Kuvendi Komunal mban sot seancën e radhës | 2014-04-24

Seanca e 6-të me radhë e Kuvendit Komunal mbahet të enjten, më 24 prill, nga ora 10:00 dhe në rend dite, ndër të tjera, ka edhe Raportin financiar janar-mars 2014. (Shih rendin e plotë të ditës).
 

Haziri i bënë bashkë kryetarët e 11 komunave të lindjes në koordinim të projekteve | 2014-04-23

Kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri ka qenë nikoqir i takimit të kryetarëve të 11 komunave të regjionit lindje, për koordinimin e projekteve të përbashkëta. Në takimin e përbashkët, të cilin e ka organizuar Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me Agjencionin Zhvillimor Rajonal–Lindje, kanë marrë pjesë, pos Gjilanit, edhe Kamenica, Vitia, Ferizaj, Kaçaniku, Novobërda, Hani Elezit, Parteshi, Kllokoti, Ranillugu e Shtërpca si dhe komandanti i KFOR-it për sektorin jug-lindje, Zorlu Topaloglu dhe drejtori i Zyrës Rajonale të OSBE-së, Ulrich Biffar.
 

Nis incizimi i trasesë së rrugës Gjilan–Prishtinë | 2014-04-23

Drejtoria për Gjeodezi, Kadastër dhe Pronë, me ekspertët e saj, ka nisur incizimin – rilevimin e trasesë në rrugën Gjilan – Prishtinë, për t`i hapur mundësi përgatitjes së projektit për rregullimin e hyrjes nga Prishtina dhe eventualisht eliminimin e uzurpimeve të mundshme. Në vend të ngjarjes, së bashku me ekipin e tij, ishte edhe drejtori i kësaj Drejtorie, Sadudin Berisha, i cili tha se kjo që po nis sot, është në kuadër të dinamikës së programuar në planin e drejtorisë.
 

Në ditën e shkollës së agrobiznesit përurohet miniferma e lopëve qumështore | 2014-04-23

Shkolla e Mesme e Bujqësisë “Arbëria”, sot ka shënuar ditën e shkollës me përurimin e projektit të mini fermës me dhjetë lopë qumështore, falë donacionit të organizatës Danida, ku të pranishëm ishin edhe drejtori i Arsimit, ai i Bujqësisë dhe shumë mysafir të tjerë. Me këtë rast drejtori i Arsimit, Nazmi Musa, ka thënë se “Danida” do të falënderohet përherë nga gjilanasit, për kontributin shumë të madh që ka dhënë në bujqësi e veçanërisht në këtë shkollë.
 

Hapet ekspozita e piktorit Bujar Jakupi | 2014-04-23

Në ditëlindjen e 46-të tëtij, është hapur ekspozita personale e pikorit Bujar Jakupi, në galerinë e qytetit në Gjilan. Kjo ekspozitë, e titulluar “Duke ndjekur ëndrrën”, përban 43 punime dhe për organizimin e saj është përkujdesur familja e piktorit Jakupi, në përkrahje të Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport. Vetë piktori Jakupi jeton në komë prej disa vitesh dhe nuk ka mundur të jetë i pranishëm në këtë aktivitet. Nga autoritetet komunale kanë marrë pjesë nënkryetari Rexhep Kadriu, kryesuesja Valentina Bunjaku Rexhepi, drejtori Bujar Haziri si dhe profesionistë të fushës së artit. 
 

Inspeksioni në bashkëpunim me policinë, aksion kundër trafikimit të qenieve njerëzore | 2014-04-23

Drejtoria e Inspeksionit në bashkëpunim me Policinë e Kosovës kanë ndërmarrë një aksion të paparalajmëruar në orët e mbrëmjes kundër trafikimit të qenieve njerëzore. Në vendngjarje, së bashku me inspektorët ka qenë edhe vetë drejtori i Drejtoratit të Inspeksionit, Selver Xhelili. Ai tha se qëllimi këtij aksioni është që të luftohen dukuritë negative në shoqërinë tonë, duke kontrolluar lokale të dyshimta dhe duke verifikuar lejet e punës dhe kontratat e punëtorëve të këtyre lokaleve.
 

Nënkryetari Kadriu mbjell fidanë në Ditën e Tokës | 2014-04-22

Në ditën ndërkombëtare të Tokës, nxënësit e gjimnazit “Zenel Hajdini” në Gjilan të klasave 10/4 dhe 10/8, kanë mbjell qindra fidanë në oborrin e shkollës.Në këtë aktivitet ka marrë pjesë edhe nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Rexhep Kadriu, i cili ka mbjell fidanin e parë. Kadriu tha se ky aksion i nxënësve është për t’u përshëndetur dhe Komuna e Gjilanit do t’i përkrah me gjithë kapacitetin.
 

Kërkohet më shumë buxhet për emergjenca civile dhe shërbime publike | 2014-04-22

Komiteti për Shërbime Publike ka mbajtur të martën mbledhjen e parë të punës në këtë përbërje, të kryesuar nga Isa Agushi, ku ka shqyrtuar raportet tre mujore të drejtorive për Shërbime Publike dhe asaj për Mbrojtje dhe Shpëtim dhe u ka dhënë përkrahje  atyre në punën e  mëtejme, për të qenë në shërbim të qytetarëve sa më mirë që është e mundur. Isa Agushi, kryesues i Komitetit për Shërbime Publike, ka thënë se Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim është jetike për komunën e Gjilanit.
 

