Në Kraishtë përurohet xhamia, kryetari Buja uron qytetarët për muajin e ramazanit | 2013-07-09

IMG_0320.jpgDitën e diel të datës 7 korrik 2013, në prani të qytetarëve dhe xhematit të fshatit Kraishtë dhe mysafirëve të respektuar u bë përurimi i Xhamisë së re të këtij fshati.
 

Temperaturat e larta rrisin numrin e pacientëve | 2013-07-08

    Në Qendrën kryesore të mjekësisë familjare në Lipjan ,këtyre ditëve dukshëm është rritur numri i pacientëve për të kërkuar ndihmën mjekësore, kryesisht janë  të moshuarit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe hipertensioni,  fëmijët, por edhe ata me lëndime të ndryshme,ka thënë dr,Fitim Mziu,drejtor për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në Lipjan
 

Testin e Arritshmërisë e kaluan 61.72 për qind të semi-maturantëve | 2013-07-08

       Testit të Arritshmërisë 2013, u janë  nënshtruar 1058 nxënës të klasave të nënta të të gjitha shkollave fillore të komunës së Lipjanit,sipas lëndëve mësimore, të cilat janë llogaritur sipas pikëve të testit, i cili ka pasur gjithsej 100 kërkesa (pyetje). Ka thënë Ibrahim Duriqi ,shef sektori në Drejtoratin Arsimit
 

Përfaqësues të komunës së Lipjanit,vizitojnë komunitetin RAE në Podgoricë | 2013-07-04

   IMG_0162.jpg  Në kuadër të projektit “Shko Informo Vizito”, një delegacion I prirë nga nënkryetari Komunës së Lipjanit z.Florent Hoxha,të ciline shoqëronin drejtoresha e zyrës komunale për kthim Radmilla Simijenoviq si dhe Lidija Jovanoviq,koordinatore për kthim pranë kësaj zyre,të martën me 02.07.2013 kanë vizituar familjet e komunitetit RAE nga komuna e jonë të shpërngulur në Mal të Zi e të vendosur në kampin “Konik”të Podgoricës
 

Lipjani e hedh në shqyrtim projektbuxhetin e 2014-s | 2013-06-28

   Këshillarët e Lipjanit të premten në mbledhjen   e rradhes të Kuvendit Komunal, unanimisht kanë aprovuar propozimvendimin për të hedhur   në diskutim  publik Projektbuxhetin zhvillimor për vitin 2014-2016
 

Ministria e Infrastrukturës dhe Komuna e Lipjanit nënshkruajnë marrëveshje bashkëfinancimi | 2013-06-26

 Duke pasur parasysh legjislacionin në fuqi Ministria e Infrastrukturës është përgjegjëse për menaxhimin, mirëmbajtjen dhe ndërtimin e rrugëve nacionale dhe regjionale të Republikës së Kosovës, ndërsa Komunat për rrugët lokale.
 

Maturantët lipjanas 72 për qind kalojnë testin e maturës | 2013-06-26

IMG_0057.jpgKomisioni Qendror Shtetëror i Maturës (KQSHM) ,ashtu siç ishte paraparë të hënën ka,papublikuar rezultatet e provimit të maturës të vitit shkollor 2012/13 për afatin e qershorit,për nxënësit lipjanas.
 

Komuna e Lipjanit dhe Shoqata “Human Appeal International”, nënshkruajnë marrëveshje bashkëfinancimi | 2013-06-24

 DSCN6480.JPGSot në zyrën e kryetarit të Komunës së Lipjanit është nënshkruar marrëveshje bashkëfinancimi ndërmjet Komunës së Lipjanit dhe përfaqësuesve nga shoqata “Human Appeal International me seli në Prishtinë lidhur me bashkëfinancimin e projektit më interes të përbashkët për riparimin e rrjetit të ujësjellësit në fshatin Shalë të Komunës së Lipjanit.
 

”Petersen&Partners”, synon të ndërtoi fshatin spitalor | 2013-06-21

   IMG_0069.jpgTë premten kryetari i komunës së Lipjanit,Shukri Buja ,ka pritur në zyrën e tij një delegacion të kompanisë gjermane ”Petersen&Partners”, të prirë nga Arne Petersen,president i kompanisë .Delegacionin në fjalë e shoqëronte zëvendëskonsulli i Ambasadës së Republikës së Kosovë në Berlin ,z.Hamdi Recica
 

Drejtoria Inspektoratit, ka kërkuar nga subjektet afariste ti kryejnë obligimet në shfrytëzimin e hapësirës publike | 2013-06-21

IMG_0081.jpgDrejtoria e Inspektoratit të komunës së Lipjanit sot në sallën e Kuvendit ka zhvilluar një takim me pronarët e subjekteve afariste të cilat bëjnë shfrytëzimin e hapësirave publike komunale në qytetin e Lipjanit. Në këtë takim kanë prezantuar një numër i konsideruar i bizneseve në fjalë, ka thënë Bajram Rizani drejtori i Drejtorisë së Inspektoratit.
 
Duke paraqitur rezultatet 321-330 (of 1205)
 |<  <  29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38  >  >| 

RSS

Sign in