Lajmet

Njoftim për mbajtjen e mbledhjes së Komitetit për Politikë e Financa | 2015-04-17

KPF mbledhjen e radhës  do ta mbajë më 20.04.2015, në ora 10:00, në sallën e Bordit të Drejtorëve

Në këtë mbledhje KPF do të punojë me këtë Rend dite:
 
 
1. Raporti Financiar i realizimit të Buxhetit Komunal Janar-Mars 2015.

2. Raporti vjetor i Avokatit Komunal për vitin 2014.

3. Propozim vendimi për dhënien e pronës komunale në shfrytëzim afatshkurtër për mirëmbajtjen e parkut Idriz Rreci.

4. Projekt Rregullore për kushtet e mbajtjes së qenëve, maceve dhe mënyrën e veprimit në rast të braktisje apo humbjes së tyre.

5. Projekt Rregullore për auto-taksi transport të udhëtareve në territorin e komunës së Skenderajt.

6. Projekt rregullore për hapjen e kutive për ankesa të qytetarëve.

7. Projekt rregullore për transportin rrugor në territorin e Komunës së Skenderaj.

 

Komuna e Skenderajt mbajti dëgjimin publik për shpronësim në Projektin “Unaza 2” | 2015-04-16

Ashtu siç parashihet me ligj, Komuna e Skenderajt ka organizuar dëgjim publik me pronarët e pronave që do të shpronësohen për realizimin e Projektit “Unaza 2”. Në debat morën pjesë shumica e pronarëve të pronave që në bazë të planit për shpronësim do të shpronësohen.

Në fillim të këtij dëgjimi publik nënkryetari i komunës i njoftoi pjesmarrësi për rëndësinë e projektit, duke theksuar se i njejti është në interes publik dhe lehtëson lëvizjen brenda qytetit në të ardhmën. “Në këtë proces që pa dyshim është shumë i rëndësishëm jemi duke i ndjekur të gjitha procedurat që janë të parapara me ligj, që nga informimi i juaj, publikimi i njoftimit për këtë proces e deri te ky dëgjim publik që zyrtarisht është i pari dhe që pasohet edhe nga dëgjime të tjera ”, theksoi  z. Nura. 
 

U mbajt mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së Zenel Hoxhës | 2015-04-16

Në Qendren e Kulturës “Hasan Prishtina” në Skenderaj  është mbajtur një mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së drejtorit të Qendrës për Punë Sociale në Skenderaj z. Zenel Hoxha. Para të pranishmëve dhe familjarëve foli z. Fadil Nura në emër të komunës së Skenderajt dhe të Kryetarit Sami Lushtaku, me ç’rast veprën e Zenel Hoxhës e çmoj lartë si një njeri me karakter të fortë i dashur për të tjerët dhe një luftëtar i dalluar në radhët e UÇK-së.


Z. Nura tha:” Shprehim ngushëllimet më të sinqerta në emër të Komunës së Skenderajt dhe në emër të kryetarit z. Sami Lushtaku, ndarja me Zenelin është shumë e dhimbshme, po edhe  në këto momente të pikëllimit t thellë secili prej nesh do ta kujtojmë me krenari Zenelin si veprimtar në shërbim të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës, si luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe si udhëheqës institucional”. 

 

U përkujtua 16 vjetori i Maskrës së Rezallës | 2015-04-06

Në Rezallë, në kuadër të shënimit të 16 vjetorit të Masakrës së këtij fshati u rivarrosën mbetjet mortore të 28 martirëve, të gjetura në Rashkë të Serbisë. Pranë arkivoleve bënë homazhe familjarë të shumtë, përfaqsues të institucioneve lokale dhe qendrore. Në ceremonin e rivarrimit homazhe bëri edhe Kryeministri i Republikës së Kosovës Isa Mustafa.

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura në fjalën e tij e cilësoi Masakrën e Rezallë si shembulli më unik i gjenocidit të ushtruar nga forcat serbe në Kosovë. “Masakra e rezallës e vitit 1999 ishte dhe mbetet shembull tipik i jenocidit të ushtruar nga forcat paramilitare serbe gjatë luftës në Kosovë”, tha z. Nura.

Në emër të familjes Jashari, Rifat Jashari u shprehu ngushëllime familjarëve që pas 16 vitesh gjetën më të dashurit e tyre.

"Vëllezër dhe motra, ky tubim sot duhet të jetë udhërrëfyes i gjithë ne shqiptarëve brenda dhe jashtë Kosovës që të bashkohemi njëherë e përgjithmonë, të punojmë bashkërisht, si popull e si komb", tha ai.


 

Komuna e Skenderajt përkujton Masakrën e Izbicës | 2015-03-28

Organizuar nga Komuna e Skenderajt, në kuadër të shënimit të Ditës së Martirëve të Skenderajt, u përkujtua 16 vjetori i Masakrës së Izbicës me një Tubim Përkujtimor. Udhëheqës të Komunës së Skenderajt të prirë nga Nënkryetari Fadil Nura, përfaqsues të organizatave të dala nga lufta e UÇK-së dhe familjarë të shumtë bënë homazhe në Kompleksin e varrezave të Izbicës, duke vendosurbuçeta me lule.

