Mirësevini në ObiliqFaqja e Obiliqit do të jetë faqja, në të cilën qytetarët e komunës sonë, por edhe më gjërë, mund të informohen për punën dhe te arriturat tona, por edhe me preokupimet tona dhe te qytetareve tanë.!

 

Lajmet e fundit

Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës
 
 
 

logo1.bmp

            
 riatdhesimi-(1).jpg   
 


                             

 

 Lajme

Kryetari i Komunës, vizitoi Qendrën për Trajnim në KEK
28 qershor 2017

19551262_10213318340936108_234729635_n.jpg

 Kryetari i Komunës, Xhafer Gashi, vizitoi Qendrën për Trajnim në KEK-u, ku nga stafi trajnues i këtij institucioni u njoftua për natyrën e trajnimeve që ofron kjo Qendër.

 

Arsyeja e kësaj vizite ishte për të parë mundësitë që studentët e profesioneve përkatëse dhe qytetarë të interesuar nga komuna jonë, të ndjekin praktikën në këtë institucion.Në fund të kësaj vizite, Kryetari i Komunës, Xhafer Gashi, u nda i kënaqur me nivelin e trajnimeve që ofron kjo Qendër, duke kërkuar avancimin e kësaj ideje në nivele të tjera, me qëllim të krijimit të mundësisë së përgatitjes profesionale për studentët dhe qytetarët e komunës sonë, që të njejtit të jenë të aftë profesionalisht dhe të gatshëm për tregun e punës.

Edhe drejtuesit e kësaj Qendre, u shprehën të gatshëm për avancimin e bashkëpunimit në këtë fushë.

më shumë...

U mbajte mbledhja e radhës e Kuvendit Komunal të Obiliqit
28 qershor 2017

P1240748.JPG

 Sot u mbajt mbledhja e Kuvendit Komunal të Obiliqit ku u diskutuan shumë tema të ndryshme. Prezent ishte kryetari i Komunës Xhafer Gashi  me ekzekutivin . Kryesuesi  Adem Preniqi e shpalosi rendin e ditës para asambleistëve.

 

1. Arsyetimi për mungesë

2. Aprovimi i ekstraktit të procesverbalit nga mbledhja e kaluar

3. Straregjia për zhvillim socio-ekonomik lokal 2017-2021

4. Korniza afatmesme e shpenzimeve 2018-2020

5.  Shqyrtimi i kërkesave

6.   Të  ndryshme më shumë...

Të dashur muslimanë
25 qershor 2017

18698133_258425021292255_209495014541305130_n.jpg 

Të dashur muslimanë shqiptarë kudo ku ndodheni, e në veçanti muslimanë të komunës sonë, urime festa e Fitër Bajramit.

Pas një muaji të sakrificës dhe përkushtimit, sot mbarë muslimanët festojmë këtë ditë të shenjt.Uroj nga zemra, që në familjet e juaja të ketë shëndet, paqe e begati

Urime!

Me respekt,

Xhafer Gashi

Kryetar i Komunës së Obiliqit

më shumë...

Komuna e Obiliqit nderon dëshmorët në Ditën e Çlirimit
14 qershor 2017

19190950_10212825074166717_1124269808_n.jpg

 Komuna e Obiliqit ka nderuar dëshmorët në Ditën e Çlirimit. Kryetari i komunës Xhafer Gashi me këtë rast tha se janë mirënjohës ndaj veprës së atyre që dhanë jetën, që sot qytetarët e Kosovës të jenë të lirë.

Gjithashtu ai vlerësoi edhe ndihmën e partnerëve ndërkombëtarë që ndihmuan në çlirimin e vendit.

 

“Jemi shumë mirënjohës që lirisë sonë iu bashkuan edhe miqtë ndërkombëtar dhe ne sot jemi shumë mirënjohës ndaj sakrificës së atyre që dhanë jetën, që ne sot po e gëzojmë lirinë”, ka thënë kryetari Gashi.

Ndërsa, profesor Fetah Berisha, në fjalën e tij uroi që ditët në vijim të jenë edhe më të suksesshme se këto deri tash.

“Kam nderin që në emër të shkollës ‘Ibrahim Rugova’ të urojmë qytetarët e Obiliqit për Ditën e Çlirimit”, theksoi Berisha.

Në anën tjetër, nxënësit e kësaj shkolle i dhuruan kryetarit të Obiliqit emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për nderë të kësaj dite dhe kontributit që ai ka dhënë me pjesëmarrjen e tij në luftën çlirimtare.

Pas tubimit në Kuvendin Komunal, kryetari Gashi së bashku me asamblistë, shoqatat e dala nga lufta  e qytetarë të shumtë bënë homazhe para pllakës përkujtimore të dëshmorëve në qendër të Obiliqit.

Me një minutë heshtje, ata gjithashtu  nderuan veprën e komandantit Adem Jashari para bustit të tij te palestra e sporteve, e cila mbanë emrin e tij. Aktiviteti vazhdoi në gjithë territorin e Komunës së Obiliqit për t’i nderuar Dëshmoret dhe Martirët.

më shumë...

 

Telefona me rëndësi

  
   

Hyrja


Aplikimi Online


riatdhesimi.jpg
 


 

httpwww.institutigap.orgspendingsobiliq2014#~obiliq
 


Draft-Statuti-(1).jpg

125.png
  

 

Fushatë kundër gjuhës së urrejtjes

Ju keni një version të vjetër të Adobe's Flash Player. Merre Flash player .