Republika e Kosoves

Gllogoc

Përkujtohet heroi Imer Alushani (Voglushi), Sylë Morina dhe Nazmi Gashi

2022/07/26 - 2:21

Përkujtohet heroi Imer Alushani (Voglushi), Sylë Morina dhe Nazmi Gashi

Me rastin e 24 vjetorit të 24 vjetorit të rënies së heroit Imer Alushani (Voglushi), dëshmorëve të lirisë Sylë Jakup Morina dhe Nazmi Ramadan Gashi, kryetari i Komunës, Ramiz Lladrovci me bashkëpunëtor komunal, kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur buqeta me lule të freskëta të pllaka përkujtimore të të rënëve në Komoran.

23 vite me parë, përkatësisht më 26.07.1998, në altarin e lirisë ra heroi i kombit, Imer Muharrem Alushani nga Komorani, heroi që shokët e luftës e thërrisnin “Volglushi”. Imeri një jetë të terë që nga rinia e hershme, i kushtoi përpjekjeve dhe luftës për liri, ku gatishmëria, qëndresa dhe trimëria e tij e bënë atë hero emblematik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

26.07.2022, shënon edhe 24-vjetorit të rënies së Sylë Jakup Morinës nga Gjergjica dhe Nazmi Ramadan Gashit nga Komorani.

Lavdi e përjetshme të rënëve për liri!