Mirësevini në ObiliqFaqja e Obiliqit do të jetë faqja, në të cilën qytetarët e komunës sonë, por edhe më gjërë, mund të informohen për punën dhe te arriturat tona, por edhe me preokupimet tona dhe te qytetareve tanë.!

 

Lajmet e fundit

Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës
 
 
 

logo1.bmp

            
 riatdhesimi-(1).jpg   
 


                             

 

 Lajme

Të dashur muslimanë
25 qershor 2017

18698133_258425021292255_209495014541305130_n.jpg 

Të dashur muslimanë shqiptarë kudo ku ndodheni, e në veçanti muslimanë të komunës sonë, urime festa e Fitër Bajramit.

Pas një muaji të sakrificës dhe përkushtimit, sot mbarë muslimanët festojmë këtë ditë të shenjt.Uroj nga zemra, që në familjet e juaja të ketë shëndet, paqe e begati

Urime!

Me respekt,

Xhafer Gashi

Kryetar i Komunës së Obiliqit

më shumë...

Komuna e Obiliqit nderon dëshmorët në Ditën e Çlirimit
14 qershor 2017

19190950_10212825074166717_1124269808_n.jpg

 Komuna e Obiliqit ka nderuar dëshmorët në Ditën e Çlirimit. Kryetari i komunës Xhafer Gashi me këtë rast tha se janë mirënjohës ndaj veprës së atyre që dhanë jetën, që sot qytetarët e Kosovës të jenë të lirë.

Gjithashtu ai vlerësoi edhe ndihmën e partnerëve ndërkombëtarë që ndihmuan në çlirimin e vendit.

 

“Jemi shumë mirënjohës që lirisë sonë iu bashkuan edhe miqtë ndërkombëtar dhe ne sot jemi shumë mirënjohës ndaj sakrificës së atyre që dhanë jetën, që ne sot po e gëzojmë lirinë”, ka thënë kryetari Gashi.

Ndërsa, profesor Fetah Berisha, në fjalën e tij uroi që ditët në vijim të jenë edhe më të suksesshme se këto deri tash.

“Kam nderin që në emër të shkollës ‘Ibrahim Rugova’ të urojmë qytetarët e Obiliqit për Ditën e Çlirimit”, theksoi Berisha.

Në anën tjetër, nxënësit e kësaj shkolle i dhuruan kryetarit të Obiliqit emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për nderë të kësaj dite dhe kontributit që ai ka dhënë me pjesëmarrjen e tij në luftën çlirimtare.

Pas tubimit në Kuvendin Komunal, kryetari Gashi së bashku me asamblistë, shoqatat e dala nga lufta  e qytetarë të shumtë bënë homazhe para pllakës përkujtimore të dëshmorëve në qendër të Obiliqit.

Me një minutë heshtje, ata gjithashtu  nderuan veprën e komandantit Adem Jashari para bustit të tij te palestra e sporteve, e cila mbanë emrin e tij. Aktiviteti vazhdoi në gjithë territorin e Komunës së Obiliqit për t’i nderuar Dëshmoret dhe Martirët.

më shumë...

Përfunduan 4 km ndriçim në Obiliq - Mazgit dhe u ndezën 143 drita
07 qershor 2017

18920279_263483707453053_4726411389305712462_n.jpg

 Kryetari i Komunës Xhafer Gashi, së bashku me zëdhënësin e KEK-ut, Skender Bucolli , përuruan projektin e ndriçimit 4 kilometra në rrugën e fshatit Mazgit që e lidhe me Obiliqin dhe me magjistralen Prishtinë - Mitrovicë.

Kryetari Gashi në fjalën e tij tha se ky është vetëm projekti i dytë që përfundoi me KEK-un.

“Në vazhdim, së bashku me KEK-un e kemi në projekt ndërtimin e një parku, puna në të cilit ka fillu, si dhe shumë projekteve të tjera në të ardhmen”, tha kryetari Gashi.

Në anën tjetër, zëdhënësi i KEK-ut, Skender Bucolli, e falënderoi kryetarin Gashi për bashkëpunim, duke thënë se ky është vetë përfundimi i dytë i projekti dhe se së shpejti do të fillojnë edhe projekte të tjera.

“Ne jemi zotuar që do t’i përmbushim të gjitha kërkesat e banorëve të Obiliqit”, tha z. Bucolli.

Ky projekt e ka vlerën e 40 mijë eurove.

më shumë...

Vazhdojnë investimet në ndërtimin e infrastrukturës rrugore
07 qershor 2017

18893439_263255914142499_7236594532086376084_n.jpg

 Sot Kryetari i Komunës, Xhafer Gashi, ishte për të parë nga afër zhvillimin e punimeve në ndërtimin e rrugëve "Fortesa" dhe "Koliqi" në fshatin Mazgit i Epërm. Përveç shtrimit me kubëza, në rrugën "Fortesa" përfshihet edhe shtrirja e rrjetit të kanalizimit, kurse në rrugën "Koliqi", përveç asfaltimit përfshihet edhe shtrirja e rrjetit të ujësjellësit.

më shumë...

 

Telefona me rëndësi

  
   

Hyrja


Aplikimi Online


riatdhesimi.jpg
 


 

httpwww.institutigap.orgspendingsobiliq2014#~obiliq
 


Draft-Statuti-(1).jpg

125.png
  

 

Fushatë kundër gjuhës së urrejtjes

Ju keni një version të vjetër të Adobe's Flash Player. Merre Flash player .