ka pritur në një takim, komandantin e Stacionit të Policisë në Ferizaj,kapiten Qazim Rekën.
 

Komuna dhe FSK do të bashkëpunojnë edhe në të ardhmen | 2014-02-05

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të mërkurë është takuar me komandantin e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes  (KDS),  gjeneral Enver Cikaqin me bashkëpunëtorët e tij.
 

Aksioni për parandalimin e prerjes së pyjeve po jep efekte | 2014-02-03

Komuna e Ferizajt  ka ndërmarr disa veprime në teren me qëllim të parandalimit të prerjes ilegale të pyjeve të komunës, të cilat sipas zyrtarëve komunal veç kanë nisë të japin efektet e para.
 

Familjarë të dëshmorëve, urojnë kryetarin Svarqa | 2014-02-03

Familjarë të dëshmorëve të komunës së Ferizajt, këtë të hënë kanë vizituar, kryetarin e komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa.
 

Diskutojnë çështje të shumta | 2014-01-31

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të premte ka pritur në një takim, drejtorin e zyrës rajonale të OSBE-së në Gjilan  Ulrich Biffar.
 

Kryetari Svarqa takohet me drejtues të Qendrës Evropiane për Çështje të Minoriteteve. | 2014-01-31

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, së bashku me drejtorin e Arsimit, Muhamet Halilin, këtë të premte janë takuar me drejtues të Qendrës Evropiane për Çështje të Minoriteteve.
 

Nis aksioni për lirimin e hapësirave publike | 2014-01-30

Komuna e Ferizajt ka nisur të enjten një aksion për lirimin e hapësirave publike të uzurpuara në mënyrë të paligjshme në vetë zonën e qytetit.
 

Kryetari Svarqa , priti në një takim studenten Xheneta Jetishi | 2014-01-30

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, ka pritur sot, studenten e dizajnit grafik, Xheneta Jetishi, me bashkëpunëtorë të tjerë.
 

Kryetari Svarqa, takohet me kolonelin amerikan Woods | 2014-01-30

Kryetari Svarqa, priti në një takimin komandantin e KFOR-it amerikan në Bonstill kolonel David Woods, nga Grupi Shumëkombësh të Betejës-Lindje.
 

Bisedohet për gjendjen e sigurisë | 2014-01-28

Kreu i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të martë është takuar me drejtues të KFOR-it turk  dhe atij amerikan.
 

Formohet grupi i grave asambleiste | 2014-01-28

OSBE-ja, këtë të martë mblodhi gratë asambleiste të Kuvendit të Komunës së Ferizajt, për të mbajtur takimin e parë me qëllim që të rikomozimit të grupit të grave.
 

Komuna e Ferizajt nënshkroi marrëveshje me Caritas Kosovën | 2014-01-28

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të martë ka nënshkruar dy marrëveshje të reja me drejtorin e Caritas Kosovës, Don Viktor Sopi.
 
 
 

Mbahet mbledhja e aktivit me drejtorët e shkollave | 2014-01-28

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku me drejtorin e Arsimit Muhamet Halilin, kanë mbajtur mbledhjen e parë të aktivit me drejtorët e shkollave si dhe me kryetarin e këshillit të prindërve Nazmi Hoxha.
 

Kryetari Svarqa takohet me drejtues të UN-Habitatit | 2014-01-28

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa me bashkëpunëtorët e tij, është takuar me drejtues të UN-Habitatit.
 

Kryetari Svarqa, takohet me drejtues të kompanisë “Bifurkacioni” | 2014-01-27

Numri një qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku me drejtorin e Shërbimeve Publike, Fatmir Azizin, këtë të hënë kanë vizituar kompanitë për ujë dhe kanalizim “Bifurkacioni”, me ç’rast janë pritur nga drejtori i kësaj kompanie Faton Frangu.
 

Kryetari Svarqa, thotë se do të përkrahen fermerët ferizajas | 2014-01-27

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të hënë morri pjesë në trajnimin me teme “Trajnimi për Standardet e Kualitetit të Ushqimit, Marketingun dhe Shitjen e produkteve”, projekt ky në kuadër të implementimit të projektit “Qendra Regjionale e Marketingut-Lindje” nga GLV Rural+ në partneritet me Komunën e Gjilanit dhe i financuar nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë.
 

Kryetari Svarqa, takohet me zyrtarë të Qeverisë së Luksemburgut | 2014-01-24

Në këtë takim, mori pjesë kryetari Svarqa, drejtori i arsimit, Muhamet Halili, si dhe përfaqësuesi i ambasadës së Luksemburgut  Pierre Weber, si dhe sekretarja e parë Marie-Anne Marx, si dhe drejtori i Qendrës së Kompetencës, Bashkim Hyseni.

 

 

Kryetari Svarqa, vizitoi Qendrat e Mjekësisë Familjare në Ferizaj | 2014-01-23

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të enjte ka vizituar katër Qendrat e Mjekësisë Familjare.
 
 

Bisedohet për bashkëpunim të mëtutjeshëm | 2014-01-23

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të enjte ka pritur në një takim drejtues të organizatës GIZ, të kryesuar nga Christoph Heil.
 
 

Mbahet mbledhja e parë e Kuvendit të Komunës së Ferizajt | 2014-01-22

Në këtë mbledhje kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, ka paraqitur edhe kabinetin e tij qeverisës në mandatin e ti katër vjeçar.
 

Interesim i madh për studime master në SHBA | 2014-01-21

Nën patronatin e kryetarit të komunës, Muharem Svarqa dhe në bashkëpunim me USAID-in amerikan, këtë të martë është mbajtur një takim informues me studentë ferizajas që studimet e tyre master t’i kryejnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 

Kryetari Svarqa ka pritur në një takim drejtues të Odes Ekonomike Indo-Kosovare | 2014-01-21

Në këtë takim, mori pjesë kryetari  Muharem Svarqa, nënkryetari i komunës Xhavit Zariqi, drejtoresha e Financave Lirije Syla si dhe drejtori i Infrastrukturës, Gafurr Ilazi.
 

Kadri Murseli shpallet sportisti i vitit 2013 | 2014-01-18

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, ka bërë ndarjen e  mirënjohjëve për më të dalluarit e sportit ferizajas. 
 
 

Organizohet takim me studentët ferizajas | 2014-01-17

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa në bashkëpunim me USAID-in amerikan, organizon takim informues me studentët ferizajas, për  ata që  dëshirojnë që studimet master  t’i kryejnë në Shtete e Bashkuara të Amerikës.

 

Mbahet takim me gratë asambleiste | 2014-01-17

Zyra për Barazi Gjinore në Komunën e Ferizajt, në bashkëpunim me Qendrën për Edukim dhe Përparim, këtë të premte kanë mbajtur një takim me gratë asambleiste, ku janë diskutuar çështje të ndryshme.

 

 

Kryetari Svarqa priti, ministrin Agani | 2014-01-16

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa  me bashkëpunëtorët e tij, ka pritur në një takim Ministrin e Shëndetësisë së Kosovës , Dr. Ferid Agani, me bashkëpunëtorë,  me ç’ rast është biseduar lidhur me zbatushmërinë e Ligjit për duhanin, çështjen e  spitalit dhe objektit të Institutit Rajonal të Shëndetit Publik.
 

Kryetari i Ferizajt bëri homazhe në kompleksin memorial në Reçak | 2014-01-15

Numri një i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa me bashkëpuntorët e tij, ka bërë homazhe në kompleksin memorial në fshatin Reçak. 
 
 
 

Kryetari Svarqa, takohet me kryetarin e Sindikatës së Shëndetësisë Blerim Syla | 2014-01-15

Diskutohen çështje të shumta sa i përket sferës shëndetësore.
 

Studimi i fizibilitetit vlerësohet si projekt i një rëndësie të madhe në qytetin e Ferizajt | 2014-01-14

I pari i komunës së Ferizajt, këtë të martë është takuar, me përfaqësues të Komisionit Evropian, të cilët po merren me studimin e fizibilitetit për trajtimin e ujërave të zeza në komunën e Ferizajt. 
 
 

Diskutohet për projekte konkrete me drejtues të Karitas Kosovës | 2014-01-14

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, së bashku me drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Burim Karameta, është pritur nga drejtori i Karitas Kosovës, Don Viktor Sopi. 
 
 

Bisedohet për bashkëpunim të mëtutjeshëm | 2014-01-14

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku më drejtorin e drejtorisë së Infrastrukturës, Gafurr Ilazin, janë takuar me përfaqësues të CDI-së zvicerriane.
 

Kryetari Svarqa, takohet me Bajram Qykovcin pjesëmarrës në kongresit të tretë të LNDSH | 2014-01-14

Këtë të martë, kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa me bashkëpunëtorë ka pritur në një takim veprimtarin e luftës nacional çlirimtare Bajram Qykovcin .
 

Kryetari i komunës së Ferizajt, prezantoi drejtorët e drejtorive komunale | 2014-01-13

Numri një i qytetit të Ferizaj, Muharem Svarqa ka bërë publike këtë të hënë,  emërimin e të gjithë drejtorëve të drejtorive komunale në qeverisjen e tij, katër vjeçare.
 

Bashkëpunimi nuk do të mungojë | 2014-01-10

Këtë të premte i pari i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, është takuar me drejtues të kolegjit turk "Mehmet Akif".
 
 

Bisedohet për prerjën e pyjeve | 2014-01-10

Kreu i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa si dhe drejtori i drejtorisë komunale për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, Xhemajl Reçica, këtë të premte kanë zhvilluar një takim me përfaqësues të lartë të institucioneve të pavarura të drejtësisë, inspektore të pyjeve si dhe  drejtues të Agjencisë së Pyjeve  si dhe struktura të tjera udhëheqëse. 
 
 

Kryetari Svarqa takohet më përfaqësues të USAID-it | 2014-01-10

Kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, këtë të premte  është takuar me këshilltarën e lartë për arsim dhe kulturë në USAID-in amerikan  Cecila Sun, ku janë diskutuar çështje të rëndësishme në fushën e arsimit.
 
 

Kryetari Svarqa akuzat e ditëve të fundit i quan plotësisht të pabaza | 2014-01-09

I pari i Komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa akuzat e ditëve të fundit të bëra nga opzita dhe shoqëria civile i quan të pabaza.
 

Komuna e Ferizajt, do të bashkëpunojë me Policinë e Kosovës | 2014-01-09

Këtë të enjte kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa ka pritur në një takim drejtorin e Policisë Rajonale të Kosovës në Ferizaj, nënkolonel  Gazmend Hoxha, zv.drejtorin e policisë kapiten Basri Shabanin si dhe zyrtarë të lartë të kësaj policie  në qytetin e Ferizajt.
 

Filloi gjysmëvjetori i dytë edhe në shkollat e Komunës së Ferizajt | 2014-01-08

Procesi edukativo-arsimor ka filluar normalisht.
 

Kryetari Svarqa viziton shkollat e Ferizajt | 2014-01-08

Kryetari i i komunës Muharem Svarqa,  së bashku me nënkryetarin Xhavit Zariqin, kryesuesin e kuvendit të komunës, Milazim Halitin dhe drejtorin e drejtorisë së Arsimit, Muhamet Halilin kanë vizituar disa nga shkollat e komunës së Ferizajt.
 

Bëhen publike emrat e drejtorëve të Drejtorive komunale | 2014-01-06

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa, ka bërë publike disa nga emrat që tashmë janë vendosë në postet drejtuese të ekzekutivit të komunës, por edhe emrat që vijnë nga partneri i koalicionit AAK-ja.
 

Kryetari Svarqa mbajti takimin me bashkatdhetarët | 2014-01-03

Në këtë takim morën pjesë bashkatdhetarë nga vende të ndryshme të botës. Ata i janë shprehur mirënjohës, kryetarit të komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa për takimin e organizuar.
 

Kryetari Svarqa viziton institucionet publike të komunës së Ferizajt | 2014-01-01

Në ndërrimin e motmoteve, kryetari i komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa së bashku me kryesuesin e kuvendit të komunës, Milazim Halitin dhe me të tjerë ka vizituar institucionet e ndryshme publike të këtij qyteti. 
 

Kryetari Svarqa uron qytetarët ferizajas me rastin e festës së Vitit të Ri | 2013-12-31

I pari i qytetit të Ferizajt, Muharem Svarqa, uron që të ketë sa më shumë respekt, tolerancë dhe mirëqenie të mirë për të gjithë qytetarët. 
 

Ndihmohen 50 familje skamnore | 2013-12-31

Me rastin e festës së Vitit të Ri, këtë të martë janë ndihmuar afër 50 familje me kushtë të rënda jetësore.
 

Kryetari Svarqa takohet me punëtorët e komunës së Ferizajt | 2013-12-31

Përmes një koktej rastit, kryetari I komunës së Ferizajt, Muharem Svarqa ia uroj festën e vitit të ri të gjithë shërbyesve civil të kësaj komune.
 

Kryetari Svarqa priti në një takim drejtorin e zyrës rajonale të OSBE-së Ulrich Biffar | 2013-12-31

Në këtë takim i cili ishte takim mirëseardhës për të dy palët, janë diskutuar çështje të bashkëpunimit dhe të njoftimit të përgjithshëm fillestar, brenda mandatit të të dy palëve.
 

Kryetari Svarqa organizon takim me bashkatdhetarët | 2013-12-30

Kryetari Svarqa organizon takim me bashkatdhetarët
 

Mbahet koncert festiv me rastin e festave të fund vitit | 2013-12-28

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa të shtunën në tetarin e qytetit "Adriana Abdullahu, është mbajtur koncert festiv, i Ansambli i Këngëve dhe Valleve “Kastriotët” të Ferizajt. Ku Koncert ishte organizuar me rastin e festave të fund vitit 2013. Dedikuar, familjeve të dëshmorëve, për invalidët e luftës, mërgatës së Ferizajt, prindërve e anëtarëve të ansamblit si dhe përfaqësuesve të bizneseve që ishin mbështetëse të këtij koncerti.


 

 

Kryetari Svarqa uron besimtarët katolik me rastin e festës së Krishlindjeve | 2013-12-24

Kryetari i Komunës së Ferizaj, Muharrem Svarqa, ka uruar të gjithë besimtarët katolik me rastin e festës së Krishlindjeve.

 

Nderohen dëshmorët | 2013-12-24

Kryetari i sapo zgjedhur i komunës së Ferizaj, Muharrem Svarqa me bashkëpunëtorët e tij, bëri homazhe pranë varreve të  62 dëshmorëve të Komunës së Ferizajt.
 


 

Ish kryetari Aliu, ja dorëzoi postin e tij, kryetarit Svarqa | 2013-12-24

Në praninë e shumë strukturave udhëheqëse, Kryetari Muharrem Svarqa morri detyrën e të parit të komunës së Ferizajt.


 

Kryetari i ri i Ferizajt, Muharrem Svarqa betohet në një mbledhje inauguruese | 2013-12-24

Në prani të ish –drejtuesve të qeverisë lokale, këshilltarëve komunalë, drejtuesve të organizatave të dala nga lufta e UÇK-së , dhe bashkësive të tjera lokale, në mbledhjen inauguruese të Kuvendit komunal të Ferizajt është betuar kryetari i ri i komunës së Ferizajt,Muharrem Svarqa.

 

Kryetari në largim falënderon gazetarët për bashkëpunimin e mirë | 2013-12-23

Kryetari në largim Agim Aliu, ka falënderuar gazetarët ferizajas për raportim të drejtë dhe korrekt gjatë mandatit të tij.
 

Njoftim | 2013-12-12

Njoftim
 

Ferizaj, me tri kompani për mirëmbajtjen e rrugëve gjatë dimrit | 2013-12-12

Paralajmërimet se gjatë këtij sezoni do të ketë dimër të vështirë e më reshje të mëdha të borës,ka bërë që Komuna e Ferizajt,  të angazhoj tri kompani për mirëmbajtjen e të gjitha rrugëve të komunës.
 

Filluan punimet në rrugën” Brahim Ademi” dhe “Driton Islami” | 2013-11-30

Në  fillimin e  punimeve,  morën pjesë Ministri i Infrastrukturës, Fehmi Mujota, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Deputet të Kuvendi të Kosovës, Drejtor të Drejtorive si dhe shumë struktura të tjera udhëheqëse.
 

Bëhet prezantimi i studimi të fizibilitetit për trajtimin e ujërave të zeza në Ferizaj | 2013-11-29

Këtë të premte në Ferizajt, është bërë prezantimi i projektit për përgatitjen e studimit të fizibilitetit për impiantin e trajtimit të ujërave të zeza në Ferizaj.  Në këtë takim merrnin pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me drejtorë komunal, përfaqësues të Qeverisë së Republikës së Kosovës, përfaqësues të Komisionit Evropian,  përfaqësues të Kompanisë “Bifurkacioni” si dhe përfaqësues të  Qeverisë Zvicrane dhe asaj Gjermane si dhe donatorë të shumtë.

