fjalimi i kryetarit

U hap ekspozita me fotografi "Adria Wealth & Myzeqeja Wealth 2016" | 2017-02-26

16996921_1421280604557834_467482450_n.jpgNë ambientet e Qendres së rinisë "Shtëpia e Felbahut" në Suharekë, mbrëmë u hap ekspozita me fotografi "Adria Wealth & Myzeqeja Wealth 2016", me autorë kombëtarë dhe ndërkombtarë. Kjo ekspozitë u hap në bashkëpunim të Drejtorisë për Kulturë, Rini, Sport dhe Mërgatë të Suharekës dhe Bashkësisë së Fierit, përkatsisht Galerisë së Arteve në Fier. Ekspozita  ka 25 fotografi nga vende të ndryshme te Shqipërisë dhe trojeve tjera shqipare ndërsa në mesin e fotografive  është edhe ajo e fotografit kosovar Egzon Rexha e cila zuri vendin e parë. Në hapje të ekspozitës morrën pjesë edhe përfaqsues nga Bashkia e Fierit, emra të njohur të artit dhe kulturës nga Republika e Shqipërisë si dhe emta poashtu të njohur në lëminë e fotografisë dhe artit edhe nga Kosova.
 

NJOFTIM | 2017-02-24

NJOFTIM
NJOFTIM-(1).jpg

 

U mbajt takimi i sigurisë lokale | 2017-02-23

IMG_9937.JPGNë takimin e koordinimit lokal për siguri të cilin e kryesoi , z.Rexhep Kuçi,  nënkryetar i Komunës, për gjendjen e sigurisë në Komunë ka fol zv.komandanti i stacionit policor në Suharekë, toger  Afrim Sylaj, i cili në mes tjerash ka thënë se gjatë javës  kanë ndodhur si:  2 aksident në komunikacion ,  1 falsifikim i parasë , 1 lvjedhje , 1 dëmtim i pronës, 1 incident zjarri, 1 uzurpim i pronës 1 shatazh dhe 1 rast  deklarim i rrejshëm  ku janë konfiskuar dy armë zjarri. Eprori policor ka njoftuar edhe për vizitën e 24 sërbëve në fshatrat Mushtisht dhe Sopijë, që siç u tha në takim u bë nën masa të rrepta të sigurisë.

Kurse, për aktivitetet qe kanë ndodhur gjatë javës në Komunë ka fol nënkryetari i Komunës z. Rexhep Kuçi, i cili ka njoftuar për vizitën e kryetarit Asllanaj ne Turqi, në kuadër të Asosciacionit to Komunave të Kosovës, ku kanë qenë të ftuar 11 kryetar të  Komunave të Kosovës,  pastaj për punëtorinë e organizuar nga USAID-i për Transparencën dhe llogaridhënjen, ku kanë marrë pjesë përfaqsues te  16  komunave të Kosovës.  Ai ka fol edhe për aktivtetet tjera që janë zhvilluar në Komunë

 

U mbajt mbremje poetike letrare | 2017-02-17

Në Qendrën e rinisë "Shtëpia e Felbahut" në kuadër të aktiviteteve për ditën e shpalljës së pavarësisë, sot u mbajt një orë letrare, në të cilën u bë promovimi librit ”Me duaj” te autorës Marigona Sylaj, dili libri i 11 "Brerore lirie" dhe u shpallën fituesit e konkursit letrar që u organizua me këtë rast. Sipas jurisë për poezi për të rinjë: vendi i parë poezia “Vendi im” - shifra "AK 11", vendi i dytë "U largua pa dëshirë" - shifra "Sa sa", ndërsa vendi i tretë "Fol me mua " shifra "Sykaltra".Kurse në prozë për të rinjë vendi i parë për prozën "Qyteti pa mëshirë" - shifra "EL 81", vendi i dytë "Viti 99"- shifra "Vajza 14", vendi i tretë "Perendimi ", shifra "Kristal". E për të rritur ne poezi vendin e parë e ka zënë poezia "Këngë sizifi" me shifër "Antiteza", i dyti "Kam forcë s’do lodhem" - shifra "Kam forcë" e vendi i tretë për poezinë "Opsesion"- shifra "Treni I vdekjës", per krijimtari në prozë vendin e parë e ka marrë tregimi "Psalm kosovare per nje gjyshe" me shifër " Fausti", vendin e dytë proza "I çmenduri I menqur" shifra " Heshtja" dhe vendi i tretë "Melodi" me shifër "Melodi"
16830952_1469486129768883_5732790794914790243_n.jpg16602245_1469485479768948_8455001555812597057_o.jpg
 

U dha koncerti festiv i Pavarësisë | 2017-02-17

Dita e shpalljës së Pavarësisë së shtetit të Kosovës, 17 Shkurti u kremtua edhe me shfaqjën e koncertit festiv të Pavarësisë që u dha në Shtëpinë e kultures “Ukë Bytyçi” . Për dashamirët e muzikës kanë përformuar anëtarë të Shoqërisë Kulturo-Artistike “Jehona” dhe solistë tjerë nga komuna e Suharekës dhe qendra tjera përreth. Në hapje të Koncerit kryetari i Komunës z.Sali Asllanaj, ka mbajt një fjalë rasti ku pasi ka përshëndetur të pranishmit dhe veteranët e luftës i vlerësoi si heronjë të gjallë, më pas ka thëhë: “ Për lirinë e Kosovës një kontribute të madh ka dhënë secili në mënyra të ndryshme, por unë do ti veçoja dy figura të mëdha, e para është ajo e presidentit Rugova, i cili me politikën e vetë bëri që të kemi shumë miqë në botë, bëri që ta artikulojmë kërkesën tone për pavarësi dhe ajo miqësi dhe ajo politikë bëri që reagimi i bashkësisë ndërkombëtare te jetë shumë më e shpejt. Ndërsa figurë te dytë ai e quajti komandantin legjendar Adem Jashari permes të cilit tha përshëndes të gjithë dëshmorët që ranë për lirinë e Kosovës. Ndërkaq, në emer te veteranëve të luftës ka përshëndetur Destan Zekolli, kryetar i OVL-së.
IMG_9887.JPGIMG_9898.JPGIMG_9900.JPGIMG_9908.JPG

