Me nderime ushtarake, u varros veterani Adnan Paçarizi | 2017-11-21


Sot, në varrezat e veteranëve të luftës së UÇK-së, në Dragobil, me nderime ushtarake, është varrosur veterani dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Adnan Aziz Paçarizi, i cili në moshën 49 vjeçare, ka vdekur dje, si pasojë e një sulmi në zemër. Adnan Paçarizi, ishte i lindur më 15 tetor 1968, ndërsa në shtator të vitit 1998, ishte plagosur gjatë luftimeve në Dragobil.

 

Kryetari Begaj merr urime të shumta nga qytetarët | 2017-11-20

Qytetarë të shumtë të Komunës së Malishevës dhe më gjerë, sot e kanë vizituar Kryetarin e Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, me rastin e fitores në zgjedhjet e djeshme, dhe marrjen e mandatit të dytë për ta udhëhequr Komunën e Malishevës, edhe për katër vitet e ardhshme. Kryetari Begaj, i ka falënderuar të gjithë ata që e kanë vizituar sot, si dhe të gjithë qytetarët e Komunës së Malishevës, për besimin e dhënë.

 

Rinovohen ambientet e shërbimit të urgjencës në Malishevë | 2017-11-17

Ka përfunduar realizimi i projektit të renovimit të ambienteve të shërbimit të urgjencës në QKMF të Malishevës. Tashmë  kanë përfunduar punimet dhe janë kryer të gjitha proceduarat e pranimit të punimeve, dhe shërbimi i urgjencës do të punoj në ambiente krejtësisht të reja dhe shumë të përshtatshme për punën e tyre. Në hapjen e ambienteve të reja të urgjencës, morën pjesë edhe kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, drejtori i shëndetësisë, Hajdin Berisha, drejtori i urbanizimit, Ahmet Morina dhe punëtorët shëndetësor të urgjencës në QKMF "Dr.Shpëtim Robaj" në Malishevë.

 

GLV në Malishevë, mbajti debatin për rëndësinë e zbatimit të strategjive lokale zhvillimore | 2017-11-17

Grupi Lokal i Veprimit (GLV) "Llapusha" në Malishevë, në kuadër të realizimit të projektit "Zhvillimi rural, shtysë e zhvillimit ekonomik në Llapushë", ka mbajtur sot debatin e tretë të radhës, me të cilin edhe e ka përmbyllur realizimin e këtij projekti, ndërsa tema e debatit ishte: Rëndësia e zbatimit të Strategjive Lokale Zhvillimore, ndërsa në këtë debat morën pjesë, shoqëria civile, fermer lokal, zyrtarë komunal dhe të tjerë.

 

MASHT-i, furnizoi me inventar shkollën profesionale në Kijevë | 2017-11-16

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), ka bërë furnizimin e shkollës së mesme profesionale "Lasgush Poradeci" në Kijevë, me inventar shkollor. Këtë donacion të ministrisë, e ka sjellë vet ministri i MASHT-it, Shyqiri Bytyqi, i cili ka qëndruar sot në Kijevë, ku është takuar me Kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, drejtorin e arsimit Avdi Morina, drejtorin e shkollës, Sami Toplana, si dhe me nxënësit e kësaj shkolle profesionale.

 

Digjet një shtëpi në Vërmicë | 2017-11-15

Sot në orët e mëngjesit, një shtëpi në fshatin Vërmicë të Malishevës, është kapluar nga zjarri. Nga ky zjarr, një person është lënduar, ndërsa është djegur në tërësi kati i parë i shtëpisë, si dhe është tymosur kati i dytë, duke e bërë të pabanueshme shtëpinë. Intervenimi i zjarrfikësve dhe i banorëve  të lagjes, ka qenë i shpejtë, duke e parandaluar përhapjen e zjarrin.

 

Nënkryetari Mazreku, priti reprezentuesin e Kosovës, Lirim Kastrati | 2017-11-14

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku dhe drejtoresha për kulturë, rini dhe sport, Blerta Krasniqi, e kanë pritur sot në një takim, anëtarin e reprezentacionit të Kosovës në futboll, Lirim Kastrati, të cilin e kanë përgëzuar për paraqitjen e mbrëmshme në ndeshjen mes Kosovës dhe Letonisë, ku Kastrati, ishte vendimtar në këtë fitore. Mazreku, e ka uruar Kastratit, që të ketë suksese të mëtutjeshme në futbollin profesionist.

 

Komuna përkrahë pemishtën "Idesa" me një atomizer | 2017-11-11
Komuna e Malishevës, në kuadër të përkrahjes së bujqve në përgjithësi, ka përkrahur me një atomizer tërheqës për spërkatje pemishtën "Idesa" në Carrallukë. Ndihma e komunës, është bërë me qëllim të lehtësimit të punës së kësaj pemishte, e cila është pemishtja më e madhe në Komunën e Malishevës.

 

Policia do të mbajnë ligjërata në shkolla, kundër dukurive negative | 2017-11-10

 Sot është mbajtur një takim mes Drejtorisë Komunale për Arsim dhe Edukim dhe Policisë së Kosovës, me qëllim të zhvillimit të aktiviteteve policore, në shkollat e Komunës së Malishevës, përkatësisht për mbajtjen e ligjëratave vetëdijesuese, kundër dukurive negative, tek të rinjtë, pasojat dhe parandalimin e tyre.

 

Rregullohen rrugët në Banjë, Senik dhe Gollubovc | 2017-11-10

Infrastruktura rrugore në lagjet e tri fshatrave të Komunës së Malishevës, Banjës, Gollubovcit dhe Senikut, është drejt përfundimit dhe rrjedhimisht drejt përfundimit janë edhe projektet të cilat kanë qenë të parapara për këtë viti. Asfaltimin e këtyre rrugëve, e kanë inspektuar sot edhe kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe drejtori i urbanizmit, Ahmet Morina.

 
Duke paraqitur rezultatet 1-10 (of 2690)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >| 

RSS