 

 

Shënohet 28 nëntori- Dita e Flamurit shqiptar | 2013-11-28

Me manifestime të shumta është shënuar 101 vjetori i krijimit të shtetit shqiptar dhe Ditës së Flamurit. 
 
 

Manifestime të shumta për nder të 101 vjetorit të krijimit të shtetit shqiptar dhe Ditës së Flamurit | 2013-11-27

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, organizohen aktivitete të shumta për të shënuar  101 vjetorit të krijimit të shtetit shqiptar dhe Ditës së Flamurit. Ftohen qytetarët ferizajas që të marrin pjesë në këto aktivitete.
 

Ndahet nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare Ilmi Ferizi | 2013-11-21

Në teatrin e qytetit “Adriana Abdullahu” në Ferizajt, u mbajt mbledhje komemorative në nderim të jetës dhe veprës së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare Ilmi Ferizi.
 

Shkollat e Komunës së Ferizajt, kanë ngrohje të mjaftueshme për sezonin dimëror | 2013-11-19

Me të nisë sezoni dimëror ,edhe shkollat e Komunës së Ferizajt merret vesh  se janë  furnizuar mirë me lëndë djegëse.
 

Mbahet audiconi për festivalin “Kosovarja këndon” | 2013-11-18

Është mbajtur audicioni për festivalin “Kosovarja këndon”, festival ky që do të mbahet me 28 nëntor në qytetin e Ferizajt.
 

Subvencionohen fermerët ferizajas | 2013-11-15

Komuna e Ferizajt, edhe këtë vit do të bëjë subvencionimin e fermerëve  me kultivimin e pemëve të llojeve të ndryshme.
 

Don Sandro Shaboleta ka vizituar Komunën e Ferizajt | 2013-11-13

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, takoi Don Sandro Shaboletën
 

Komuna e Ferizajt edhe për vitin akademik 2013-2014 ndan bursa për studentët | 2013-11-08

Drejtoria Komunale e Arsimit në Ferizaj, ka hapur konkursin për bursat e studentëve 2013-2014. Në bazë të këtij konkursi 50 bursa ndahen për herë të parë, ndërsa 50 të tjera vazhdohen.

 

 

Përurohet ndriçimi publik solar | 2013-11-01

Në këtë përurim mori pjesë nënkryetari i komunës së Ferizajt, Besim Zymberi, drejtorë të drejtorive komunale si dhe përfaqësues të firmës ESC.
 

Përurohen kontejnerët nëntokësor në qendër të qytetit të Ferizajt | 2013-10-31

Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu me bashkëpunëtorët e tij,  këtë të enjte ka bërë përurimin e kontejnerëve nëntokësor në qytetin e Ferizajt.
 

Është bërë përurimi i veprës “Dosja e dokumenteve dhe dëshmi sekrete serbe” | 2013-10-29

Në ambientet e teatrit të qytetit “Adriana Abdullahu” në Ferizaj, mbrëmë është bërë përurimi i veprës “Dosja e dokumenteve dhe dëshmi sekrete serbe”, e autorit Mr.sc. Ruzhdi Jashari.
 

Më shumë mbështetje për gratë | 2013-10-28

Salla e mbledhjëve e Kuvendit të Komunës këtë të hënë ishte mbushur me femra të partive të ndryshme politike . Në fakt një takim të tillë e kishte organziuar nga zyrtarja për barazi gjinore e Komunës së Ferizajt, Vjollca Krasniqi.

 

Kryetari Aliu, vizitoi Qendrën e Kompetencës | 2013-10-28

Këtë të hënë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu së bashku me Zv.ministrin e Arsimit, Nehat Mustafën si dhe më bashkëpunëtorë të tjerë ka vizituar nga afër Qendrën e Kompetencës.
 

Nderohen dëshmorët Naim Beka e Agim Matoshi | 2013-10-25

Në 14 vjetorin e rënies janë përkujtuar dëshmorët Naim Beka dhe Agim Matoshi. Në homazhe për këta dëshmorë mori pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorët e Drejtorive Komunale si dhe qytetarë të shumtë.
 

Qendra e Aftësimeve Profesionale bëhet me kabinet të turizmit | 2013-10-24

Në kuadër të Qendrës për Aftësime Profesionale të Ferizajt të enjten është inauguruar kabineti i turizmit dhe hotelerisë,  në të cilin  të rinjtë e rajonit të Ferizajt tani e tutje do të kenë mundësi që të aftësohen në aspektin teorik të nxënies së njohurive dhe krijimit të shkathtësive të nevojshme për ofrimin e shërbimeve si kamerierë dhe banakierë.
 

Është asfaltuar shtresa e parë në rrugën “Rexhep Bislimi” | 2013-10-21

Të dielën në Ferizajt,është bërë asfaltimi i shtresës së parë të asfaltit në rrugën “Rexhep Bislimi”.Për të parë nga afër këtë projekt mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpunëtorët e ti.

 

Mbi 300 familje ferizajase ndihmohen me rastin e Kurban Bajramit | 2013-10-14

Drejtoria Komunale e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizaj, ka ndihmuar me gjëra ushqimore familje të shumta skamnorë në qytetin e Ferizajt.
 

Në Komunën e Ferizajt, sivjet pritet të mbjellën mbi 5 mijë hektarë me kultura vjeshtore | 2013-10-17

Në Drejtorinë Komunale të Bujqësisë në Ferizaj, kanë filluar përgatitet për mbjelljet vjeshtore.
 

Asfaltohet rruga Rahovicë- Mirosalë | 2013-10-14

Për të parë nga afër punimet në këtë asfaltim mori pjesë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu,Deputeti i Parlamentit të Republikës së Kosovës, Elmi Reçica, Drejtori i Infrastrukturës, Ardian Ferizi si dhe shumë bashkëpunëtorë të tjerë. 
 

Përfundoi Festivali i Teatrove të Kosovës | 2013-10-16

Në Ferizaj, ka përfunduar festivali i 43-tën me radhë i Teatrove të Kosovës. Në këtë eveniment për 7 net  radhazi, artdashësit patën mundësi që të ndjekin shfaqje të ndryshme. Në natën finale të këtij festivali mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, i cili ndau edhe çmimin kryesor të këtij festivali.
 

Me rastin e festës së Kurban Bajrami, Kryetari Aliu uron besimtarët musliman | 2013-10-14

Aliu: Le të jemi bashkë në sofrën e dashurisë, me familjarët  e me miqtë. Le të jemi adhurues  dhe të adhuruar të njerëzores e hyjnores.  Le t’i zotohemi njëri tjetrit për më shumë punë, angazhim e vetëflijim për rritjen e mirëqenies sonë.
 

Grupi jo-formal i grave, ndihmon gratë që kanë nevojë për ndihmë | 2013-10-14

Me rastin e festës së Fitër Bajramit, grupi jo-formal i grave të Komunës së Ferizajt, ka shpërndarë nga një pako për gratë ferizajase që janë mbajtëse të familjeve të tyre.
 

Filloi projekti i gazit në qytetin e Ferizajt | 2013-10-12

Këtë të shtunë në Ferizaj, është bërë përurimi i fillimit të punimeve në realizmin e projektit të instalimit të gaz-it në territorin e Komunës së Ferizajt. Në këtë përurim morën pjesë përfaqësues të institucioneve qendrore, por edhe lokale.
 

Të rinjtë ferizajas organizohen për të ndihmuar familjen Ademaj | 2013-10-11

Në mënyrë që t’i dilet në ndihmë kësaj familje një grup vullnetarësh të rijnë në bashkëpunim me sektorin e rinisë në Ferizajt, kanë organizuar aktivitete të ndryshme për të ndihmuar këtë familje.
 

Komuna e Ferizajt, nënshkroi kontrata me 12 biznese | 2013-10-09

Drejtori i Drejtorisë së Financave Mustafë Grainca, këtë të mërkurë ka bërë shpërndarjen e 12 kontratave që Komuna e Ferizajt, tashmë  nënshkroi me bizneset  përfituese ne procesin e ndarjes  se pronave te komunes.
 

Mbrëmë në Ferizaj filloi Festivali i Teatrove të Kosovës | 2013-10-09

Këtë eveniment kulturorë e hapi Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu. Në këtë festival morrin pjesë përfaqësues të Qeverisë qindore, por edhe asaj lokale.
 

Asfaltohet rruga Balaj- Neredime | 2013-10-08

Për të parë nga afër ecurinë e këtyre punimeve mori pjesë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Infrastrukturës Ardian Ferizi si dhe bashkëpuntorë të tjerë.
 

Sonte fillon Festivali i Teatrove të Kosovës | 2013-10-08

Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliut, do të mbahet për 43-tën herë me radhë Festivali i Teatrove të Kosovës.
 

Filloi festivali i filmit “Ferfilm” | 2013-10-03

Në hapjen e këtij Festivali mori pjesë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu si dhe mysafirë të shumtë.

 

 

Komunës së Ferizajt, i janë dorëzuar 741 libra të gjendjes civile | 2013-10-02

Në Agjencinë e Regjistrimit Civil u bë pranim-dorëzimi i librave të certifikuara të gjendjes civile, të kthyer nga Serbia për Komunën e Ferizajt.
 

Vata: Vendim krejtësisht i ligjshëm i Kryetarit Aliu | 2013-10-01

Drejtoresha e Drejtorisë së Urbanizmit dhe Mjedisit, Qazime Vata përmes një konference për gazetarë ka reaguar ndaj kandidatit ë Nismës Qytetare për Ferizaj, Bashkim Fazliut-Migjenit i cili këtë të martë ka ushtruar një kallëzim penal ndaj krerëve të pushtetit lokal.
 

Shënohet dita botërore e personave të moshuar | 2013-10-01

Dita ndërkombëtare e personave të moshuar këtë të martë është shënuar edhe në qytetin e Ferizajt.
 

Miratohet buxheti për vitin 2014 | 2013-09-30

Me 29 vota pro dhe 9 kundër, këtë të hënë është miratuar buxheti i Komunës së Ferizajt.
 

Edhe një rrugë lidhëse për banorët e dy fshatrave të Ferizajt | 2013-09-29

Udhëheqës të pushtetit lokal të Ferizajt dhe banorë të fshatrave Varosh e Greme të Ferizajt, kanë përshkuar këmbë të dielën rrugën e asfaltuar që do të lidhë më mirë mes vete këto lokalitete.
 

Shënohet dita e dëshmorëve të UÇK-së | 2013-09-28

Nderim atyre që e derdhën gjakun për lirinë e Kosovës

 

 

Këshilli organizativ për shënimin e 28- shtatorit- Ditës së Dëshmorëve mbajti konferencë për gazetarë | 2013-09-27

Kryetari i Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve në Ferizaj, Gafurr Bytyqi si dhe Kryetari i Shoqatës së Invalidëve të Luftës, në konferencën e sotme për gazetarë kanë njoftuar lidhur me aktivitete që do të shënojnë 28 shtatorin –Ditën e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj.
 

Organizime të shumta më rastin e 28 shtatorit- Ditës së Dëshmorëve | 2013-09-27

Komuna e Ferizajt me rastin e Ditës së Dëshmorëve, ka organizuar një varg aktivitetesh për këtë ditë.
 

Të përmirësohet roli mbikëqyrës i legjislativit ndaj ekzekutivit | 2013-09-26

Misioni i OSBE-së në Kosovë të enjten ka ftuar në një takim përfaqësuesit e komunës së Ferizajt dhe organizatave joqeveritare për të diskutuar rreth përmirësimit të rolit mbikëqyrës të legjislativit ndaj ekzekutivit.
 

Kryetari Aliu, përgëzoi Shoqatën e Autosporteve të Kosovës pas suksesve të arritura | 2013-09-25

Pas sukseseve te arritura ne garat vendore dhe ndërkombëtare,  Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu priti Kryetarin e Shoqatës të Autosporteve të Kosovës Arbër Shita.
 
 

Akuza të pavërteta të Lëvizjes Vetëvendosje | 2013-09-24

Grainca: Asnjëherë nuk duhet t’i besohet kalkulimeve të Vetëvendosjes, sepse gjithherë janë të gabuara dhe manipulative.
 

Mbahet punëtoria për promovimin e drejtave të njeriut | 2013-09-24

Në kuadër  të Projektit të Përbashkët të Bashkimit Evropian dhe të Këshillit të Evropës, këtë të martë është mbajtur punëtoria me temën “Promovimi i të drejtave të njeriut- Avokimi dhe lobimi”.
 

Mbahet edicioni i gjashtë “Tour de Culture” | 2013-09-22

Të dielën në Ferizaj, është mbajtur edicioni i gjashtë çiklistik “Tour de Culture”. Në këtë edicioni mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpunëtorët e tij.
 

Kryetari Aliu, priti klubin e çiklistëve “Kastrioti” të Ferizajt | 2013-09-20

Numri një i qytetit të Ferizajt, Agim Aliu, këtë të premte ka përgëzuar klubin e çiklistëve “Kastrioti” të Ferizajt për sukseset e arritura këtë vit.
 

Edhe një shtëpi e re për familjen Osmani | 2013-09-19

Familja pesë antarëshe Osmani nga Ferizajt është bërë me shtëpi të re, falë një fondi të Mirëqenies Sociale që e ndanë Komuna e Ferizajt për familjet pa kulm mbi kokë.

 

 

U përgjigjet opozitarëve | 2013-09-18

Arsimi i Ferizajt, me të arritura të shumta
 
 

Kërkohet pjesëmarrje sa më masive e gruas në hartimin e buxhetit | 2013-09-18

Në organizim të OSBE-së të mërkurën u mbajt një punëtori rreth hartimit të buxhetit komunal për vitin 2014, në të cilën u trajtuan rrugët që janë ndjekur gjatë hartimit të buxhetit, me fokus pjesëmarrjen e gruas në këto diskutime.

 

 

Nuk do të ndalemi për të investuar në arsim | 2013-09-17

Mësimdhënësit e Komunës së Ferizajt, edhe kësaj radhe ishin mbledhur së bashku në restorant  ”Redoni “, në një darkë të organizuar me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor.

 

 

Kryetari Aliu, uron shërim të shpejtë për nxënësit e aksidentuar | 2013-09-16

Kryetari i Ferizajt Agim Aliu, vizitoi nxënësit e shkollës fillore "Vezir Jashari" pas një aksidenti të ndodhur sot 
 

Rrugë me standarde të larta në lagjen Kaçaj | 2013-09-15

Të dielën në fshatin Komogllavë, pikërisht në lagjen Kaçaj është bërë asfaltimi i rrugës. Për të parë nga afër punimet që po bëheshin në asfaltimin e kësaj rrugë mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpunëtorët e tjerë.
 

Komuna e Ferizajt, filloi projektin e kontejnerëve nëntokësor | 2013-09-16

Këtë të hënë në qendër të qytetit të Ferizajt, është ndezur makineria për projektin e kontejnerëve nëntokësor, projekt ky  i Komunës së Ferizajt. Ndezjen e makinerisë e bërë Kryetari I Komunës së Ferizajt, Agim Aliu së bashku me bashkëpunëtorët e tij.
 

Është mbajtur mbledhja e fundit e Komitetit për Politike dhe Financa | 2013-09-13

Anëtarët e Komitetit për Politikë dhe Financa, këtë të premte janë mbledhur ne mbledhjen e fundit të tyre për të diskutuar pikat e rendit të ditës për mbledhjen e Kuvendit të Komunës që do të mbahet me 27 shtator.
 

Kujtohet aksioni i parë gueril në Ferizaj | 2013-09-12

16 vjet më parë në Gurëz të Ferizajt, komandanti i parë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) për Ferizaj, dëshmori Rexhep Bislimi, sulmoi postbllokun famëkeq të policisë serbe në këtë vend. 
 

Festivali i ushqimit dhe pijeve nesër mbahet në sheshin “ Adem Jashari” në Ferizaj | 2013-09-12

Gjatë ditës së nesërme në sheshin “Adem Jashari”, mbahet festivali i ushqimit dhe pijeve.
 

Hapet festivali i ushqimit dhe pijeve | 2013-09-12

Këtë të enjte  tek “Bashkimi i dy lumenjve” në Nerodime është bërë hapja e Festivalit të ushqimit dhe pijeve, i cili është realizuar në kuadër të projektit “Zhvillimi i turizmit në regjionin lindje”, ndërsa i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i implementuar nga Komuna e Ferizajt në partneritet me Komunat: Viti, Kllokot, Shtërpcë, Kaçanik dhe Hani i Elezit.
 

