Republika e Kosoves

Istog

Mbledhja e KKSB-së me pak të pranishëm

2010/10/28 - 12:00

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Është mbajtur mbledhja e rregullt mujore e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB).
Në mbledhjen e sotme munguan shumë anëtarë të kësaj trupe për çka Nënkryetari i Komunës z. Agim Ademaj, i cili edhe kryesoj mbledhjen, apeloj për një seriozitet më të madh për të gjithë ata të cilët nuk janë të rregullt në këto takime.

U.D. së Komandantit të Stacionit Policor, togeri z.Hasan Çeku, ka njoftuar të pranishmit rreth aktiviteteve një mujore të policisë, Njësia në Istog.

“Planit Operativ “Siguria në Trafik” që unë e pata paralajmëruar në mbledhjen e fundit të KKSB-së, për shkaqe operative, Drejtoria Rajonale e ka ndërprerë këtë plan me arsyetim se ka prioritete tjera dhe se implementimi i këtij plani së shpejti do të ndodhë”, ka nënvizuar në fjalën e tij z. Çeku.

Një detaj tjetër që ka përmendur z. Çeku, është edhe shkresa të cilën komandanti ka ndërmend të ju adresoj autoriteteve komunale rreth rregullimit të brendshëm të trafikut ku kufizimi i shpejtësisë është 35 km në orë, në mënyrë që autobusët të parkohen atje ku edhe e kanë vendin dhe e njëjta do të vlejë edhe  për aut-taksitë; 

 

Rreth mbrojtjes së pyjeve, ka folur përgjegjësi i sektorit  të pylltarisë, z. Daut Kabashi i cili ka thënë se gjendja me prerjet ilegale të pyjeve është në përmirësim falë një bashkëpunimi të mirë me Stacionit Policor.

 

Ndërkaq z. Rexhë Mulaj nga Shoqëria Civile ka shprehur shqetësimin rreth mundësisë së kthimit të dhunshëm të familjeve nga komuniteti Egjiptas dhe atij Rom nga vendet e perëndimit. 

 

Përfaqësuesi i KFOR-it ka thënë se edhe Prifti i Kishës Ortodokse i  cili tashmë jeton në objektet e Kishës Ortodokse në qendër të qytetit, ka shprehur gatishmërinë që të jetë edhe ai pjesë e KKSB-së.