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura, në fjalën e tij para mijëra të pranishmëve shprehu përkushtimin e institucioneve të Skenderajt për t’ju qëndruar pranë familjarëve të martirëve të Izbicës por edhe të lokaliteteve tjera të Skenderajt. Ai, 28 marsin e vitit 1999 e kujtoi si ditë të kobshme ku u vranë dhe u masakruan në mënyrën më çnjerëzore 147 qytetarë nga Izbica dhe fshatrat përreth. Masakrën e Izbicës ai e cilësoi si më të madhen dhe më të tmerrshmën që ka ndodhur gjatë luftës në Kosovë.

 

U përkujtua dëshmori Ilir Lushtaku në 16 vjetorin e rënies. | 2015-03-27

16 vjetori i rënies së dëshmorit Ilir Lushtaku u shënua me homazhe kushtuar dëshmorit dhe me aktivitete kulturore e sportive. Përfaqsues të Komunës së Skenderajt, familjarë, sportistë dhe nxënës bënë homazhe dhe vendosen lule pranë varrit të dëshmorit.

Ndërkohë Shkolla fillore dhe e mesme e ulët në Prekaz të Poshtëm e shënoi këtë ditë me aktivitetet kulturore në kuadër të një program përgatitur nga nxënësit dhe mëshimdhënësit e saj. Të pranishëm në këtë në këtë kremte ishin udhëheqës të Komunës së Skenderajt, sportistë dhe nxënës të shkolës” Ilir Lushtaku”.

 

 

U mbajt mbledhja e radhës e Kuvendit Komunal | 2015-03-31

Mars, 31-Në këtë mbledhje u moren këto vendime:


 1. Projekt Rregullore për ndryshimin dhe Plotësimin e Rregullores për Taksa, Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba për vitin 2014 ( Me ndryshime)
 2. Raporti Financiar i Realizimit te Buxhetit Komunal, Janar-Dhjetor 2014
 3. Rekomandimet e Komitetit Konsultativ për Arsim, Kulturë, Rini, Fe dhe Sport.
 4. Rekomandimet e Komitetit Konsultativ për te Drejtat e Njeriut dhe Barazi Gjinore
 5. Projekt Rregullore për Menagjimin e Mbeturinave


 

U mbajt aktiviteti kulturor “Avancimet Kulturore-Prof. Ajet Beqiri” | 2015-03-26

 Organizuar nga DKRS në Skenderaj u mbajt konkursi  “Avancimet Kulturore-Prof. Ajet Beqiri”, aktivitet ky  kulturor që mbahet tradicionalisht në kadër të shënimit të Ditës së Martirëve të Skenderajt. Nxënës të shkollave fillore të Skenderajt dhe komunave përrreth me punimet e tyre në fushën e lëtërsisë dhe pikturës kanë konkuruar në këtë konkurs ku janë zgjedhur më të mirët.
Dy juritë profesionale kanë vlerësuar punimet e nxënësve dhe kanë ndarë çmime për punimet më të mira në dy fushat e krjimtarisë, atë të letërsisë dhe të artit figurative. Në ceremonin e mbajtur në Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina” është bërë ndarja e çmimeve si dhe janë evokuar kujtime për të rënët dëshmorë e martirë dhe për Profesor Ajet Beqirin, dëshmor i kombit.


 

Njoftim për mbajtjen e mbledhjes së Kuvendit Komunal | 2015-03-26

Mars, 26-Në seancën e muajit mars që do të mbahet më 31.03.2015 në ora 10:00, në sallën e  Kuvendit,   Kuvendi i Komunes së Skenderajt do të punojë më këtë Rend dite: 1. Projekt Rregullore për ndryshimin dhe Plotësimin e Rregullores për Taksa, Tarifa,Ngarkesa dhe Gjoba për vitin 2014
 2. Raporti Financiar i Realizimit te Buxhetit Komunal, Janar-Dhjetor 2014
 3. Rekomandimet e Komitetit Konsultativ për Arsim, Kultur, Rini, Fe dhe Sport.
 4. Rekomandimet e Komitetit Konsultativ për te Drejtat e Njeriut dhe Barazi Gjinore
 

Njofim për mbajtjen e Tubimit Përkujtimor në Izbicë | 2015-03-24

Njoftojmë opinionin publik se të shtunën më datë 28 Mars 2015 mbahet Tubim Përkujtimor në Izbicë, me rastin e 16 vjetorit të Masakrës së Izbicës. Tubimi fillon në ora 12:00 dhe mbahet në Kompleksin e Varrezave të Izbicës. Paraprakisht nga ora 11:00, bëhen homazhe dhe vendosen  luleve kushtuar të rënëve që prehen në këtë vend.

Ky manifestim përkujtimor si tradicionalisht organizohet nga Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me familjarët në kuadër të shënimit të Ditës së Martirëve.

Masakra e Izbicës është masakra më e tmerrshme dhe më çnjerzore që kanë bërë forcat serbe gjatë luftës në Kosovë, ku u vranë dhe u masakruan 150 shqiptarë nga Dernica dhe viset tjera të Kosovës.

Pjesmarrja në këtë ngjarje nderon kontributin e të rënëve për lirinë e Kosovës.

Agjenda:

 • Ora 11:00, Homazhe dhe vendosje e luleve pranë Lapidarit

 • Ora 12:00,Hapja e Tubimit Përkujtimor

1.      Himni

2.      Historiku i ngjarjes

3.      Fjalime

·         Fjalë rasti nga Komuna e Skenderajt

·         Fjalë  rasti nga Institucionet Qendrore

·         Fjalë rasti nga Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së

·         Fjalë rasti nga përfaqsuesi i familjeve të martirëve

4.       Pjesa artistike

 
Duke paraqitur rezultatet 1-10 (of 602)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >| 

RSS

Sign in