Të enjten vihet gurëthemeli për Shënimin e Aksionit të parë të organizuar nga UÇK-ja | 2013-09-10

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliut dhe të Shoqatave të Dala nga Lufta e UÇK-së, mbahet ceremonia e vënies së gurthemelit për Shënimin e Aksionit të parë të organizuar nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës për Ferizajn.
 

Shumë shpejtë Ferizaj do të bëhet me impiantin e parë për trajtimin e ujrave të zeza | 2013-09-10

Trajtimi i ujerave të zeza që do të evitonte rrjedhjet dhe kundërmimin e rëndë në komunën e Ferizajt ka filluar që nga viti 2010.  Zyrtarët komunal kanë thënë të marten se pas përmbylljes së fazës së parë emergjente, hapjen e gropave septike në vendet e caktuara dhe derdhjet e tyre në lumenjë, ka pasuar faza e dytë e ndërtimit të kolektorëve në zonat e caktuara që do të evitonin rrjedhën e kanalizimeve.
 

Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, ndërprehet qarkullimi i automjeteve | 2013-09-09

Qytetarët ferizajas për dy javë nuk do të kenë mundësi që me automjetet e tyre të kalojnë në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj.
 

Ka përfunduar me sukses dita e dytë e Testit të Maturës 2013 | 2013-09-07

Për të parë ecurinë e këtij teksti në Gjimnazin “Kuvendi I Arbërit” në Ferizaj, qëndroi për vizitë, zv.ministri  i Arsimit Nehat Mustafa së bashku më Drejtorinë e Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, Agim Berisha.
 

Është asfaltuar rruga “Arsim Bega” në Ferizaj | 2013-09-06

Për të parë nga afër rrjedhën e punimeve ne punishte doli Drejtori i Drejtorisë  së  Infrastrukturës, Ardian Ferizi.
 

NJOFTIM | 2013-09-05

NJOFTIM
 

Në Slivovë të Ferizajt, përurohen shkolla e re | 2013-09-02

Në këtë përurim mori pjesë Kryetari i Komunës së   Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Arsimit Agim Berisha, si dhe mysafirë të shumtë.
 

Është mbajtur mbledhja e nëntë e rregullt e Kuvendit të Komunës | 2013-08-30

Një kërkesë e Kryetarit të Ferizajt në adresë të Kuvendit Komunal, për ta liruar kompaninë Kosova Gas nga taksa e shfrytëzimit të hapësirës nëntokësore për vendosjen e gypit të gasit, i ka marr të premten Kuvendit një orë kohë për ta futur si pikë të veçantë të rendit të ditës. 
 

Agim Berisha: LDK-ja po shihet se e ka nis fushatën zgjedhore | 2013-08-29

Drejtues të Drejtorisë së Arsimit të Ferizajt kanë reaguar të enjten ndaj disa çështjeve që ngriti Komisioni për arsim i degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).
 
 

Udhëzuesi prezanton mundësitë dhe potencialin ekonomik të Ferizajt | 2013-08-28

Ditë më parë komuna e Ferizajt ka promovuar udhëzuesin praktik të biznesit përmes së cilit synon që të ofroj potencialin e saj për të gjithë ata që dëshirojnë të investojnë në këtë komunë. 
 

Përdorimi i gjuhëve zyrtare është i domosdoshëm | 2013-08-27

OSBE ndihmon organizimin e punëtorisë për trajtimin e përdorimit të gjuhëve zyrtare  në Ferizaj


 

 

Përfunduan takimet konsultative për “Hartimin e projekt-buxhetit 2014-2016” | 2013-08-27

Takimet konsultative kanë përfunduar me banorët e fshatrave: Nikadim, Varosh, Gërlic, Rakaj dhe Komogllavë.
 

Mbahet dëgjimi publik për “Hartimin e projekt- buxhetit për vitin 2014-2016” | 2013-08-26

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu së bashku me Drejtorin e Financave Mustafë Graincën dhe Drejtorin e Infrastrukturës, Ardian Ferizin, kanë mbajtur dëgjimin publik me temë “Hartimi i projekt- buxhetit për vitin 2014-2016”.

 

 

Komuna e Ferizajt, po punon me përkushtim të madh në realizimin e projekteve të shumta | 2013-08-23

Banorët e fshatrave, Muhoc, Talinovc i Jerlive,Prelez i Jerlive, Tërrn, Bablak, Prelez i Muhaxherve, Surqinë, Cërnillë, Mirash,  Fushë e Madhe,Talinovc i Muhaxherve, Sazli, Softaj, Mirosalë, Rahovicë, Papaz,  Pojat,Bibaj, Fshat i Vjetër, Sojevë, Zllatar dhe Dardani, në takimin konsultativ me Kryetarin e Komunës, Agim Aliu dhe Drejtorin e Infrastrukturës, Ardian Ferizi, kanë adresuar një varg kërkesash për projekte të ndryshme në mënyrë që ato të futen në Draft Buxhetin 2014-2016.
 

Edhe fshatrat e Komunës së Ferizajt, do të kenë infrastrukturë të kompletuar | 2013-08-22

Banorët e fshatrave, Burrnik, Gaçkë, Greme, Pleshinë,  Zaskok dhe Doganaj, në takimin konsultativ me Kryetarin e Komunës, Agim Aliu, nënkryetarin Besim Zymberin dhe Drejtorin e Infrastrukturës, Ardian Ferizin, kanë adresuar një varg kërkesash për projekte të ndryshme në mënyrë që ato të futen në Kornizën Afatmesme Buxhetore 2014-2016.
 

Kryetari Aliu bashkëbisedoi me banorët e rajonit të tretë të qytetit | 2013-08-21

Është mbajtur edhe takimi i dytë konsultativ  për hartimin e projektbuxhetit për vitin 2014-2016 me banorët e rajonit të trete. Në këtë takim mori pjesë Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Financave Mustafë Grainca si dhe Drejtori i Drejtorisë së Infrastrukturës Ardian Ferizi.
 

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, fillon takimet konsultative për hartimin e buxhetit 2014-2016 | 2013-08-20

Numri një i Qeverisë Lokale të Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Financave Mustafë Graincën dhe Drejtoreshën e Urbanizmit dhe Mjedisit Qazime Vata, kanë filluar takimet konsultative me qytetarët e rajonit të parë dhe të dytë të qytetit për të diskutuar rreth hartimit të buxhetit për vitin 2014-2016.
 

Komiteti për Politikë dhe Financa mbajti mbledhjen e radhës | 2013-08-19

Në këtë mbledhje janë diskutuar  shumë pika të rendit të ditës të cilat do të shqyrtohen edhe në  për mbledhjen e Kuvendit të Komunës e cila do të mbahet me 30 gusht.
 

Mbështetja institucionale për personat me nevoja të veçanta nuk do të mungojë | 2013-08-19

Drejtori i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizajt, Vesel Zhinipotoku, së bashku me  Udhëheqësin e  Sektorit të Shëndetësisë Ibush Bakollin kanë zhvilluar një takim  me koordinatoren e OJQ-së Hendifer  Fazile Bungu.
 

 

Drejtoresha Vata i përgjigjet akuzave të LDK-së | 2013-08-17

Vata: Elaborati i ekspertëve nga Maqedonia ka kushtuar zero cent.
 

Drejtori Zhinipotoku takohet me drejtues të Handikosit | 2013-08-16

Këtë të premte është zhvilluar një takim zyrtar në mes të Drejtorit të Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale Vesel Zhinipotoku, Udhëheqësit të Sektorit të Shëndetësisë Ibush Bakollit me përfaqësuesin e OJQ-së Handikos z.Enver Kosumi.
 
 

Projekti i Çerdhes së re në fazën e kompletimit | 2013-08-16

Deri ka fundi i këtij viti pritet që të filloj projekti i ngritjes së objektit të ri të Çerdhes së qytetit në Ferizaj, projekt ky që do të financohet nga mejetet e Komisonin Evropian (KE) e që do të kushtoj 900 mijë euro.
 

Komuna e Ferizajt organizon takime konsultative rreth hartimit të Projekt-Buxhetit për vitin 2014-2016 | 2013-08-15

Me qëllim të përfshirjes së qytetarëve  në proceset e  vendimmarrjes, siç është Projekt-Buxheti për vitin  2014-2016,  Kryetari i Komunës, Agim Aliu fton qytetarët e Komunës së Ferizajt në takime konsultative duke filluar nga e hëna me dt.19 gusht deri me 26 gusht 2013.
 

Turni i katërt i “Tour de Kosova”, është nisur nga Ferizaj për të përfunduar në Prishtinë | 2013-08-14

Në etapën e tretë që u zhvillua dje,  çiklisti nga  Gjermania Bernger Herman mori vendin e parë, i dyti doli Esad Hasanoviq nga Novi Pazari, ndërkaq i treti u radhit Qëndrim Guri.
 

Zjarrvënie e qëllimshme | 2013-08-13

Digjen 50 ari sipërfaqe me shkurre në Parkun e Lirisë
 

Ferizaj në vlugun e realizimit të projekteve të mëdha | 2013-08-11

Ferizaj në vlugun e realizimit të  projekteve të mëdhaKryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpunëtorët e tij të dielën ka shoqëruar Kryeministrin e Republikës së Kosovës Hashim Thaçin për të inspektuar nga afër tri projektet më të mëdha që po realizohen në Ferizaj.
 

Debatohet për Draft Statutin e Qendrës për Punë Sociale | 2013-08-09

Këtë të premte në sallën e mbledhjeve është mbajtur debate për Draft  Statutin e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj.
 

Kryetari Aliu, uron besimtarët islam me rastin e Festës së Fiëtr Bajramit | 2013-08-07

Aliu: Festa e Bajramit është festa më e dobishme dhe më e bekuar për myslimanët. Festimi i ditëve të Bajramit i inkurajon myslimanët për angazhime të mëtejshme dhe krijimin e një të ardhme më të mirë e më të lumtur. 
 

Dy shtëpi për të pastrehët e fshatit Zllatar | 2013-08-07

Dy familje nga fshati Zllatar i Ferizajt janë bërë me strehë, falë një fondi të Mirëqenies Sociale që e ndanë Komuna e Ferizajt për familjet pa kulm mbi kokë. Kryefamiljarët kanë ndarë gëzimin në prag të festës së Fitër Bajramit me zyrtarë komunalë, Kryetarin Agim Aliu dhe bashkëpunëtorët e tij, duke i falënderuar këta të fundit për këtë vepër shumë domethënëse për ta.
 

Në Dubravë të Ferizajt, fillon ndërtimi i 44 shtëpive | 2013-08-07

Në këtë përurim mori pjesë, Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Nenad Rashiq, si dhe shumë mysafirë të tjerë.
 
 

Promovohet një udhëzues biznesi për Ferizajn | 2013-08-07

Këtë të mërkurë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorinë e Drejtorisë së Ekonomisë, Financave dhe Buxhetit Mustafë Graincën si dhe më përfaqësuesin e Caritasitit të Luksemburgut kanë promovuar udhëzuesin e biznesit për qytetin e Ferizajt.
 

Asfaltohet rruga e fshatit Rahovicë | 2013-08-02

Ky projekt konsiderohet si tejet i rëndësishëm për komunitetin e kësaj ane. Për të parë nga afër punimet në këtë rrugë doli edhe Drejtori i  Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi me bashkëpunëtorët e tij.
 

Në rritje numri i bizneseve të regjistruara | 2013-07-31

Në periudhën gjashtë mujore të këtij viti, sipas statistikave, në Qendrën e Regjistrimit të Bizneseve në Ferizaj, veprimtaritë biznesore i kanë legalizuar mbi 400 biznese të reja, përderisa kërkesa për shuarje të bizneseve ka pasur në minimum, vetëm 47 sosh.
 

Po punohet me efikasitet të shtuar në Sektorin e Gjendjes Civile në Ferizaj | 2013-07-30

Ne Sektorin e Gjendjes Civile në Ferizajt, këtyre ditëve po punohet me orar të zgjatur dhe kjo ka treguar edhe një efikasitete shumë më të madh të administratës komunale të Ferizajt.

 

 

Përkujtohen dëshmorët Hyrë Emini- Mira dhe Ibrahim Ademi- Teteja | 2013-07-29

Në 12 vjetorin e rënies të hënën  në Varrezat e Dëshmorëve të UÇK-së në Ferizaj janë përkujtuar Hyrë Emini-Mira dhe Brahim Ademi-Teteja, të rënë në Tanushë në afërsi të Gostivarit. Bashkëluftëtarë të shumtë, të afërmit dhe qytetarë të Ferizajt mbi varret e tyre kanë vendosur kurora me lule në shenjë respekti dhe janë përkulur thellë para sakrificës së tyre sublime.
 

Asfaltohet rruga që lidhë komunën e Ferizajt me disa fshatra të Shtërpcës | 2013-07-26

Ka filluar asfaltimi i rrugës prej afro 1.5 kilometra në fshatin Gaçka të Ferizajt, një rrugë e një rëndësie të veçantë që filimisht do të shërbejë si unazë për të lidhur disa lagje të këtij fshati, ndërsa më vonë do të lidhë këtë vendbanim me dy fshatra malorë, Burrnikun dhe Kashtanjevën.
 

Njoftim | 2013-07-24

.
 

Nënshkruhet kontrata për instalimin e Energjisë Solare | 2013-07-24

Rruga “Epopeja e Jezercit”në Ferizaj së shpejti do të kompletohet edhe me ndriçim publik e të prodhuar nga energjia diellore.
 

Shënohet Dita e Veteranit të UÇK-së, ne Ferizaj | 2013-07-16

Kryetari i Komunës së Ferizajt, z.Agim Aliu ka thëne se të shpalosësh një datë si kjo e sotmja, mendoj  se nuk është e  lehtë për shumë arsye, sepse  evokimi i 16 korrikut të 98-tës  ngërthen shpërthime emocionesh nga  disa  këndvështrime.
 

Ndërtohen shtëpitë e djegura në Dubravë, me fonde të MKK-së | 2013-07-10

Tri shtëpi të fshatit Dubravë të Ferizajt, që para disa ditësh janë djegur, do të ndërtohen me fonde të Ministrisë për Kthim dhe Komunitete. 
 

Diskutojnë për Hartimin e Planit Lokal të Veprimit | 2013-07-10

Ekipi i OSBE-se në bashkëpunim në Komunën e Ferizajt, kanë mbajtur takimin e dytë të grupit punues për Hartimin e Planit Lokal të Veprimit, për implementimin e strategjisë së Kosovës për integrimin e komuniteteve RAE. 
 
 

Edhe një shkollë e mesme me profile mjekësore | 2013-07-09

Semimaturantë jo vetëm nga rajoni i Ferizajt por edhe nga i tërë vendi, kanë mundësi që këtë vit shkollor të orientohen në drejtimet që u ofron Qendra e Kompetencës, institucion shkollor profesional që përgatitë nxënës të profileve mjekësore.
 

Fillon regjistrimi i nxënësve në shkollat e mesme | 2013-07-08

Pas rezultateve të testit të arritshmërisë, menjëherë ka filluar edhe regjistrimi i semimaturantëve në shkollimin e mesëm.
 

Akuza të pa baza | 2013-07-08

Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizaj, Vesel Zhinipotoku, ka demantuar akuzat e Lëvizjes Vetëvendosje që bëri ndaj kësaj drejtori për strehimoren e cila gjendet në Dubravë të Ferizajt.
 

Kryetari Aliu, uron besimtarët mysliman me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit | 2013-07-08

Aliu: Karakteri  dhe  simbolika e  këtij muaji ka  vlerë të veçantë për  bashkëpjesëmarrje, për  bashkëpërjetim dhe  solidarizim me  skamjen  e  urinë kudo në botë, për një përpjekje  për  të ngritur vlerat  humane dhe  ofrimin me  të gjitha  krijesat  njerëzore  në mbarë rruzullin.
 

Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2013-07-08

Anëtarët e Komitetit për Politike dhe Financa, këtë të hënë kanë mbajtur mbledhjen e radhës në të cilën kanë diskutuar çështje të rëndësishme.
 

Rrënohen disa objekte në rrugën “Arsim Bega” | 2013-07-05

 Këtë të premte janë rrënuar rreth 15 objekte në rrugën “Arsim Bega” në Ferizaj, pas një vendimi të Drejtorisë së Urbanizmit dhe Drejtorisë së Inspektoratit.
 

Kryetari Aliu, përgëzon kadetët e FSK-së | 2013-07-05

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, mori pjesë në ceremoninë e diplomimit dhe gradimin e kadetëve të FSK-së.

 

 

Suksese të reja të bilderëve ferizajas | 2013-07-04

 Besim Trena sjell tre trofetë e fituara në garat ndërkombëtare
 
 

Diskutuan rreth procesit të riintegrimit të personave të riatdhesuar | 2013-07-03

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Misioni në Kosovës, këtë të mërkurë së bashku me Komunën e Ferizajt, kanë organizuar një takim në të cilën është diskutuar rreth menagjimit të procesit të riintegrimit të personave të riatdhesuar si dhe propozimet e ndryshimit të rregullores për menagjimin e procesit të riintergimit të personave të riatdhesuar.
 

