Mirësevini në ObiliqFaqja e Obiliqit do të jetë faqja, në të cilën qytetarët e komunës sonë, por edhe më gjërë, mund të informohen për punën dhe te arriturat tona, por edhe me preokupimet tona dhe te qytetareve tanë.!

 

Lajmet e fundit

Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës
 
 
 

logo1.bmp
               
 1523.jpg                             

 

 Lajme

Homazhe në Siboc
30 prill 2017

18221841_248310422303715_7692896403976787672_n.jpg

 Kryetari i komunës Xhafer Gashi me bashkëpunëtorët e tij, përfaqësuesit e Shoqatave të Dalura nga Lufta e UÇK-ës, qytetarët dhe familjarët e dëshmorëve kujtojnë me krenari dhe dhimbje bijtë e fshatit Siboc të cilët në luften e fundit në Kosovë, ranë për të mos vdekur kurrë.

Kryetari Gashi duke falenderuar familjet iu drejtua të pranishmëve me fjalët: "Përvjetorët e dëshmorëve, atyre që nuk kursyen as më të shtrenjtën jetën e tyre, për të vetmen tokë e liri të saj, nuk janë thjeshtë kujtim për emrin apo rënjën e tyre, por mbi të gjitha duke kujtuar këto data ne duhet të kujtojmë vepren e tyre në mënyrë që rruga që ata nisen të vazhdojë me ne, e shteti për të cilin ata luftuan të ndërtohet e zhvillohet ashtu siç ata ëndërronin nëpër betejat e ashpëra e të padrejta përballë armikut”.

Këtë përvjetor e përshendeti edhe z. Musa Kelmendi nga SHDL, i cili thirri për bashkëpunim dhe zhvillim të vendit nga të gjithë.

më shumë...

U mbajte mbledhja e radhës e Kuvendit Komunal të Obiliqit
28 prill 2017

P1240361.JPG

 Sot u mbajt mbledhja e Kuvendit Komunal të Obiliqit ku u diskutuan shumë tema të ndryshme. Prezent ishte kryetari i Komunës Xhafer Gashi  me ekzekutivin . Kryesuesi  Adem Preniqi e shpalosi rendin e ditës para ansabelistve.

 1. Arsyetimi për mungesë

2. Aprovimi i ekstraktit të procesverbalit nga mbledhja e kaluar

3. Njoftim rreth gjendjes së transportit  publik në Komunën e Obiliqit

4.  Shqyrtimi i kërkesave

5.   Të  ndryshme

më shumë...

Vazhdojn investimet në infrastrukturë
27 prill 2017
 P1240353.JPG

Sot filluan punimet për ndërtimin e rrugës "Dëshmorët" në fshatin Bakshi.

Përveç asfaltimit, në këtë projekt përfshihen edhe rrjeti i ujësjellësit dhe ai i kanalizimit.

Shtrirja e projekteve gjithandej komunës sonë, është indikator i qartë, që qeverisja aktuale është duke vepruar në përputhje me praktikat e mira qeverisëse. më shumë...

Takim me grupin e grave
24 prill 2017

18118958_246033949198029_490129912863089754_n.jpg

 Në vazhden e aktiviteteve dhe projekteve komunale në të mirë të qytetarëve tanë, kryetari Xhafer Gashi takoi grupin e grave, për të parë nga afër kërkesat e tyre dhe për të përkrahur projektet e tyre. Në bashkëpunim me kryetarin, DKRS, dhe grupin e grave, sot në sallën e kuvendit, u paraqiten projektet dhe idet nga drejtoresha Fitore Hashani, e cila falenderoi kryetarin Gashi për bashkëpunimin dhe ndihmën e oftuar në kërkesat e grupit të grave, gjithashtu zonja Hashani tregoi se me ndihmen e OSCE dhe kryetarit, do realizohen tri projektet fillestare: Panairi në Mitrovicë, panairi në Obiliq dhe kursi i rrobaqepësisë, për të vazhduar tutje me projektet tjera ku synim i veçantë është fuqizimi i gruas.

Bashkë për një komunë të zhvilluar!

më shumë...

 

Telefona me rëndësi

  
   
Statuti-i-komunes-2016(shqip)-(1).pdf

Hyrja


Aplikimi Online


riatdhesimi.jpg
 


 

httpwww.institutigap.orgspendingsobiliq2014#~obiliq
 


Draft-Statuti-(1).jpg

125.png
  

 

Fushatë kundër gjuhës së urrejtjes

Ju keni një version të vjetër të Adobe's Flash Player. Merre Flash player .