Kadriu: Do të shkurtohen reduktimet e furnizimit me ujë | 2014-04-22

Grupi për menaxhimin e thatësisë (Task Forca) ka mbajtur mbledhjen e radhës nën kryesimin e nënkryetarit të Komunës së Gjilanit, Rexhep Kadriu. Në këtë takim është raportuar për punën dy mujore dhe, siç u tha, rezultatet e kësaj Task Force janë testimi i dy puseve, që kanë dalë të suksesshme për sigurim të ujit të pijshëm për qytetarët e Gjilanit. Kadriu ka thënë se po shqyrtohet mundësia që të bëhet një rezervuar te “Gllama” dhe të hapen edhe dy puse të reja, për të vazhduar hulumtimin edhe të burimeve tjera.
 

Nga 1maji - transportuesit ilegalë nën llupën e Inspeksionit dhe Policisë | 2014-04-22

Inspeksioni Komunal në Gjilan ka organizuar në mbështetje të Shërbimeve Publike dhe Policisë së Kosovës, një takim me transportuesit legalë të udhëtarëve, ku morën pjesë rreth 20 operatorë, me të cilët është biseduar lidhur me sfidat që kanë ata gjatë operimit në komunikacion. Drejtori Selver Xhelili, ka thënë se ky takim është organizuar për t’i informuar transportuesit legalë për marrëveshjen e bashkëpunimit që do të nënshkruhet gjatë kësaj jave në mes të Komunës, Policisë së Kosovës dhe Gjykatës Themelore, për të ndërprerë qarkullimin e taksive ilegalë.
 

Haziri: Jam i nderuar që isha shok i Ibrahim Uruqit dhe vepruam bashkë në kohë të rënda për Kosovën | 2014-04-21

Është përkujtuar sot dëshmori i kombit Ibrahim Uruqi në 15 vjetorin e rënies për lirinë e Kosovës. Fillimisht, kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri me bashkëpunëtorë kanë bërë homazhe te varrezat e dëshmorëve. Më pas është kremtuar dita e shkollës në Bresalc, që e mban emrin e këtij kolosi të kombit. Tubimi përkujtimor është mbajtur pikërisht në sallën e sportit të shkollës, ku kishte stërvitur Uruqi për të bërë rezistencë ndaj forcave ushtarake e paramilitare serbe. Të pranishëm në tubim ishin edhe kryesuesja e Kuvendit, drejtorët komunal, deputetë e veprimtar të çështjes kombëtare.
 

Në vendin që dikur ishte i bllokuar nga tanket serbe, sot zhvillohen gara sportive | 2014-04-20

Në Gjilan, është organizuar gara me motoçikleta “Vera e Uglarit 2014", që ka përfshirë garues nga e gjithë Kosova dhe është ndarë në tri kategori, e që është mbështetur edhe nga institucionet komunale të Gjilanit. Në këtë garë sportive i pranishëm ishte edhe nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Rexhep Kadriu, i cili në emër të kryetarit Lutfi Haziri i ka përshëndetur garuesit dhe qytetarët e shumtë pjesëmarrës.
 

Haziri: Gjendja pas vërshimeve është nën kontroll të institucioneve komunale | 2014-04-20

Për t’u dalë në nihmë fshatrave të goditura nga vërshimet, kryetari  Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, të dielën ka mbajtur takimin e nivelit të lartë të Komunës për menagjimin e situatës, pas reshjeve të fundit atmosferike, nga institucionet relevante, që përfshijnë Komunën me organet e saj, Forcën e Sigurisë së Kosovës, Policinë si dhe të gjithë mekanizmat tjerë.
 

Ramadani: Dëmet në bujqësi janë të konsiderueshme | 2014-04-20

Drejtori i Drejtoratit për Bujqësi, Ramiz Ramadani, ka thënë se pas reshjeve të shumëta të shiut, e që pasuan vërshimet, ka dëme të konsiderueshme në kulturat bujqësore. “Nga vizitat që janë bërë dje dhe sot, është konstatuar se dëmet më të mëdha janë shkaktuar përgjatë lumit Morava, duke filluar nga fshati Nasalë, Velekincë, Uglarë dhe në mënyrë të vecant vërshimet e kanë prekur më së shumëti Pogragjen”, ka thënë Ramadani.
 

Kadriu: Isa Kastrati bëri shumë për lirinë e Kosovës | 2014-04-20

Në Gjilan është shënuar të dielën 15-vjetori i rënies së dëshmorit, Isa Kastrati, me ç`rast për kontributin e tij dhënë luftës për liri kanë folur bashkëpunëtorë e veprimtarë të çështjes kombëtare.  Rexhep Kadriu, nënkryetar i Komunës së Gjilanit, duke folur në emër të institucioneve komunale, ka thënë se Isa Kastrati dhe familja e tij, në vazhdimësi kanë kontribuar në luftën për çlirim kombëtar.
 
Duke paraqitur rezultatet 1-15 (of 2012)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >| 

RSS

Sign in