U asfaltua rruga e Hashanëve në fshatin Mirashë | 2013-07-02

Në kuadër të realizimit të shumë projekteve që po bënë Komuna e Ferizajt, këtë të martë është asfaltuar rruga e Hashanëve në fshatin Mirashë, rrugë kjo më një rëndësi jashtëzakonisht të madhe për faktin se është edhe unazë lidhëse e rrugës së këtij fshati.
 

Rrugë e re për banorët e fshatit Slivovë | 2013-07-01

Edhe këtë të hëne kreu i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu dhe drejtori i Drejtorisë së Planifikimit,Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi, inspektuan punimet që po bëheshin në asfaltimin e rrugës së fshatit Slivovë.
 

Komuna e Ferizajt dhe Un-Habitati, nënshkruan marrëveshje të re | 2013-07-01

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, këtë të hënë ka nënshkruar marrëveshjen e re me Un-Habitatin për  projektin “Korridoret e gjelbërta”.
 

Kalon korniza afatmesme e buxhetit për vitin 2014-2016 | 2013-06-28

Kuvendi i Ferizajt pas një debati i ka dhënë të premten dritën jeshile kornizës afatmesme të buxhetit për vitin 2014-2016, e cila do të shërbej si dokument bazë mbi të cilën komuna do të ndërtoj procesin e hartimit të projektbuxhetit për vitin 2014, si dhe do bëjë vlerësimet e hershme buxhetore për vitet fiskale 2015 dhe 2016.
 

Rruga “Imri Halili”, bëhet më asfalt të ri | 2013-06-28

Për të parë nga afër punimet në asfaltimin e rrugës “Imri Halili”, doli edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu si dhe Drejtori I Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi.
 

Semimaturantët ferizajas i nënshtrohen testit të arritshmërisë | 2013-06-28

Edhe semimaturantët e Komunës së Ferizajt, gjatë ditës së sotme do të përballen me një sfidë drejt shkollimit të mesëm , duke iu nënshtruar testit kombëtar  të arritshmërisë.
 

Kryetari Aliu, priti shahistët e rijnë të Ferizajt | 2013-06-27

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit Ronit Abdullahun, kanë pritur këtë të enjte një grup nxënësish të shkollave të Ferizajt, fitues në garat republikane të shahut për këtë kategori.
 

Asfaltohet rruga “Kuvendi i Arbërit” | 2013-06-27

Për të parë nga afër punimet që zhvilloheshin në asfaltimin e kësaj rruge mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi si dhe zyrtare të tjerë.
 

Fillon shqyrtimi publik për zonën e dytë urbane | 2013-06-27

Qytetarë të Ferizajt, morrin pjesë në debatin e parë publik për shqyrtimin e zonës së dytë urbane, zonë kjo në të cilën përfshihet një pjesë e rrugës “Vëllezërit Gërvalla” si dhe një pjesë e rrugës “Driton Islami”.
 

Kërkojnë përmirësimin e kushteve të jetesës | 2013-06-26

 Personat me aftësi të kufizuar të Ferizajt në një debat të organizuar nga OSBE-ja u kanë kërkuar të mërkurën institucioneve lokale të bëjën më shumë në përmirësin e kushteve për qasjen e tyre në hapësirat publike, tu krijojnë më shumë  kushte për shkollim dhe punësim.
 

Një delegacion i Ferizajt vizitoi Çekinë | 2013-06-26

Disa nga Drejtorët e Drejtorive Komunale të Ferizajt, kanë qëndruar për një vizitë studimore në Çeki, me ç’rast janë njoftuar për gjëra të shumta të cilat kanë të bëjnë kryesisht me zhvillimin ekonomik.
 

Bëhen publike rezultatet e testit të maturës | 2013-06-25

Zyrtarë të Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, këtë të martë kanë bërë publike rezultatet e testit të maturës për maturantët ferizajas.
 

Akademi në nderim të veprës jetësore të Mustafë Rexhepit | 2013-06-24

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, është mbajtur akademi përkujtimore në 32-vjetorin e ikjes në amshim të intelektualit dhe veprimtarit Mustafë Rexhepi.

 

 

Komiteti për Politikë dhe Financa, mbajti mbledhjen e radhës | 2013-06-21

Këtë të premte janë mbledhur anëtarët e Komitetit për Politikë dhe Financa, për diskutuar rreth rendit të ditës për mbledhjen e radhës së Kuvendit të Komunës.
 

Komuna e Ferizajt bashkëpunon ngushtë me KFOR-in amerikan | 2013-06-20

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, në këtë takim, kolonelin Woods e ka njoftuar lidhur me zhvillimet e fundit në qytetin e Ferizajt.
 

Diskutojnë çështje të rëndësishme gratë e fshatit Komogllavë | 2013-06-20

Drejtoria për Urbanizëm, Pronë, Gjeodezi, Kadastër dhe Mjedis në bashkëpunim me grupin joformal të grave ka mbajtur një takim me gratë e fshatit Komogllavë.

 

 

Bëhet asfaltimi i rrugës | 2013-06-20

Banorët e lagjeve të ndryshme të fshatit Pleshinë, i janë gëzuar pa masë asfaltimit të rrugëve të tyre. Për të parë nga afër asfaltimin e këtyre rrugëve, ishte edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpunëtorët e tij.
 

Kopshtet e fëmijëve në Ferizaj, bëhen me lodra të ndryshme | 2013-06-19

Falë bashkatdhetarit Besim Ajetit, dy kopshtet e fëmijëve në Ferizaj, janë pajisur me lodra të ndryshme. Lodrat e ndryshme i janë dorëzuar Drejtorit të Drejtorisë së Arsimit Agim Berishës si dhe dy drejtoreshave të kopshteve në Ferizaj.
 

U vu gurthemeli për ankesin e ri shkollor në fshatin Mirash | 2013-06-19

 Në fshatin Mirash ka filluar solemnisht realizimi i projektit për ndërtimin e aneksit për shkollën e fshatit, projekt ky i Komunës së Ferizajt dhe Qeverisë së Luksemburgut. Gurthemelin e këtij ankesi të ri shkollor e vuri, Kryetari I Komunës së Ferizajt, Nënkryetari Besim Zymberi si dhe Drejtori I Drejtorisë së Arsimit Agim Berisha. 
 
 

Nis ndërtimi i objektit të ri të shkollës së fshatit Greme | 2013-06-19

Në fshatin Greme të Ferizajt të mërkurën solemnisht është vendosur gurthemeli i objektit të ri të Shkollës Fillore "Jeta e re"projekt ky i  komunës së Ferizajt, i cili synon që të krijoj kushte sa më të mira pune për nxënësit dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle, të cilët për shumë vite kanë punuar në tri ndërresa.
Në vënien e këtij gurthemeli morri pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, zv.ministri i Arsimit Nehat Mustafa, deputeti i Parlamentit të Republikës së Kosovës, Elmi Reçica si dhe mysafirë të tjerë.
 

Ferizaj së shpejti me spital të ri | 2013-06-18

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, me bashkëpunëtorët e tij, ka pritur në një takim Ministrinë e Shëndetësisë Ferid Agani.
 

Diskutohet Korniza Afatmesme Buxhetore | 2013-06-17

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, para qytetarëve ferizajas, ka paraqitur “Zhvillimet e fundit në gjashtëmujorin e parë të këtij viti si dhe ka diskutuar edhe për Kornizën Afatmesme Buxhetore 2014-1016”.
 
 

Komuna e Ferizajt, ka filluar ndërtimin e shtëpive për familjet skamnore | 2013-06-17

Këtë të hënë në fshatin Zllatar të Komunës së Ferizajt, ka filluar të bëhet ndërtimi i dy shtëpive për dy familje skamnore të këtij fshati. Në përurimin e fillimit të punimeve morri pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizaj Vesel Zhinipotoku si dhe mysafirë të tjerë.
 

Kryetarët e posazgjedhur të fshatrave takohen me OSBE-në | 2013-06-13

Këtë të enjte, organizuar nga misioni i OSBE-së në Kosovë, është mbajtur takimi ne mes kryetarëve të fshatrave si dhe Drejtorit të Drejtorisë së Administratës dhe Personelit Selim Marevcit si dhe Drejtoreshës së Urbanizmit Qazime Vatës. 
 
 

Në Ferizaj, është mbajtur Gala Koncerti për ndër të 140 vjetorit të themelimit të Qytetit të Ferizajt dhe 14 vjetorit të Çlirimit | 2013-06-13

Aktivitetet për shënimin e 140 vjetorit të themelimit të qytetit të Ferizajt dhe 14 vjetorit të çlirimit është përmbyllur me gala koncertin në të cilin merrnin pjesë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës Hajredin Kuqi, Deputet të Kuvendit të Kosovës, ministra të Qeverisë së Kosovës, zëvendësministra, familje të dëshmorëve, veteranë e invalidë të luftës, veprimtare e të burgosur politik, pjesëtarë të ekzekutivit të Komunës, kryetar të komunave si dhe shumë e shumë mysafirë të tjerë
 

Me manifestime të ndryshme shënohet dita e çlirimit | 2013-06-12

Ferizajasit kujtojnë ditën e fitores së dritës ndaj errësirës. 
 

Rishikimi i buxhetit merr dritën jeshile nga Kuvendi | 2013-06-11

Kuvendi komunal i Ferizajt në një seancë të jashtëzakonshme të martën ka miratuar rishikimin e buxhetit i cili do të jetë më i lartë edhe për 300 000 euro, ndërsa ka marr vendim edhe për dy projekte tjera me rëndësi, projektin që parasheh pagesën për shërbimet mortore për të gjithë qytetarët e komunës dhe projektin e pajisjes së nxënësve të shkollave të mesme me uniforma shkollore, projekte këto që u tha se do të ndikojnë  direkt në buxhetin familjar.


 

 

Inaugurohen dy pllaka në Ferizajt | 2013-06-11

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me zv.ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajdin Abazin, Deputetin e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Elmi Reçica si dhe këshilltarët e Kuvendit Komunal të Ferizajt, në kuadër të  shënimit të 140 vjetorit të qytetit të Ferizajt, u inauguruan dy pllaka, të cilat tregojnë origjinën e krijimit dhe origjinën e emrit të qytetit.
 

Nisë projekti më kapital i komunës | 2013-06-10

Kanë nisë të hënën punimet në rregullimin e bulevardit të qytetit të Ferizajt "Dëshmorët e Kombit", faza e parë e tij prej sheshit "Hyrë Emini" e deri te hoteli Luboten, projekt ky i vlerësuar nga drejtuesit e pushtetit si i munguar dhe i cili në të ardhem do të jetë identitarë për qytetin e Ferizajt.
 

Nderohen për kontributin e dhënë në fushën e historiografisë | 2013-06-10

Në 140 vjetorin e themelimit dhe 14 vjetorin e çlirimit të Ferizajt, Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, të hënën ka ndarë mirënjohje për dr.Shaban Hashani, dr.Limon Rushiti dhe Ibrahim Hyseni-Goga, për kontributin e tyre shkencorë në pasqyrimin e zhvillimit të qytetit.
 

Asfaltohet rruga “Tahir Meha” në Ferizaj | 2013-06-08

Këtë të shtunë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit, Ardian Ferizin, nga afër kanë inspektuar punimet në asfaltimin e rrugës “Tahir Meha” në Ferizaj. 
 
 

Manifestime të shumta në 140 vjetorin e themelimit të qytetit të Ferizajt dhe 14 Vjetorit të Çlirimit | 2013-06-07

Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Ferizaj, janë organizuar manifestime të shumta për të shënuar 140 vjetorin e themelimit të qytetit të Ferizajt dhe 14 Vjetorit të Çlirimit.
 

Këtë të premte është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2013-06-07

Në këtë mbledhje është diskutuar lidhur me rishikimin e buxhetit për vitin 2013, pas një shkresë e zyrtare e cila ka arritur nga Ministria e Financave.
 

Njoftim për dëgjim publik | 2013-06-07

Njoftim  për dëgjim  publik
 

Shtatori, Ferizajn e gjenë me dy shkolla të reja | 2013-06-04

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu,  me bashkëpunëtorët e tij,  ka pritur në një takim Ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë së Kosovës, Ramë Bujën, zv. ministrin Nehat Mustafa si dhe bashkëpunëtorë të tjerë të kësaj ministrie.
 

Përgëzime për dy tituj që sollën në "qytetin e hendbollit" | 2013-06-03

Hendbollistet e Kastriotit bashkë me anëtarët e shtabit teknik janë pritur nga Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu dhe Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Elmi Reçica, ndërsa kanë marrë përgëzimet për triumfin më të ri të arritur në kampionatin e Kosovës në hendboll.
 
 

Maturantët ferizajas iu nënshtruan testit të maturës | 2013-06-01

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Arsimit, Agim Berishën,  nga afër kanë parë ecurinë e zhvillimit të testit të maturës shtetrore. 
 
 

Shesin produkte ushqimore për ta organizuar një shetitje | 2013-05-31

Aktiviteti i është bashkuar edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpuntorët e tij, duke bërë edhe blerjën e produkteve të ndryshme ushqimore që ishin ekspozuar në këtë aktivitet.
 
 

Mos menaxhimi i mirë i mbeturinave mjekësore është shumë i rrezikshëm | 2013-05-31

Komiteti i Shëndetësisë dhe i Mirëqenies Sociale  i Kuvendit të Komunës së Ferizajt, ka bërë identifikimin e problemit të menaxhimit jo të mirë të mbeturinave shëndetësore. Sipas tyre këto mjete janë të rrezikshme për të gjithë qytetarët.
 

Banorët të kënaqur me rregullimin e rrugës së fshatit të tyre | 2013-05-31

Këtë të premte Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizin dhe deputetin e Kuvendit të Komunës Gazmend Bytyqin, kanë inspektuar nga afër punimet që po realizohen në projektin e rrugës në fshatin Mirash.
 

Ferizaj bëhet me bulevard | 2013-05-30

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, këtë të mërkurë, ka nënshkruar kontratën me operatorin ekonomik”Eskavatori”për rregullimin e qendrës së qytetit nga hoteli “Lybeten” e deri tek sheshi “Hyrë Emini”.
 

Nderojnë dëshmorët | 2013-05-30

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe në nderim të dëshmorëve Fatmir Ratkoceri, Lufti dhe Sylejman Haxhidema të rënë në luftën e fundit.
 

Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Ferizajt | 2013-05-29

Këshilltarët e Kuvendit Komunal të Ferizajt, këtë të mërkurë kanë diskutuar gjerë e gjatë lidhur me rendin e ditës I përcaktuar për këtë mbledhje.
 

Padi për LDK-në dhe nënkryetarin Faik Grainca | 2013-05-28

Vesel Zhinipotoku, ish drejtori i Administratës Komunale, tash drejtor për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, ka hedhur poshtë deklarimet e nënkryetarit të LDK-së, Faik Grainca, i cili të hënën në një konfrencë shtypi kishte deklaruar se drejtori Zhinipotiku ka shantazhaur banorët e fshatit Cërnillë më rastin e zgjedhjeve për kryetar të këtij fshati.
 
 

Arrijnë licensat për mësimdhënësit e rajonit të Ferizajt | 2013-05-28

Në mënyrë simbolike afro 20 mësimdhënës nga Ferizaj dhe komunat përreth kanë marrë të martën licencat 5 vjeçare për mësimdhënie, ndërsa gjatë ditëve në vijim pritet që me licenca të pajisen mbi 2 700 mësimdhënës tjerë nga shkollat e rajonit të Ferizajt.
 

Komuna e Ferizajt, nënshkroi marrëveshje me Caritasin e Luksmeburgut, qëllimi i së cilës është përmirësimi i ambientit për të bërë biznes në Komunën e Ferizajt | 2013-05-28

Komuna e Ferizajt, që nga vitit 2008 ka bashkëpunuar në shumë projekte me Caritasin e Luksmburgut,duke mbështetur në strategjinë për  zbutjen  e varfërisë,  përmes zhvillimit të qëndrueshëm 2012-2013,financuar nga Qeveria e Luksmburgut.
 

Kryetari Aliu mori pjesë në fushatën “Ta pastrojmë Kosovën” | 2013-05-24

Në aksionin e sotëm “Ta pastrojmë Kosovën” mori pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu, Drejtorët e  Drejtorive Komunale, përfaqësues të Forcës së Sigurisë së Kosovës, përfaqësues të Policisë së Kosovës, pjesëtarë të KFOR-it amerikan si dhe nxënës të shkollave të mesme të Komunës së Ferizajt. Fushata “Ta pastrojmë Kosovën”është  iniciuar nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.
 

