Gjilani transmeton live seancat e Kuvendit 

                   
                     Më shumë...

 

 
                Botimet e ZIP

 


 Më Shumë...
__________________________

Gjilani Rinor
Më Shumë...


OSCE - "Të drejtat gjuhësore të Kosovës"
Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës” 22-27 janar


“Një natë në hotel” - Teatri Gjilan
“Kosovatrans” - Teatri Podujevë
“G” - Tetari Shkup
"Rrno për me tregue" - Shqipëri
"Portreti i pa kryer" - Teatri Dodona

“Në dorë të fatit…” - Teatri Vlorë

 Shfaqjet nisin në ora 19:00.​

Lajme

“Talia e Flakës” nis me premierën e shfaqjes “Një natë në hotel”
23 janar 2018
Është ngritur perdja në Festivalin e Dramës Shqipe “Talia e Flakës”,  i cili po mbahet në kuadër të “Flakës së Janarit 2018”. Shpresa Kurteshi – Emini, kryesuese e Asamblesë Komunale të Gjilanit e ka shpallë të hapur Festivalin, duke thënë se ky festival kaherë ka dalë nga niveli lokal dhe tashti është me vlera kombëtare, duke u shndërruar në një shtyllë të manifestimit që ka zgjuar interesim të jashtëzakonshëm. “Merrni porosi të mëdha e kënaquni me artin dramatik”, ka thënë Shpresa Kurteshi – Emini.
më shumë...

Haziri koordinohet me menaxhmetin e “Hidromoravës” për investimet e mëdha në rrjet të ujësjellësit
23 janar 2018
Kryetari i Komunës. Lutfi Haziri, ka pritur sot në takim koordinues menaxhmentin e Kompanisë Regjionale të Ujësjellësit “Hidromorava”, në krye me drejtorin Muhamet Suliqi. Kryetari Haziri tha se bashkëpunimi dhe koordinimi i vazhdueshëm me këtë ndërmarrje do të vazhdoj në mënyrë permanente, me qëllim të realizimit të projekteve të përbashkëta.
 
më shumë...

Haziri nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Zyrën e OKB – së për ndërtimin e tregut mobil
23 janar 2018
Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, me bashkëpunëtorët e tij ka pritur në takim pune dhe ka nënshkruar marrëveshjen e mirëkuptimit me znj. Caroline Onekalit, nga Zyra e OKB – së në Kosovë për Përkrahjen e Komuniteteve, në vlerë prej 27 mijë dollarë, ku parashihet investimi në infrastrukturë publike në zonën ku jetojnë komunitete të ndryshme. 
më shumë...

FIFA e bën Gjilanin me dy stadiume ndihmëse
23 janar 2018
Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, me financim të organizatës më të madhe të futbollit FIFA, do t’i ndërtoj dy stadiume ndihmëse në Gjilan. Lajmin e ka bërë të ditur kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, në mbledhjen e sotme të Bordit të Drejtorëve.
 
më shumë...

Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës” sjell gjashtë shfaqje nga të gjitha trojet shqiptare
22 janar 2018
Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës” ndër vite ka mbledhur më së shumti shikues në Manifestimin “Flaka e Janarit”. Edhe sivjet në këtë festival do të marrin pjesë teatro nga të gjitha trevat shqiptare, kurse organizatori është përpjekur që të sjell në Gjilan shfaqjet më të mira, me autorë shqiptarë.
 
më shumë...

Haziri çmon lartë punën e policisë në Gjilan në ruajtjen e sigurisë së qytetarëve
22 janar 2018
Është prezantuar sot raporti vjetor i trafikut rajonal të Policisë së Kosovës në Gjilan, ku kanë marrë pjesë kryetari i Komunës Lutfi Haziri, komandatja e Policisë Rajonale, Elmina Mahmuti, komandati i Stacionit Policor, Alban Ramushi dhe përfaqaësues nga shtabi qendror në Pirishtinë. Kryetari Lutfi Haziri, ka çmuar lartë punën e policisë në ruajtjen e sigurisë së qytetarëve dhe në edukimin e tyre me qëllim të parandalimit të aksidenteve. 
 
më shumë...

Lutfi Haziri: Ibrahim Rugova, me tre hapa të vegjël, bëri historinë epokale të shqiptarëve në Ballkan
21 janar 2018
Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në Gjilan sot është mbajtur akademi përkujtimore në shënim të 12-vjetorit të ndarjes nga jeta të presidentit, Ibrahim Rugova, ku përveç përfaqësueve të insitucioneve, ka marrë pjesë edhe familja Rugova. Duke folur me figurën e tij, kryetari Haziri ka përmendur tre hapa, të cilët, sipas tij, bën historinë epokale të shqiptarëve në Ballkan. 
 
më shumë...

Haziri: Jonuz Musliu na e la testament zgjidhjen e problemeve të Kosovës Lindore
20 janar 2018
“Sot e nderuam jetën, vepren, sakrificën e Jonuz Musliut, i cili u nda nga jeta në Janarin e  lavdishëm dhe iu bashkangjit udhës së bashkëluftëtarëve në kryengritjen për lirinë e shqiptarëve në Kosovë, Kosovën Lindore e Maqedoni. Krejt jetën e tij ai ia kushtoi atdheut. Ne kemi qenë bashkëpunëtorë të ngusht në zgjidhjen e problemeve politike të shqiptarëve në Kosovën Lindore dhe të drejtave në Republikën e Kosovës. Jonuzi na e la në testament zgjidhjen e këtyre problemeve. Nuk ka të drejtë askush që ta mohojë këtë të drejtë”, ka thënë Haziri.
më shumë...


 
Kalendari-2017-(2).png

webgis.png 

Komuna Online

Lajme Flash


 

Hyrja


Gjilani po hyn në një epokë të re

Qyteti i Gjilanit, i anashkaluar për shumë vite në projektet e mëdha, tani hapur një epokë të re për sa i përket infrastrukturës dhe zhvillimit. Sivjet pritet të fillojë autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, e cila e lidh kryqendrën e Anamoravës me koridoret e kombit dhe koridoret tjera të mëdha ndërkombëtare. Në Gjilan ka filluar edhe ndërtimi i rrugëve hyrëse-dalëse me katër krosi. Investime të mëdha priten në sektorin e ujërave të zeza. Investimet e përgjithshme do të arrijnë në miliona euro. Gjilani nuk është më një qytet anësor në Kosovë, por një kryqendër e rëndësishme e një mikro-regjioni ballkanik. Qeverisja e Lutfi Hazirit ka hapur një epokë të re për Gjilanin.
______________________

Më shumë...
______________________
 Harta e Faqes | Copyright