 

 

KF “Voci” e fitoi kupën e Pavarësisë | 2017-02-17

Në kuadër të aktiviteteve për 17 shkurtin, kremtës së 9 vjetorit të Pavarësisë, janë organizuar gara në futboll të vogël me formacionin 4+1 lojtarë. Në finale të turneut janë takuar KF “Voci” nga Tërrnja dhe KF “Arbana”. Finalja ka përfunduar 8;4 për KF “Voci”, të cilët fituan Kupën e Pavarësisë dhe 200 euro shpërblim, ndërsa vendi idytë morri medaljet dhe 100 euro. Turneu është zhvilluar ne Palestrën sportive “13 Qershori” ne Suhareke, ndërsa ka filluar nga data 13 shkurt 2017
IMG_9880.jpgIMG_9875.jpg

 

 

Nderohen dëshmorët dhe të rënët për lirinë e vendit | 2017-02-17

Me rastin e 17 –shkurtit, ditës së shpalljës së  Pavarësisë së Republikës së Kosovës, delegacione të ndryshme kanë bërë homazhe dhe kanë vënë kurora me lule të freskëta në varrezat e dëshmorëve dhe te përmendorët e atyre që ranë për lirinë e vendit. Kryetari i komunës z. Sali Asllanaj, me bashkëpunëtorë, ka bërë homazhe te:

 Varrezat në parkun e dëshmorëve,te shtatorja e Besim Ndrecës të shtatorja e Fadil Vatës, te permendorja e Kenan Halimit, lapidari  i 500 martirëve të luftës dhe te shtatorja e ish kryetarit të komunës Ukë Bytyçit, te varrezat e familjës Berisha, te varri I Ukë Bytyçit, te permendorja e Mehdi Xhaferit, dhe  te varret e dy shoqeruesve te Ukë Bytyçit, Bajram Bytyçit dhe Bafti Bajramit. Homazhe janë bërë edhe ne Carralevë, qafë te Duhlës, Budakovë dhe në vendet tjera ku kanë rënë dëshmorët
IMG_9753.jpgIMG_9800.jpg

 

U dhanë edhe dy hapsira për shfrytëzim ne Agrozonë | 2017-02-16

IMG_9745-(1).jpgAgrozona  Industriale në Samadraxhë,  çdo herë  e më  tepër po bëhet joshëse për  zhvillimin e bisneseve private. Kështu me kushtet që po ofron po ngjallë interesimin e atyre që dëshirojnë të marrin për shfrytëzim këtë hapsirë. Radhës së bisneseve që veprojnë në këtë Zonë, sot iu shtuan edhe dy hapsira. Inan Mahmuti dhe Ali Krasniqi i Firmës N.T.P. “Beli”, sot kanë nënshkruar kontratat  me kryetarin e Komunës z.Sali Asllanaj për të marrë në shfrytëzim dy hapsira. Të dy përfituesit do te ushtrojnë veprimtarinë : “Përpunimi i mishit – therrtore”
 

Urimi i kryetarit Asllanaj për 17 shkurtin... | 2017-02-16

14953889_1330727820311382_6646367889608737096_n.jpgTë nderuar qytetarë

 

Në emrin tim dhe në emër të Institucioneve lokale të Suharekës, ju urojë 9-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Në këktë ditë të shenjtë për Kosovën, kujtojmë të gjitha sakrificat shumëvjeçare të popullit të Kosovës, në rrugën drejtë krijimit të shtetit, drejtë  lirisë dhe  pavararësisë

                URIME DHE GËZUAR...

 

U mbajt takimi i sigurisë lokale | 2017-02-16

IMG_9738.JPGKryesuesi i takimit, z.Rexhep Kuçi,  nënkryetar i Komunës, ka fol për punët që janë zhvilluar në komunë gjatë javës që lamë pas. Ai ka bërë të ditur për takimin që është zhvilluar  në Këshillin e Qarkut të Kukësit, ku u fol rreth mundësisë së aplikimit në projektin ndërkufitar  te BE-së, për  Kukësin dhe Suharekën, pastaj për takimin e kryetarit Asllanaj me  ministrin e Bujqësisë z.Memli Krasniqi ku u bisedua rreth licencimit te një pjese të Zonës Industriale në Shirokë ( rreth 90 hektarë ) ku do te behet ndçrrimi nga toka bujqësore ne ate industriale, pastaj ka bërë të ditur edhe për aktivitete tjera që janë zhvilluar në Komunë.  Ndërsa, zv.komandanti i stacionit policor në Suharekë, toger  Afrim Sylaj, ka raportuar për ngjarjet që kanë ndodhur si:  1 aksident në komunikacion ,  1 falsifikim i  dokumentit , 1 lëndim trupor, 1 dëmtim i pasurisë, 1 kërcënim, 2 sulme,  1 mosrespektim i personit zyrtar dhe 1 ngacmim. Këtë javë ka shtuar ai nuk ka ndodhur asnje rast i vjedhjeve dhe ate fal aksionit policor dhe arrestimit të hajnave të parkingjeve, të cilët shpesh kanë operuar edhe ne komunën tonë.

 

 
Duke paraqitur rezultatet 1-10 (of 1693)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >| 

RSS

Sign in