Fillon shqyrtim publik për rindërtimin e zonave kadastrale | 2013-05-24

Ri ndërtimin e pronave do ta bëjë një kompani nga Shqipëria,  kompani kjo e  kontraktuar nga Banka Botërore, për shkak të asaj se ky është projekt që realizohet nga Banka Botërore,  ndërsa mbështete nga Agjensioni Kadastral i Kosovës.
 

Ferizaj vazhdon të jetë qyteti i paqes dhe i sigurisë | 2013-05-23

Kryetari i Komunës së Ferizajt me bashkëpunëtorë ka pritur në një takim  Komandantin e KFOR-it amerikan në largim, nënkolonelin Cloyd,  si dhe majorin e ri që do ta merr postin e të parit të Brigadës Shumëkombëshe të Lindjes majorin Hartsock. 
 

Kryetari Aliu, premton mbështetje për klubet e suksesshme sportive | 2013-05-22

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka pritur në një takim volejbollistët e “AKPA TE  LUZHA” nga Ferizaj,  kryesinë e këtij klubi dhe shtabin teknik, për t'i përgëzuar për suksesin që kanë shënuar ditë më parë.
 

Filloi fushata e strehimit familjar nga organizata "AMICI DEI BAMBINI" | 2013-05-22

Amici dei Bambini  mbështet Qendrat për punë sociale rreth  STREHIMIT FAMILJAR me projektin Kosovë  AID 9497 “Forcimi i shërbimeve për motive familjare, në favor të fëmijëve në Qendrat për Punë Sociale në Kosovë”. Ky projekt është duke u implementuar në 38 Qendra  Për Pune Sociale ne tere territorin e Kosovës.
 

Rrugë e rëndësisë së veçantë për qytetarët ferizajas | 2013-05-21

Këtë të martë ka filluar asfaltimi i rrugës “Epopeja e Jezercit” vazhdimi nga rruga “Arsim Bega” deri te ura e Islamit, projekt ky i Komunës së Ferizajt dhe Ministrisë së Infrastrukturës. Për të parë nga afër punimet në këtë asfaltim mori pjesë edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit, Ardian Ferizi si dhe shumë qytetarë të kësaj ane.
 

Rruga që do t'i jep një pamje tjetër Ferizajt | 2013-05-20

Fillon projekti i rrugës me katër shirita qarkullues. Në këtë pëurim morri pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Deputeti i Parlamentit të Republikës së Kosovës Elmi Reçica, Drejtor të Drejtorive Komunale si dhe shumë qytetarë.
 

Zyra e Prokurimit shpalli fituesin për rregullimin e qendrës së qyetit | 2013-05-20

Konsorciumi “Eskavatori dhe Gërlica Company” janë përzgjedhur për t’i kryer punët për rregullimin e qendrës së qytetit të Ferizajt.
 

Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2013-05-20

Anëtarët e Komitetit për Politikë dhe Financa, janë mbledhur këtë të hënë për të diskutuar pikat e shumta të rendit të ditës.
 

Kanë filluar punimet në rreth-rrotullimin tek rruga ,,Driton Islami” që lidhet së bashku më rrugën e ,,Reçakut”, dhe asfaltimin e rrugës së fshatit Pleshinë të kësaj komune | 2013-05-18

Ky ka qenë projekt njëvjeçar, derisa u shpreh se ai ka rëndësi të madhe për sigurinë e jetës së banorëve të këtij lokaliteti.
 

Emërime në ekzekutivin komunal të Ferizajt | 2013-05-14

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka plotësuar pozitën e Drejtorit të Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, e mbetur vakant që prej një jave pas emërimit të ish-drejtorit të këtij dikasteri, Bashkim Hyseni në krye të Qendrës së Kompetencës.
 

Bëhen me rrugë të asfaltuar | 2013-05-14

Banorët e lagjes  Spahiaj e fshatit Greme  i janë gëzuar pa masë asfaltimit të rrugës së tyre.
 

Kryetari Aliu, nënshkroi kontratën për rrugën “Rexhep Bislimi” | 2013-05-13

Ky projekt është njëri ndër projektet më të mëdha për këtë vit.
 

Në fshatin Sazli do të mbahen zgjedhjet për kryetar të fshatit | 2013-05-10

 Të dielën në fshatin Sazli mbahen zgjedhjet për kryetar të fshatit. Kështu ka bërë të ditur Drejtori i Drejtorisë së Administratës dhe Personelit Vesel Zhinipotoku.
 

E ndajnë gëzimin e fitores me kryetarin e qytetit | 2013-05-10

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka pritur në një takim hendbollistet e "Kastriotit" nga Ferizaj, kryesinë e këtij klubi dhe shtabin teknik, për t'i përgëzuar për suksesin që kanë shënuar ditë më parë në garat për kupën e Republikës së Kosovës, të cilën garë e kanë fituar.
 

Me aktivitet ë ndryshme është shënuar Dita ndërkombëtare e infermierisë edhe në Ferizaj | 2013-05-10

Pjesë e kësaj fushate të shënimit të 12 majit, ditës së infermierisë ishte edhe Kryetari i Komunës së  Ferizajt ,Agim Aliu dhe zyrtarë të tjerë komunalë.
 

Drejtori i Shëndetësisë merr drejtimin e Qendrës së Kompetencës | 2013-05-08

Drejtori i deritashëm i Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Bashkim Hyseni është liruar nga detyra që ka ushtruar tash e disa vite.
 

Kryetari Aliu takohet më zyrtarë të Ministrisë së Diasporës | 2013-05-08

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, këtë të mërkurë është takuar me përfaqësues të Ministrisë së Diasporës të përfaqësuar nga Shukrije Ramadani dhe Naim Gashi.
 

Në Sazli të Ferizajt, filloi projketi i ujësjellësit | 2013-05-07

Në fshatin Sazli, kanë filluar punimet në rrjetin e ujësjellësit. Në këtë përurim morri pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Deputeti i Parlamentit të Republikës së Kosovës, Elmi Reçica, zv.ministri i Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Ramadan Hasani si dhe mysafirë të tjerë.
 

Fshati Mirash, pritet të bëhet me kryetar | 2013-05-03

Të dielën në fshatin Mirash, do të mbahen zgjedhjet  për të zgjedhur kryetarin e fshatit në bazë të rregullorës komunale për bashkëpunimin e komunës më fshatrat, vendbanimet dhe zonat urbane. 
 

Aksion i ri për eliminimin e qenëve endacak | 2013-05-03

Drejtoria Komunale e Bujqësisë dhe Zhvillimit, Rural në Ferizaj nga dita e nesërme do të zhvillojë një aksion të ri për eliminimin e qenëve endacak.

 

 

Ri-tenderohet projekti Rregullimi i Qendrës së Qytetit | 2013-05-03

Pas anulimit të tenderit të hapur për rregullimin e qendrës së qytetit, Zyra e prokurimit ka bëre edhe ri-tenderimin për këtë projekt.
 

Zyra e Prokurimit e Komunës së Ferizajt, ka shpallur fituesin për rregullimin e rrugës “Rexhep Bislimi” | 2013-05-03

Kompania “Papenburg- Adriani”, është shpallur fitues i tenderit për rregullimin e rrugës “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, pas shqyrtimit dhe vlerësimit të ofertave.
 

Fshati Pleshinë përfiton nga Komuna e Ferizajt | 2013-05-02

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me nënkryetarin Besim Zymberin dhe drejtorin e Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit, kanë inspektuar nga afër punimet që po realizohen në dy projekte në fshatin Pleshinë.
 

Debatohet raporti i kryetarit të komunës | 2013-04-29

Kuvendi Komunal i Ferizajt në një senacë të rregullt ka debatuar të hënën raportin e punës së kryetarit të Ferizajt për vitin 2012, i cili nuk ka kaloi edhe pa debat në mes pozitës dhe opozitës.
 
 

Është promovuar Qendra e Kompetencës | 2013-04-29

Këtë të hënë në Ferizaj, është bërë promovimi i Qendrës së Kompetencës. Për të promovuar këtë qendër i pranishëm ishte Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, përfaqësuesi i Ambasadës së Luksemburgut në Kosovës Pjer Veber, Zv.ministri i Arsimit, Nehat Mustafa, si dhe Drejtorë të Drejtorive Komunale, por edhe drejtues të shkollave të Ferizajt.
 

Komuna e Ferizajt dhe qyteti i Stambollit do të thellojnë nivelin e bashkëpunimit në sferën e arsimit | 2013-04-26

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur të premten drejtorin e Arsimit të qytetit të Stambollit, dr. Muamer Yilldiz, me të cilin ka biseduar për mundësinë e rritjes së nivelit të bashkëpunimit në sferën e arsimit.
 

Komuna e Ferizajt, në vlugun e realizimit të projekteve | 2013-04-25

Për të parë nga afër projektin i cili po realizohet në fshatin Gaçke këtë të enjte doli edhe Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu së bashku me Drejtorinë e Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimin Ardian Ferizin si dhe me bashkëpunëtorë të tjerë. 
 

Bisedohet për çështje të ndryshme | 2013-04-24

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, këtë të mërkurë  është takuar me Marie-Christine Mari Egger, nënkryetare e Anemasë së Francës.
 

Komuna e Ferizajt nënshkruan marrëveshje më Korporatën Ndërkombëtare Financiare | 2013-04-24

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka  nënshkruar me  Korporatën  Ndërkombëtare Financiare, marrëveshjen për realizimin e projektit, në përmjet të cilit do të krijohen mundësi të përmirësimit edhe të mëtejmë të mjedisit afarist në  Komunën e Ferizajt.
 

Komunikimi pjesë e rëndësishme për gratë ferizajase | 2013-04-24

Në këtë trajnim morën pjesë të gjitha gratë  e përfaqësuara në Kuvendin e Komunës, por edhe gra të tjera nga fusha të ndryshme të Komunës së Ferizajt. Në këtë trajnim ato kanë mësuar në mënyre teorike dhe praktike llojet e komunikimit, mënyrën e komunikimit, standardet protokollare të komunikimit  të cilat do të ndihmonin në bartjen e suksesshëm të porosisë  para qytetarëve.
 

Ecuria financiare shënon trend pozitiv | 2013-04-23

Komuna e Ferizajt në tre mujorin e parë të këtij viti ka shënuar rezultatet të dukshme në inkasimin e mjeteve nga të hyrat vetanake.
 

Shpallje publike | 2013-04-23

Njoftohen të gjithë qytetarët e Ferizajt dhe të rrethinës , përmes kësaj shpallje publike  se në afatin prej 60 ditësh mund të japin komentet e tyre rreth taksës administrative për lejet ndërtimore. 
 

Ministria e Infrastrukturës po e mbështetë Komunën e Ferizajt në disa projekte infrastrukturore | 2013-04-22

Kryetari i Komunës së Ferizajt z. Agim Aliu me bashkëpunëtorë e ka pritur sot në vizitë,  Ministrin e  Infrastrukturës, z. Fehmi Mujota, i shoqëruar edhe nga deputeti i Kuvendit të Kosovës, z. Elmi Reçica dhe zv/ministri i kulturës, z. Hajdin Abazi, me të cilët ka inspektuar sot punimet në projektin e rregullimit të rrugës rajonale Ferizaj-Neredime, projekt ky që pritet të vazhdohet edhe në pjesën e Komunës së Therandës, si dhe ka nënshkruar marrëveshjen në  mes Komunës së Ferizajt dhe Ministrisë së  Infrastrukturës për bashkëfinancim të rrugës ,, Brahim Ademi’’ dhe ,,Driton Islami’’ rrugë këto të cilat do të bëhen me katër shirita.

 

Komuna mbështetë 145 fermerë me nga një serrë | 2013-04-22

Komuna e Ferizajt e përkushtuar për ta mbështetur sektorin e bujqësisë me projekte të ndryshme për fermerët me qëllim të rritjes së ekonomive familjare.
 

Shënohet 22 Prilli-Dita e Planetit | 2013-04-22

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me punëtorët e administratës komunale dhe nxënës të Shkollës së Mesme të Mjekësisë "Elena Gjika", në ditën botërore të Tokës, për disa çaste ka marr pjesë në pastrimin e ambientit për rreth hekurudhës dhe parkut të qytetit.
 

Kryetari Agim Aliu, i përgjigjet LDK-së | 2013-04-20

Aliu: Vizitat jashtë shtetit kanë qenë transparente dhe kanë qenë në funksion  të bashkëpunimit. 
 

Kryetari Aliu, priti në vizitë ish komandantin e KFOR-it grek Chatzitheofanoues Georgios | 2013-04-19

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim këtë të premte ish komandantin e forcave të KFOR-it grek për rajonin e Ferizajt, Chatzitheofanoues Georgios.
 

Dialogimi i kryetarit Aliu me banorët e Prelezit në funksion të gjetjes së një zgjidhje të pranueshme | 2013-04-19

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ka zhvilluar në Prelez të Muhaxherëve, një takim me banorët e këtij fshati, në fokus të së cilit, ka qenë çështja e pronës komunale e ndarë për bizneset, me një vendim të Kuvendit Komunal të Ferizajt, të cilin  banorët e këtij fshati po e kundërshtojnë.

 

 

Është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2013-04-19

Këtë të premte, anëtarët e Komitetit për Politikë dhe Financa, janë mbledhur për të diskutuar rreth raportit të punës një vjeçare të Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu.
 

Shënohet dita e shkollës “Kemjal Hetemi” | 2013-04-18

Në fshatin Rahovicë është mbajtur dita e shkollës ”Kemjal Hetemi”. Ne këtë ditë morri pjesë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Arsimit Agim Berisha si dhe shumë mysafirë të tjerë.
 

Homazhe në nderim të të rënëve | 2013-04-18

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu me bashkëpunëtorë  këtë të enjte ka bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Ferizaj, me rastin e 14 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve Driton Islami-Toni dhe Sadik Bega –Murtaja.
 

Shkolla “Astrit Bytyqi” feston ditën e saj | 2013-04-17

Në këtë manifestim morri pjesë Kryetari  i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, Agim Berisha, si dhe shumë mysafirë të tjerë.
 

Promovohen veprat letrare të Adem Demaçit | 2013-04-16

Në ambiente të Bibliotekës Publike "Sadik Tafarshiku"në Ferizaj, në kuadër të "Javës së Bibliotekës së Kosovës" është bërë promovimi i kompletit të veprave letrare të shkrimtarit dhe veprimtarit të shquar, Adem Demaçi, botuar nga Lidhja e Shkrimtarëve.
 

Komuna e interesuar që të ketë cilësi më të mirë të projekteve | 2013-04-15

 Komuna e Ferizajt, ka angazhuar dy kompani private për mbikëqyrjen e projekteve infrastrukturore. Këto kompani përfituese për dy vite, do të mbikëqyrin aspektin kualitativ të projekteve, në ndërtimin e lartë dhe të ulët.
 

Kryetari i Ferizajt është takuar me Kryetarin e Qytetit të Llozanës z. Daniell Brelaz | 2013-04-13

Agim Aliu e  ka falënderuar  kryetarin  e  këtij qyteti për  pritjen, për  angazhimin  e  tij konkret  në funksion të integrimit  të bashkatdhetarëve  tanë dhe  për  krejt  kontributin, duke e  informuar  njëkohësisht për  shumë specifika  për qytetit  tonë, ndërsa homolgu i tij z. Brelaz ka  shfaqur  interesimin për  një vizitë në Ferizaj dhe  për  intensifikim të bashkëpunimit.  

 

Shënohet përvjetori i dëshmorit Ali Ivaja | 2013-04-12

Në fshatin Cerrnillë të Komunës së Ferizajt, këtë të premte është shënuar 14 vjetori i rënies  së dëshmorit të kombit Ali Ivaja, si dhe është shënuar edhe dita e shkollës së këtij fshati.
 

Kryetari i Komunës z. Agim Aliu po qëndron në një vizitë në Zvicër | 2013-04-11

 Gjatë këtyre  dy ditësh të vizitës delegacioni nga  Ferizaj i shoqëruar nga  ambasadori Naim Malaj dhe  Konsulata e Kosovës  në Kantonin e  Gjenevës, është pritur në  shumë takime nga  autoritete lokale, përkatësisht komuna të Zvicrës.
 

Vazhdon rehabilitimi i rrjetit të ujësjellësit për pjesën lindore të qytetit | 2013-04-10

Ka filluar implementimi i projektit të rehabilitimit të rrjetit të ujësjellësit për pjesën lindore të qytetit të Ferizajt, i cili përfshinë edhe vendosjen e rrjetit të ri në disa rrugë që më parë nuk kanë qenë të kyçura në rrjet.
 

Kryetari Aliu i përgjigjet opozitës për rastin e Prelezit të Muhaxherëve | 2013-04-08

Kryetari i Ferizajt Agim Aliu ka komentuar sot akuzat e bëra nga partitë opozitare në Ferizaj, për rastin e Prelezit te Muhaxherëve. 
 

Hapet Qendra e përkujdesit ditor | 2013-04-08

Është hapur në Ferizaj Qendra e përkujdesit ditor për të moshuar. Kjo qendër mësohet se do të shërbejë për një komunitet gjithëpërfshirës ,e që do të ofrojë mundësi për pasurimin e jetës sociale dhe përkujdesje ditore për të moshuar dhe për persona me nevoja të veçanta.
 

Kryetari Aliu kthehet nga vizita zyrtare në Itali | 2013-04-08

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Itali së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Arsimit Agim Berisha si dhe Drejtorin e ndërmarrjes për mbeturina “Pastërtia” në Ferizaj.
 

Fillon ndërtimi i shtëpisë parohike | 2013-04-04

Në oborrin e kishës ortodokse të Ferizajt, ka filluar të enjten ndërtimi i shtëpisë parohike, në të cilën do të jetojë, peshkopi Zhivojin Kojiq.
 

Bisedojnë për planin e punës | 2013-04-04

Grupi i grave të Ferizajt mbajti mbledhjen e radhes me qëllim të shqyrtimit të planit të punës për vitin 2013 dhe gjetjen e mënyrave për zbatim të rregullores për barazi gjinore e cila u miratua në seancen e fundit të kuvendit komunal.
 

Prezantohet libri “Lufta e Ferizajt kundër pushtimit serb 1912” | 2013-04-04

Libri “Lufta e Ferizajt kundër pushtimit serb 1912”,tashmë mund të gjendet në biblioteka të Shqipërisë e Kosovës.
 
 

Nga vendi me mbeturina, në zonë biznesore | 2013-04-02

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu së bashku më nënkryetarin Besim Zymberin si dhe me Drejtorin e Drejtorisë së Ekonomisë dhe Financave, Mustafë Grainca ka qëndruar në parcelat e Prelezit të Muhaxherëve, në të cilat pritet të ngrihen kapacitetet biznesore, pas vendimit që ka marrë Kuvendi i Ferizajt për destinimin e kësaj hapësire publike për zonë prodhuese.
 

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Tracey Ann Jacobson vizitoi Ferizajn | 2013-04-02

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Tracey Ann Jacobson.
 

Takimi i Stambollit ka fuqizuar edhe më shumë bashkëpunimin e komunës së Ferizajt me organizatën UN-Habitat në shumë fusha | 2013-04-01

Komuna e Ferizajt dhe UN-Habitat do të bashkëpunojnë ngusht në jetësimin e projekteve të ndryshme, ndërsa në takimin e fundit të zhvilluar në Stamboll të Turqisë, mësohet se kjo organizatë do të japë kontributin e saj edhe në ndryshimin e planeve urbane konform zhvillimeve.
 
 

Kryetari Aliu, uron besimtarët krishter me rastin e Festës së Pashkëve | 2013-03-30

Aliu: Festa e Ringjalljes, na kujton rrugën e vështirë të arritjes së një synimi. Na kujton se, pikërisht sakrifica është ajo e cila na ringrit prapë, duke na bërë edhe më të fortë në rrugën tonë. Ndaj, një porosi e tillë hyjnore, urojmë të mbetet gjithnjë rruga nëpër të cilën do të ecim, mënyra nëpërmjet së cilët do të jetojmë. Dhe testamenti për brezat tanë të ardhshëm.
 

Prezantohet plani rregullues për zonën e shtatë urbane | 2013-03-29

Qytetarët ferizajas, kanë diskutuar këtë të premte për zonën e shtatë urbane.
 
 

Edhe në fshatin Softaj do të mbahen zgjedhjet për kryetar të fshatit | 2013-03-29

Zgjedhjet do të mbahen të dielën duke filluar nga ora 17:00.
 

Diskutohen çështje të shumta në mbledhjen e Kuvendit të Komunës | 2013-03-28

 Në mbledhjen e sotme të Kuvendit të Komunës së Ferizajt janë miratuar edhe pika të tjera të rendit të ditës të cilat kishin të bëjnë me shpalljen e interesit të përgjithshëm, për disa pjesë të ngastrave kadastrale. Po në këtë mbledhje është miratuar edhe Rregullorja për barazi gjinore. Përveç rendit të ditës, anëtarët e kuvendit shtruan edhe çështje të tjera që diskutuan. 
 

Vetëm një qytetarë morri pjesë në diskutimin publik për draft statutin e komunës | 2013-03-27

Qytetarët ferizajas nuk shprehën interesim që të marrin pjesë në diskutimin publik të draft statutit të komunës, dokument ky i një rëndësie të madhe për qytetin e Ferizajt.
 

Bujtinat e Ferizajt, furnizohen me elementet e nevojshme | 2013-03-27

Filloj shpërndarja e nëngranteve për bujtinat  në kuadrin e projektit “ Zhvillimi i Turizmit Rural në Regjionin Lindje” financuar nga Komisioni Europian.

 

 

Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu, për vizitë zyrtare në Turqi | 2013-03-26

Vizita në Turqi e të parit të komunës së Ferizajt, do të bëhet  në kuadër të bashkëpunimit të komunës me UN-Habitatin, ndërkohë që pritet që pas kësaj vizite të ketë bashkëpunime edhe në fusha të tjera të ndryshme, me interes për të dyja palët.
 

Fëmijët me nevojë një pjesë të ditës do ta kalojnë në Qendrën e Kujdesit | 2013-03-25

Komuna e Ferizajt, të hënën është bërë me Qendrën e Kujdesit Ditorë, e cila tani e tutje do tu ofrojë mbështetje fëmijëve me nevojë.
 

Raporti i performancës së institucioneve lokale | 2013-03-22

 Prijnë shërbimet administrative me vlerën prej 88 për qind
 
 

Shënohet Dita Botërore e Ujërave | 2013-03-22

Nxënës të shkollave të mesme të komunës së Ferizajt, kanë qenë pjesë e një debati të zhvilluar të premten, në fokus të së cilit ka qenë ruajtja dhe shfrytëzimi racional i resurseve ujore të Ferizajt.
 

Kryetari Aliu, ndau mirënjohje për dy nxënës ferizajas | 2013-03-22

Këtë të premte Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim nxënësit Bardh Shabani dhe Arbër Abdullahu, pas sukseseve të arritura në olimpiadën për lëndën e matematikës.
 

Ferizaj me kontejnerë nëntokësorë | 2013-03-21

Qendra e qytetit të Ferizajt, do të  ketë edhe kontejnerë nëntokësorë.

 

 

Ferizaj automatizon koleksionin Aleph 500 të librave,biblioteka pasurohet me 400 tituj dhe 1000 mijë ekzemplarë | 2013-03-20

Komuna e Ferizajt,  mbështeti projektin e automatizimit të koleksionit të librave Aleph500, si dhe pasuroi fondin e bibliotekës me mbi 400 tituj dhe me 1000 ekzemplarë
 

23 fshatra të Komunës së Ferizajt bëhen me kryetar të tyre | 2013-03-20

Vazhdon procesi për zgjedhjen e kryetarëve të fshatrave.
 

Komiteti për Politikë dhe Financa, ka mbajtur mbledhjen e radhës | 2013-03-19

Këtë të martë, është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa, në të cilën janë diskutuar çështje të shumta.


 

 

Hapet tenderi për rregullimin e qendrës së qytetit | 2013-03-18

Ky projekt konsiderohet si njëri ndër projektet më kryesore për këtë vit. Projekti i bulevardit të qytetit është duke u zhvilluar në kuadër të implementimit të planit rregullues të qendrës së qytetit, i cili plan parasheh mbylljen e rrugës kryesore për qarkullimin e automjeteve duke ofruar hapësirë të lire për qarkullimin e këmbësorëve, ambient për pushim dhe aktivitete për qytetarët. Synimi i  Komunës  është që ta urbanizojmë qytetin duke ofruar hapësira sa më të përshtatshme dhe të sigurta për qytetarët. Realizimi i këtij projekti pritet të filloje në fund te muajit maj.
 

Komuna e Ferizaj, bashkëpunon mirë me komunat fqinje | 2013-03-15

Kjo është bërë e ditur këtë të premte në një takim që ka pasur Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku më përfaqësuesit e organizatës CSSP.

 

 

Procesi i riatdhesimit proces i rëndësishëm për Kosovën | 2013-03-14

Ekipi  Veprues për Siguri në Bashkësi në Ferizaj në bashkëpunim me Komunën, Policinë e Kosovës, Ministrinë e Punëve të Brendshme –departamentin e Integrimeve, ka mbajtur tryezën me temën “Ndërtimi i Urave”.
 

Vizita në Gjermani vlerësohet e suksesëshme | 2013-03-13

Kryetari i Komunës, z. Agim Aliu së bashku me Drejtorin e Ekonomisë dhe Financave dhe Buxhetit z. Mustafë Grainca si dhe me Drejtorin për Shëndetësi dhe Mirëqenie  Sociale z. Bashkim Hysenin i është përgjigjur  ftesës së Nënkryetarit  të komunave  të Bornhaim (Rrethinë  e  Bonit) z. Frank Kruger. 
 
 

Të gjitha shkollat e Ferizajt bëhen me rrjet të internetit | 2013-03-13

Bëhet e ditur se tashmë edhe shkolla “Skënderbeu” në Jezerc është kyçur në rrjetin e internetit.
 

Hapet Qendra e dënimeve alternative apo Shërbimi Sprovues | 2013-03-12

Hapjen e kësaj Qendre Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu e ka quajtur si një hap shumë të rëndësishëm për rajonin tonë.


 

 

Ferizi: Ne punojmë më strategji dhe nuk bëjmë projekte elektorale | 2013-03-11

Drejtori i Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi, këtë të hënë ka reaguar ndaj kritikave të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Ferizaj, për disa projekte të realizuara nga Komuna e Ferizajt.
 

Komuna e Ferizajt, filloi me projektin e parë për këtë vit | 2013-03-11

Këtë të hënë ka filluar së realizuari projekti për rregullimin dhe asfaltimin e rrugës nga  “Ura e Islamit” e deri tek “Bashkimi i dy Lumenjve” në Nerodime.
 

Në ditën ndërkombëtare të gruas diskutohet draft rregullorja për barazi gjinore | 2013-03-08

 Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Ferizajt, gratë ferizajase kanë diskutuar për draft rregulloren për barazi gjinore.
 

 

 

Nënkryetari i Komunës, Besim Zymberi uron të gjitha femrat me rastin e 8 Marsit- Ditës së Gruas | 2013-03-08

Zymberi:  Sot, po bëjmë përpjekje maksimale të rivendosjes së të drejtave të femrës sonë, në nivelin meritor të statusit socioevolutiv, sociohistorik dhe shoqëror. Janë bërë hapa të ndjeshëm në shkollimin e femrës dhe të përfaqësimit të saj institucional. Por, objektivi ynë duhet të mbetet që, krahas rritjes sëlmundësive dhe të drejtave qytetare e shoqërore, femra  të mbetet gjithnjë krijuesja dhe frymëzimi i brezave, që na motivon të gjithëve që të rrisim angazhimet në drejtim të mbrojtjes dhe kujdesit të veçantë ndaj nënave tona.
 

Shumë manifestime për ditën e mësuesit | 2013-03-07

Dita e Mësuesit shënohet në Ferizaj, me aktivitete të ndryshme.
 
 

Fshatrat e Ferizajt, po bëhen më kryetarët e tyre | 2013-03-07

Drejtori i Drejtorisë së Administratës dhe Personelit Vesel Zhinipotoku, thotë se ky proces po vazhdon  normalisht.
 

Nderohen dëshmorët | 2013-03-06

Për të nderuar veprën e dëshmorëve, Nënkryetari i Komunës së Ferizajt Besim Zymberi me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Ferizaj.
 

Riatdhesimi dhe Riintegrimi, jo pa rezultate në Ferizaj | 2013-03-06

Nuk kanë munguar kërkesat e personave të riatdhesuar për të gëzuar benifitet që u takojnë edhe gjatë këtij viti, ndonëse jo në masën sa kanë qenë në vitin 2011 e 2012 pasi ka qenë numër i madh i atyre që janë riatdhesuar gjatë kësaj periudhe.
 

Bisedojnë për projekte të ndryshme | 2013-03-04

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë së Shërbimeve Publike Ibrahim Hysenin dhe Drejtorin për Planifikim, Zhvillim dhe Rindërtim Ardian Ferizin, ka pritur në një takim përfaqësuesit e USAD-it amerikan  si dhe përfaqësues të Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL).
 

Është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës | 2013-02-28

Në këtë mbledhja janë diskutuar çështje të shumta.
 

Mbledhjet e Kuvendit të Komunës do të transmetohet direkt | 2013-02-27

Zyra e Prokurimit e Komunës së  Ferizajt, ka nënshkruar tri kontrata me tri televizionet lokale të Ferizajt, për të bërë sa më transparente punën e institucionit.

 

 

Sistemi i ri i regjistrimit civil ka filluar së aplikuari edhe në Ferizaj | 2013-02-25

Edhe në Komunën e Ferizajt,  ka filluar së implementuari programi i ri i Ministrisë së Punëve të Brendshme përkatësisht nga Agjencioni për Regjistrim, në sektorin e Gjendjes Civile.
 

Vazhdon zgjedhja e kryetarëve të fshatrave | 2013-02-22

Procesi i zgjedhjeve të kryetarëve të fshatrave është duke vazhduar.
 

Gjatë vitit të kaluar shumë qytetarë kanë bërë regjistrimin e bizneseve të tyre në Ferizaj | 2013-02-22

Në komunën e Ferizajt që nga fillimi i qershorit të vitit 2012 është hapur Qendra komunale për regjistrim të bizneseve,e cila sipas zyrtarëve ka lehtësuar dukshëm këtë proces për qytetarët e kësaj komune,të cilët dëshirojnë të hapin dhe legalizojnë një veprimtari biznesore.
 

Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Ferizaj | 2013-02-21

Këtë të enjte është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Ferizaj, ku janë diskutuar pika të ndryshme.
 

Së shpejti guida për turizmin në rajonin e Ferizajt | 2013-02-20

Në vazhdën e shumë takimeve që ka realizuar Komuna e Ferizajt për realizimin e projektit të turizmit për regjionin lindje, këtë të mërkurë është mbajtur edhe një takim tjetër me përfaqësuesit e gjashtë komunave të tjera të regjionit lindje për të diskutuar rreth projektit të guidës së turizmit.
 

Marrëveshje bashkëpunimi për shërbime më të mira për qytetarët | 2013-02-20

Komuna e Ferizajt dhe Kompania “Bifurkacioni” nënshkruan marrëveshje për menaxhimin e sistemit të  kanalizimit fekal në fshatrat Zllatar, Sojeve, Bibaj, Dardani, Gaçkë, Greme, Sazli dhe  Papaz.
 

Certifikohet nga qeveria projekti i gasit LPG për Ferizaj | 2013-02-20

Kompania italiane e gasit "Effegi" javën që shkoi ka hapur njësinë e saj në Kosovës "Kosova gas" duke hedhur një hap para drejt realizimit të një projekti kapital në Ferizaj, instalimin e sistemit të gasit. Me këtë rast, kjo kompania zyrtarisht është certifikuar nga qeveria e vendit.

 

 

Procesi i zgjedhjes së kryetarëve të fshatrave, është proces plotësisht transparent | 2013-02-19

Fshatrat e Komunës së Ferizajt, njoftohen me kohë për procesin e zgjedhjes së kryetarit të fshatit të tyre.
 

Ferizaj shënon pesë vjetorin e Pavarësisë | 2013-02-17

Me homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve në Ferizaj, kanë filluar aktivitetet për ndër të 17 shkurtit- Ditës së Pavarësisë së Kosovës.

 

15 fshatra bëhen me kryetar | 2013-02-15

Vazhdon procesi i zgjedhjeve për kryetar të fshatrave
 

Komuna e Ferizajt, organizon aktivitete të shumta me rastin e Ditës së Pavarësisë | 2013-02-15

Drejtori i Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit Ronit Abdullahu në një Konference për gazetarë ka njoftuar për aktivitete që ka përgatitur Komuna e Ferizajt me rastin e pesë vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës.
 

USADI-i amerikan shpërblen edhe Komunën e Ferizajt | 2013-02-15

MAPL dhe USAID-i shpërblyen komunat për performancën më të mire. Komuna e Ferizajt, edhe sivjet ka përfituar një fond prej 45 mijë dollarësh amerikanë ,nga Fondi i USAID-it.
 

Manifestimet e organizuara për nder të pesëvjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës. | 2013-02-14

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliut, organizohet 5 vjetori i shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.
 

Fillon aplikimi për banesa solidare | 2013-02-14

Pritet që 52 familje ferizajase të zgjidhin problemin e banimit. Komuna e Ferizajt këtyre ditëve ka shpallur konkurs për dhënie në shfrytëzim për kohë të pacaktuar të banesave solidare, në dy objektet e dhëna me koncesion, një afër Drejtorisë Rajonale të PK-së dhe një tjetër në fillim të rrugës "Vëllezërit Gërvalla".
 

Korridoret e gjelbërta, hapësirë pushimi dhe rekreimi për qytetarë | 2013-02-13

Projekti i përbashkët i Komunës së Ferizajt dhe UN-Habitat-it, i njohur si "Korridoret e gjelbërta", që mendohet të realizohet gjatë këtij viti, do të rris hapësirat publike dhe ato gjelbëruese, në të cilat qytetarët do të mund të kalojnë kohën e lirë dhe të gjejnë prehje.
 

Debatohet për rrugën “Rexhep Bislimi” | 2013-02-08

Në një debat të organizuar nga Komuna e Ferizaj, është prezantuar në detaje për rregullimin e rrugës “Rexhep Bislimi” me katër korsi në të cilin merrnin pjesë qytetarë të shumtë.
 

Të gjitha rrugët janë të qarkullueshme | 2013-02-08

Drejtues të Drejtorisë Komunale të Emergjencës së Ferizajt,  bëjnë të ditur se të gjitha rrugët e qytetit janë të kalueshme pavarësisht borës e cila po bije pa ndërprerë.
 

Bisedohen çështje që lidhen me nivelin e sigurisë | 2013-02-07

Këtë të enjte është mbajtur mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi.
 

Dhjetë fshatra të Komunës së Ferizajt, bëhen me përfaqësuesin e tyre legjitim | 2013-02-07

Procesi i zgjedhjeve po vazhdohet normalisht.
 

Prezantohet projekti i qendrës së qytetit | 2013-02-05

Këtë të martë është prezantuar projekti “Rregullimi i qendrës së qytetit”, projekt ky i Komunës së Ferizajt.
 

Drejtori i Arsimit reagon ndaj akuzave të LDK-së | 2013-02-04

Këtë të hënë drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, Agim Berisha, ka reaguar ndaj kritikave që ka bërë dega e LDK-së në Ferizaj.
 

Të martën do të prezantohet projekti i qendrës së qytetit | 2013-02-01

Komuna e Ferizajt, pikërisht Drejtoria për Planifikim dhe Zhvillim,  të martën do të mbaj takim me qytetarët për të diskutuar rreth projektit për rregullimin e qendrës së qytetit.
 

Zyra lokale për komunitete pajiset me teknologji informative | 2013-01-31

Kjo u bë e mundur nga  misionit i Kombeve të Bashkuara në Kosovë  UNMIK, pasi përfunduan  misionin e tyre edhe në rajonin e Ferizajt.
 

Akuza të pabaza | 2013-01-30

Drejtori i Drejtorisë për Planifikim, Rindërtim dhe Zhvillim, Ardian Ferizi i ka quajtur ta pabazuara ato që i ka ngrehur një ditë më parë, komisioni për Infrastrukturë i LDK-së.
 

Mbahet mbledhja e parë e Kuvendit të Komunës | 2013-01-30

Në këtë mbledhje është miratuar propozim-vendimi për vënien në diskutim publik të Statutit të Komunës.
 

Komuna e Ferizajt dhe Handikos nënshkruan memorandum bashkëpunimi | 2013-01-30

Këtë të mërkurë Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu si dhe Drejtori i përgjithshëm i Shoqatës “Handikos”, nënshkruan memorandum mirëkuptim .

 

Vazhdon procesi i zgjedhjes së kryetarëve të fshatrave | 2013-01-29

Të mërkurën duku filluar nga ora 19:00 në fshatin Rakaj do të mbahet tubimi për zgjedhjen e kryetarit të fshatit.
 

Komuna e Ferizajt dhe "Danida" thellojnë bashkëpunimin | 2013-01-25

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku më drejtorin e Drejtorisë së Arsimit Agim Berisha, si dhe drejtorin e Drejtorisë së Bujqësisë, Safit Halilin këtë të premte nënshkruan memorandum bashkëpunimi me organizatën daneze Danida, për rregullimin e një serre solare.


 

Të rinjtë ferizajas të përgatitur për punë | 2013-01-24

Qendra për Aftësime Profesionale në Ferizaj, të rinjtë nga Ferizaj po i përgatit për tregun e punës.
 

Bisedojnë çështje të shumta për sferën e arsimit | 2013-01-23

Këtë të mërkurë, Agim   Berisha, drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit në Ferizaj, është takuar me sekretarin permanent të Ministrisë së Arsimit Xhavit Daka si dhe drejtorin e Inpsektoratit të Arsimit Defrim Gashin.
 

Buxheti i komunës së Ferizajt për vitin 2013 do të gjeneron zhvillim | 2013-01-22

Grainca: “Ne u themi se sinjalet e shpresat për ndryshime tani  janë të dukshme edhe në këtë fillim vit, pra viti fiskal 2013 do të shënoj vazhdimin e ndryshimeve në funksion të ngritjes së mirëqenies qytetare përmes realizimit të mbi 70 projekteve kapitale të cilat janë planifikuar dhe  bërë pjesë e buxhetit të miratuar të komunës sonë”.
 

Akademia përkujtimore kushtuar Heroit të Kombit, Ahmet Kaçiku dhe Dëshmorit të Kombit, Vezir Jashari. | 2013-01-19

Kam nderin dhe  privilegjin tu drejtohem me  pak fjalë në kujtim të përvjetorit  të 14 –të të rënies heroike të vëllezërve dhe  bijve  tanë, luftëtarë të paepur  në radhët e UÇK-së, Ahmet  Kaçiku dhe  Vezir Jashari- Flamuri.
 

Kryetari i Komunës z. Aliu, ka takuar kryetarin e Shoqatës ,, Miqtë e Amerikës’’, z. Agim Rexhepin | 2013-01-17

Kryetari Aliu, ka mbështetur dhe uruar për punën meritore që po bënë kjo shoqatë në ruajtjen  dhe avancimin e miqësisë së përhershme në mes Kosovës dhe SHBA-ve.
 

Ferizaj së shpejti me zyre të Avokatit të Popullit | 2013-01-15

Këtë e lajm sot e bënë të ditur në një takim të përbashkët Kryetari i Komunës z. Agim Aliu, dhe Avokati i Popullit z. Sami Kurteshi.
 

Gjysmëvjetori i parë i këtij viti ishte i suksesshëm | 2013-01-04

Drejtues të Drejtorisë Komunale të Arsimit në Ferizaj, kanë bërë publike sukseset e gjysmëvjtorit të parë të këtij viti për shkollat fillore dhe të mesme të qytetit të Ferizajt. 
 
 

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, uron qytetarët me rastin e festës së Vitit të Ri | 2012-12-31

Aliu: Përkundër sfidave të shumta, përkundër halleve të përditshme, përkundër dëshirës dhe pakënaqësisë sonë permanente nga dëshira që të jemi sa më të suksesshëm, konsideroj se po e përmbyllim një vit mjaft dinamik, një vit me plot ngjarje si në planin kombëtar ashtu edhe lokal.
 

Akuza të pa vërteta | 2012-12-28

 Akuzave të ngritura një ditë më parë nga subjekti i Lëvizjes Vetëvendosje në adresë të Drejtorisë për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, lidhur me keqpërdorimet në sektorin e asistencës sociale, iu kanë përgjigjur të premten zyrtarë të kësaj  drejtorie, por edhe drejtuesit e Qendrës për Punë Sociale (QPS) duke i demantuar dhe klasifikuar si të pavërteta. 
 

Nata më e hareshme e vitit do të pritet nën qiellin e hapur | 2012-12-28

Njoftohen të gjithë qytetarët se nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, me 31 dhjetor duke filluar nga ora 22:00 do të mbahet koncert festiv në sheshin “Adem Jashari”.
 

Vitit 2012 ishte vit i sukseseve të mëdha për Komunën e Ferizajt | 2012-12-28

Në një konferencë për gazetarë, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka prezantuar disa nga sukseset që ka shënuar gjatë vitit 2012.
 

Debatojnë për zonën e dytë urbane | 2012-12-27

Këtë të enjte është mbajtur një debat me qytetarë për planin rregullues urban për zonën e dytë të qytetit.
 

Vit shumë i suksesshëm i Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj | 2012-12-27

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizaj, janë takuar me drejtuesit e Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj.
 

Ndihmohen skamnorët | 2012-12-27

Rreth 130  familje skamnore të qytetit të Ferizajt, janë ndihmuar me gjërat ushqimore.
 

Fëmijët i gëzohen festës së Vitit të ri | 2012-12-27

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, së bashku me disa nga drejtorët e Drejtorive komunale, kanë shpërndarë dhurata në çerdhen e qytetit “Ardhmëria jonë” .
 

Takim me mantelbardhët | 2012-12-26

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka qëndruar të mërkurën në familjen e Fadil Hazirit në Dremjak të Ferizajt, i sëmurë nga boshti i kurrizit, të cilit ekipi i vizitave mjekësore i QKMF-së i ofron shërbime çdo të dytën ditë.
 
 

Takime falënderimi dhe inkurajimi për prodhuesit e suksesshëm | 2012-12-24

Komuna do të mbështes në vazhdimësi bizneset.
 
 

Kryetari i Ferizajt Agim Aliu, uron të gjithë besimtarët krishter me rastin e festës së krishlindjeve | 2012-12-24

 Në komunën e Ferizajt tradicionalisht shquhemi për respekt ndër fetar, ndër racor e ndër kulturor dhe kjo festë si edhe shumë tjera përçojnë mesazhe të tolerancës së ndërsjellë, dashurisë, respektit, humanizmit mbi të gjitha. 
 

Mirënjohje për më të dalluarit | 2012-12-21

 Korab Sinani shpallet për herë të dytë sportist i vitit.
 

Diskutohen shumë çështje të rëndësishme | 2012-12-21

Këtë të premte është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës së Ferizajt, në të cilën janë diskutuar çështje të shumta.
 

Sukseset nuk ndalen në shkollën fillore te mesme të ulët “Vezir Jashari” | 2012-12-20

Nxënësit  e kësaj  shkolle kanë treguar rezultate të mëdha në të gjitha sferat arsimore

 

 

Mbështetja për institucionet arsimore, nuk do të mungojë | 2012-12-19

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, Agim Berishën, këtë të mërkure, kanë vizituar shkollën fillore “Muharrem Shemsedini” në fshatin Bibaj, shkollën  e mesme  teknike”Pjetër Bogdani” si dhe atë të mjekësisë “Elena Gjika” në Ferizaj.
 

Inspektorët komunal rrënojnë një pompën e benzinës | 2012-12-18

Rrënimi i kësaj pompe,  është bërë për shkak të asaj se nuk ka pasur leje përkatëse për ushtrim të veprimtarisë.
 

Edhe qyteti i Ferizajt, tashmë ka orkestrën simfonike | 2012-12-18

Orkestra e qytetit të Ferizajt do të mëtojë t’i mbulojë të gjitha aktivitetet muzikore, duke filluar që nga koncertet simfonike e deri te organizimet e llojit të festivaleve.
 

Mbahet takimi me Un-habitatin | 2012-12-18

Drejtoresha e Urbanizmit, Qazime Vata si dhe drejtori i Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit në Ferizaj, Ardian Ferizi, janë takuar me drejtues të Un-habitatit për të diskutuar rreth projektit “Korridoret e gjelbërta”

 

 

Shkolla e Fshatit te Vjeter shpërblehet për ambientin më të mirë | 2012-12-18

Në një ceremoni të organizuar nga USAID-i amerikan, shkolla fillore e mesme e ulët “Muharrem Shemsedini” e fshatit Bibaj, ka marr tri çmime të cilat do të kontribuojnë që edhe në të ardhmen kjo shkollë të rrëmbej edhe çmime të tjera.
 

Bëhen me rrjet të ujësjellësit | 2012-12-17

Banorët e lagjes “Vezir Jashari” dhe asaj “Ali Hadri” nga dita e sotme bëhen me rrjet të ri të ujësjellësit.
 

Danida, investon prapë në shkollën e bujqësisë në Ferizaj | 2012-12-14

Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Ferizaj, Agim Berisha së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Bujqësisë Safit Halili, janë takuar më përfaqësues e Danidës ku në këtë takim kanë marr pjesë edhe drejtori i shkollës së mesme “Zenel Hajdini” si dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle.
 

Ferizaj, zbukurohet me rastin e festave të fundvitit | 2012-12-14

Në sheshin e qytetit “Adem Jashari” në Ferizaj, u ndezën dritat e Vitit të Ri në bredhin e madh të vendosur aty për festat e fundvitit. Dritat solemnisht i kanë ndezur Kryetari i Komunës së Ferizajt,Agim Aliu me bashkëpunëtorë të tij komunalë.
 

Që nga viti i ardhshëm, komitetet e KK-së me plan e agjendë pune | 2012-12-13

Në kuadër të legjislacionit komunal të Ferizajt funksionojnë komitete obligative dhe joobligative si dhe ato konsultative ,roli i të cilave mbështetet në adresimin e rekomandimeve tek organet më të larta të komunës për zgjidhjen e ndonjë çështjeje të caktuar.
 

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim kik-bokserët e klubit “Nitro” | 2012-12-13

Shënojnë rezultate të mëdha në Shtete e Bashkuara të Amerikës
 

Ka filluar procesi zgjedhor për zgjedhjen e kryetarëve të fshatrave, vendbanimeve dhe zonave urbane | 2012-12-13

Konform rregullores të miratuar në Kuvendin e Komunës që ka të bëjë me bashkëpunimin e komunës me fshatrat, vendbanimet dhe zonat urbane, ka filluar procesi i implementimit të kësaj rregulloreje, duku bërë fshatrat me kryetarët e tyre.
 

Situata e sigurisë vazhdon të mbetet e qetë | 2012-12-12

Komandanti i KFOR-it në Kosovë  Volker Halbauer ka vizituar Komunën e Ferizajt me ç’rast është pritur nga Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu.
 

Bisedojnë bashkërisht për draft-planin e zgjerimit të magjistrales | 2012-12-12

Në sallën  e Kuvendit të Komunës së Ferizajt, është  debatuar për draft-planin e parë për zgjerimin e magjistrales Prishtinë-Shkup.
 

Ndihmohen banorët e fshatit Burrnik | 2012-12-11

5 familje të fshatit Burrnik, janë ndihmuar nga Drejtoria Komunale e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Ferizaj.
 

Është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2012-12-11

Këtë të martë është mbajtur mbledhja e radhës e Komitetit për Politikë dhe Financa të Kuvendit të Komunës.
 

Të gjitha rrugët janë të qarkullueshme | 2012-12-11

Drejtues të Drejtorisë Komunale të Emergjencës së Ferizajt,  bëjnë të ditur se të gjitha rrugët e qytetit janë të kalueshme pavarësisht borës e cila po bije pa ndërprerë.
 

Të gjitha shkollat e Komunës së Ferizajt, janë pajisur me lëndë djegëse. | 2012-12-10

Me të nisë sezoni dimëror ,edhe shkollat e Komunës së Ferizajt merret vesh të jenë furnizuar mirë me lëndë djegëse.
 

Të përgatitur për dimër | 2012-12-07

Komuna e Ferizajt ka angazhuar tri kompani që do të përkujdesen për mirëmbajtjen e rrugëve gjatë sezonit dimëror.

 

 

Bashkimi Evropian, ndihmon Komunën e Ferizajt | 2012-12-06

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Evropian për Kosovë, Samuell Zhbogar.
 

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi, mbajti takimin e radhës | 2012-12-04

Situata e sigurisë në komunën e Ferizajt, vlerësohet e qetë nga Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi i kryesuar nga kreu i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, njëherësh
 edhe kryesues i këtij këshilli.

 

 

Bursa për më të dalluarit | 2012-12-04

 Komuna e Ferizajt ka shpallur konkursin për ndarjen e 50 bursave për studentë të dalluar të viteve të dyta. Të drejtë konkurrimi kanë të gjithë  studentët, ndërsa përparësi do të kenë drejtimet deficitare, për të cilat ka nevojë komuna.
 

OSBE promovon qasjen e barabartë në arsim | 2012-12-03

Përmes integrimit të nxënësve të komunitetit romë, shkali dhe egjiptas, misioni i OSBE-së promovon qasjen e barabartë në arsim.
 

Shënojnë përvjetorin e 45 të ekzistimit | 2012-12-03

 Ansambli i Këngëve dhe Valleve "Kastriotët" nga Ferizaj ka shënuar të dielën 45 vjetorin e punës me një akademi, në të cilën është folur për rrugëtimin e këtij ansambli në prezantimin e vlerave të mirëfillta muzikore jo vetëm në Ferizaj e Kosovë por edhe jashtë.
 

Aktivitete të shumta me rastin e 100 vjetorit të shtetit shqiptar | 2012-11-29

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, me rastin e 100 vjetorit të shtetit shqiptar janë organizuar aktivitete të shumta.
 

Kryetari Aliu, uron qytetarët ferizajas me rastin e 100 vjetorit të shtetit shqiptar | 2012-11-26

Ne mesazhin e kryetarit Aliu thuhet se data e  28 Nëntorit, gjithsesi është datë e  madhe, është datë kur  ne  kemi nevojë më shumë se  kurrë për dashuri, për  mirësi, për bashkim.
 

Prezantohet indeksi i konkurrencës edhe në komunën e Ferizajt | 2012-11-23

Organizuar nga Komuna e Ferizajt dhe USAID- i në kuadër të programit për përmirësimin e mjedisit afarist, këtë të premte është prezantuar indeksi i konkurrencës në Komunat e Kosovës për vitin 2012 .

 

 

Mbahet Festivali “Kosovarja Këndon” | 2012-11-23

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu do të mbahet spektakël i madhe për të shënuar  100 vjetorin e shtetit shqiptar, 45 vjetorin e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve ‘Kastriotët’ si dhe 40 vjetorin e  Festivalit ‘Kosovarja këndon’.
 

Nderohen me mirënjohje në kuadër të 100 vjetorit të shtetit shqiptar | 2012-11-23

Kryetari i Komunës së Ferizajt, ka nderuar me mirënjohje, Shoqatat e dala të Luftës së UCK-së, Shoqatën e ish të burgosurve politik, Shoqatën e viktimave civile si dhe të gjitha familjet e dëshmorëve të Komunës së Ferizajt.
 

100 minuta art, për 100 vjetorin e Pavarësisë | 2012-11-21

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu do të mbahet spektakël i madhe për të shënuar  100 vjetorin e shtetit shqiptar, 45 vjetorin e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve ‘Kastriotët’ si dhe 40 vjetorin e  Festivalit ‘Kosovarja këndon’.
 

33 hektarë, pronë e komunës u ipen në shfrytëzim personave fizikë | 2012-11-21

Komuna e Ferizajt ka përmbyllur  procesin e   marrjes në shfrytëzim të përkohshëm të  pronave të komunës së Ferizajt nga personat fizikë .
 

Bisedojnë për një bashkëpunim të mëtutjeshëm | 2012-11-19

Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Ferizajt, Agim Berisha si dhe drejtoresha e Drejtorisë së Urbanizmit Qazime Vata,  këtë të hënë ka pritur në një takim drejtuesit e kolegjit “Mehmet Akif”.
Drejtuesit e Kolegjit “Mehmet Akif”, po ashtu janë pritu edhe nga Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu.
 

Në Ferizaj u mbajt festivali i revysë folklorike kushtuar rapsodit Rizah Bllaca | 2012-11-19

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliut, është mbajtur ky festival.

 

 

Aktivitete të shumta me rastin e javës së diabetit | 2012-11-15

Në kuadër të javës për luftimin e diabetit, në Qendrën numër 2 të mjekësisë familjare në Ferizaj ishte shtruar një drekë me ushqime të shëndetshme për diabekët, derisa një grup punëtorësh shëndetësorë, marshuan nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj deri tek Qendra numër 2 e Mjekësisë Familjare në Ferizaj.
 

Formohet klasa e shekullit XXI në shkollën “Tefik Çanga” | 2012-11-15

Këtë të enjte në shkollën e mesme e ulët “Tefik Çanga” në Ferizaj, është hapur Qendra trajnuese dhe klasa e mileniumit.

 

 

Diskutohet për projektin e rregullimit të qytetit | 2012-11-15

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, këtë të enjte ka organizuar diskutim publik për projektin e rregullimit të qendrës së qytetit.
 

Prezantohet skenari “Korridoret e Gjelbërta” | 2012-11-15

Kryetari i Komunës së Ferizajt dhe të gjithë drejtorët e Drejtorive komunale kanë parë nga afër prezantimin e skenarit “Korridoret e Gjelbërta”.
 

Diskutojnë për probleme të shumta | 2012-11-14

Komiteti i Personave më Aftësi të Kufizuara, ka mbajtur mbledhjen e radhës.

 

 

UNDP-ja prezantoi raportin e zhvillimit njerëzor në Kosovës për vitin 2012 | 2012-11-13

Këtë të martë është prezantuar raporti me  “Zhvillimin njerëzor në Kosovës gjatë vitit 2012”.


 

 

Binjakëzimi i dy shkollave do të sjell përvoja të shumta në sferën e arsimit | 2012-11-12

Këtë të hënë shkolla e mesme e ulët “Tefik Çanga” si dhe  shkolla “Gronkulaskolan” të qytetit Alvesta të Suedisë, kanë nënshkruar marrëveshjen e binjakëzimit mes këtyre dy institucioneve arsimore.
 

Eseja më e mirë nga OSBE-ja, zgjidhet ajo e gjimnazistit Arlind Islami | 2012-11-09

Punimi i nxënësit Arlind Islami nga Ferizaj, është zgjedhur si punimi më i mirë në mesin e 15 shkollave të Republikës së Kosovës me temën “Trafikimi i qenieve njerëzore”.
 

Zbulohet pllaka përkujtimore për dy martire të rënë në vitin 1912 | 2012-11-08

Në fshatin Greme të Komunës së Ferizajt, është zbuluar pllaka përkujtimore e martirëve Sali dhe Halim Varvara të masakruar në vitin 1912 nga regjimi serbe.
 

Përfitojnë nga një makinë mjelëse 55 fermerë nga Ferizaj | 2012-11-08

Komuna zotohet se do të subvencionojë edhe më tej sektorin e bujqësisë
 

Kryetari Aliu, takohet me përfaqësues të Ministrisë së Diasporës | 2012-11-07

Numri një i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, drejtori i Drejtorisë së Administratës dhe Personelit Vesel Zhinipotoku, kanë pritur në një takim udhëheqësen e Divizionit për Koordinim të Investimeve në Ministrinë e Diasporës, Shukrije Ramadani si dhe Naim Gashin, përfaqësues i po kësaj ministrie.
 

Ministri i Kthimit, Radojica Tomiq vizitoi Ferizajn | 2012-11-06

Një problem më pak për të kthyerit e Talinocit të Muhaxhirëve

 

 

Nderohen tre dëshmorët e UÇK-së | 2012-11-05

Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, është mbajtur akademi përkujtimore për tre dëshmorët: Agim Matoshi, Naim Beka (Sokoli) si dhe të dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Shehu. Me këtë rast janë kënduar këngë kushtuar dëshmorëve si dhe është shfaqur edhe filmi dokumentar kushtuar dëshmorit Agim Matoshi nga profesor dr Nusret Pllana.
 

"Këngëtarja tullace" rrëmbeu shumicën e çmimeve te festivalit | 2012-11-02

Shfaqja "Këngëtarja tullace" e Teatrit Dodona, në regji të Diar Xanit, është shpallur mbrëmë si më e mira në Festivalin e 42-të të Teatrove të Kosovës, i cili tradicionalisht po mbahet në Ferizaj.
 

Diskutohet për zonën e tretë urbane në Ferizaj | 2012-11-02

Qytetarët të shumtë morrin pjesë në debatin e organizuar nga për planin rregullues të zonës së 3 të qytetit.

 

 

Kryetari Aliu në Irlandë takohet edhe me deputet të Parlamentit të Irlandës | 2012-11-02

Gjatë vizitës së tij në Irlandë Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu dhe  deputeti i Parlamentit  të Republikës së Kosovës Elmi Reçica si dhe drejtori i Drejtorisë së Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi,  janë takuar edhe me dy deputet të Parlamentit  të Irlandës  Billy Timmins dhe Pat Diring.
 

Kryetari Aliu, pritet nga Kryetari i Carlowit të Irlandës | 2012-11-02

Me ftesë të Kryetarit të Komunës së Carlowit, Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu ka vizituar këtë qytet në Irlandë.
 

Diskutojnë rreth zgjedhjeve për kryetarët e fshatrave të komunës së Ferizajt | 2012-11-01

Këtë të enjte është mbajtur një takim me drejtuesit aktual të fshatrave të komunës së Ferizajt, për të diskutuar rreth rregullores së re të bashkëpunimin  me fshatrat, vendbanime dhe zonat urbane të komunës sonë.
 

Është mbajtur mbledhja e Kuvendit të Komunës së Ferizajt | 2012-10-31

Në këtë mbledhje janë diskutuar shumë çështje të rëndësishme.
 

Kryetari Aliu priti rektorin Gashi | 2012-10-31

Kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ibrahim Gashi si dhe dekanin e Fakultetit të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, Agron Bajraktarin.
 

Kolegji turk “Mehmet Akif” ndan mish të kurbanit për nxënësit fillorist të Ferizajt | 2012-10-29

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, kolegji turk “Mehmet Akif”, ka ndarë për 70 familje mish.
 

Kryetari Aliu, uron të gjithë besimtarët me rastin e Festës së Kurban Bajramit | 2012-10-25

Aliu:  Edhe në këtë ditë, ndjehemi të përgjegjshëm ndaj të kaluarës dhe shumë të motivuar drejt të ardhmes sonë. Na duket e nevojshme që të rithërrasim ndërgjegjen për një përkushtim të shtuar ndaj vlerave shpirtërore, në mënyrë që të ndjehemi të përplotësuar të gjithë në misionin e përbashkët human.
 

Kryetari Aliu, priti Don Sandro Shaboletën | 2012-10-24

Don Sandro Shaboleta ka arritur sërish në vizitë zyrtare në qytetin e Ferizajt.
 

Gjithçka gati për festivalin e teatrove të Kosovës | 2012-10-24

Nga 26 tetori deri me 1 nëntor do të mbahet festivali i teatrove të Kosovës në Ferizaj.

 

 

Ndriçohen fakte historike nga periudha e tetorit të vitit 1912 | 2012-10-23

Nën patronatin e kryetarit të komunës së Ferizajt, Agim Aliu është mbajtur simpoziumi shkencor "Rezistenca e shqiptarëve të Ferizajt kundër pushtimit serb, tetor 1912" .
 
 

Nesër në Ferizaj mbahet simpozium shkencor | 2012-10-22

Nën patronatin e kryetarit të komunës së Ferizajt, Agim Aliu, nesër në Ferizaj do të mbahet simpoziumi shkencore “Rezistenca e Shqiptarëve të Ferizajt kundër pushtimit serb-Tetor 1912”.
 

Ferizaj me dy rreth-rrotullime të reja | 2012-10-22

Komuna e Ferizajt, këtyre ditëve ka filluar punimet edhe për dy rreth-rrotullime të reja, njëri tek rruga “Driton Islami” që  lidhet  së bashku më rrugën e “Reçakut”si dhe tjetri tek rruga “Vëllezërit Gërvalla” që lidhet së bashku me rrugën e Talinovcit të Muhaxherëve.
 

Është mbajtur mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa | 2012-10-19

Në këtë mbledhje janë diskutuar pika të shumta të rendit të ditës
 

Bëhen publike skenarët e projektit “Korridoret e gjelbërta” | 2012-10-19

Në një takim të organizuar nga UN-habitati në bashkëpunim me Drejtorinë e Urbanzimit në Ferizajt, është mbajtur një punëtori një ditore për të paraqitur skenarët e dizajniturban për projektin “Korridoret e gjelbërta”.
 

Ferizaj do të merr pjesë në festivalin mbarëkombëtar të teatrit në Tiranë | 2012-10-18

Kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu priti sot në një takim një pjesë të ekipit të shfaqjes “Frigoriferi” të teatrit profesional, ”Adriana”në Ferizaj, për t’i përgëzuar për sukseset e arritura, si dhe për t’iu uruar mbarësi gjatë përfaqësimit të Ferizajt në Festivalin mbarëkombëtar të teatrit në Tiranë.
 

Komuna e Ferizajt e gatshme që të përfundojë të gjitha projektet e asfaltimit deri në fund të tetorit | 2012-10-18

Kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, drejtori i Planifikimit, Zhvillimit dhe Rindërtimit Ardian Ferizi, kanë inspektuar nga afër punët që po bëhet në asfaltimin e rrugës në lagjen Spahiaj të fshatit Greme si dhe kanë inspektuar punimet që po bëhen në fshatin Pleshinë në rindërtimin e rrugës kryesore te fshatit.
 

Komuna e Ferizajt vlerësohet lart në inkasimin e tatimit në pronë | 2012-10-18

Drejtori i Drejtorisë së Ekonomisë, Financave dhe Buxhetit Mustafë Grainca ka pritur në një takim pune drejtorin e Departamentit të tatimin në pronë z. Shkelzen Morina.
 

Kryetari i Komunës së Ferizajt z. Agim Aliu, ka pritur Kolonelin e KFOR-it Amerikan të LTC Edward CLOYD JRD-E Commander | 2012-10-16

Gjatë këtij takim kryetari Aliu, e ka njoftuar Kolonelin Amerikan për së afërmi me zhvillimet të cilat janë në qytetin e Ferizajt, ai ka folur edhe për zhvillimin e bizneseve dhe lehtësirat që komuna jonë po mundohet të krijoj atyre për zhvillimin e mëtutjeshëm të  ekonomisë.
 

Mbi 3 milion euro investime në komunën e Ferizajt | 2012-10-10

Këtë të mërkurë kryetari i komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka pritur në një takim ministrin e Infrastrukturës Fehmi Mujota.
 

Vitin e ardhshëm 300 mijë euro me shumë nga tatimi në pronë | 2012-10-08

Tatimi në pronë në Komunën e Ferizajt, vitin e ardhshëm do të jetë më i lartë se gjatë viteve të deritashme.

 

 

MMPH mbështet komunën e Ferizajt | 2012-10-05

Investohet në rregullimin e shtratit të lumit Neredime
 

Komuna e Ferizajt, mbështet Shoqatën e të Verbërve | 2012-10-05

Drejtori i Drejtorisë së Administratës dhe Personelit, Vesel Zhinipotoku, ka pritur në një takim kryetarin e Shoqatës së të Verbërve të Kosovës, Bujar Kadriun si dhe drejtues të Shoqatës së të Verbërve të komunës së Ferizajt.
 

Po punohet me efikasitet të plotë në Sektorin e Gjendjes Civile | 2012-10-04

Gjatë gjashtë mujorit të parë të këtij viti ne Sektorin e Gjendjes Civile në Ferizaj janë ngritur në një masë kërkesat e qytetarëve të cilët aplikojnë për nxjerrjen e certifikatave të ndryshme.
 

Qytetarët të kënaqur me rregullimin e infrastrukturës | 2012-10-02

Është bërë asfaltimi i rrugës në lagjen Bublicë të fshatit Lloshkobare si dhe në lagjen Hajdaraj në fshatin Komogllavë.
 

Asfaltohet rruga e lagjes më të madhe të Gremes | 2012-09-28

Banorët e fshatit Greme të kënaqur me asfaltimin e rrugës
 
 

Shënohet dita e dëshmorëve të UÇK-së | 2012-09-28

Nderim atyre që e derdhën gjakun për lirinë e Kosovës
 
 

Miratohet buxheti komunal për vitin 2013 | 2012-09-27

Në mbledhjen e Kuvendit të Komunës së Ferizajt, deputet me shumicë votash kanë miratuar buxhetin për vitin 2013.
 

Diskutojnë për projekte të përbashkëta | 2012-09-27

INPO (Iniciativa për Progres) ka tubuar në një konferencë regjionale, kryetarët e komunave në të cilën janë diskutuar sfidat dhe problemet, zhvillimi ekonomik, përmbushja e kërkesave të qytetarëve, bashkëpunimi që kanë mes vete komunat, si dhe përfitimet nga marrëveshjet që i kanë nënshkruar këto komuna.
 

Ekipi i Edukimit mban ligjërata informuese për dukuritë negative | 2012-09-26

Këtë të mërkurë ka filluar fushata”Jeto shnetshëm” projekt ky që ka për qëllim informimin e nxënësve për dukuritë negative.


 

 

Komuna e Ferizajt, vlerësohet lart nga raporti i USAID-it në kuadër të indeksit të konkurrencës së komunave | 2012-09-26

Programi i USAID-it për  Përmirësimin e Mjedisit Afarist në Kosovës këtë të mërkurë ka prezantuar rezultatet dhe rekomandimet bazuar në raportin e indeksit të konkurrencës në komunat e Kosovës 2012.
 

Vlerësohet lart bashkëpunimi i komunës me Caritasin | 2012-09-26

Kryetari i komunës së F