Republika e Kosoves

Istog

Shënohet 20 qershori, Dita e Çlirimit

2024/06/20 - 1:30

Shënohet 20 qershori, Dita e Çlirimit
Komuna e Istogut, nën patronatin e Kryetarit, z. Ilir Ferati ka shënuar 25 vjetorin e çlirimit, kjo ditë u shënua me aktivitete të ndryshme.
Aktivitetet filluan në sallën e Kuvendit Komunal ku u mbajt një seancë solemne me rastin e 25 vjetorit të Çlirimit të Istogut, meqë rast u mbajtën fjalime rasti nga Kryesuesi i Kuvendit Komunal z. Enver Rugova, Kryetari i Komunës z. Ilir Ferati dhe Kryetari i Shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve të UÇK-së, z. Xhavit Jashari.
Fjala e Kryetarit Ilir Ferati në Seancën Solemne: ‘’Jemi mbledhur sot për të kujtuar ditën që ndryshojë rrjedhën e historisë sonë – ditën më të rëndësishme të komunës tonë 20 Qershorin. Në këtë ditë nderojmë trimërinë, guximin dhe sakrificën e ushtarëve të UÇK-së dhe Komandantin legjendar Adem Jashari me familjen e tij, pa e harruar Nato-n dhe mikun tonë të përhershëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilëve u jemi mirënjohës përjetësisht e pafundësisht.
Në këtë moment reflektimi, kujtojmë dhe nderojmë edhe liderin vizionar, Presidentin Ibrahim Rugova, përkushtimi i palëkundur i tij për paqen dhe diplomacinë i hapi rrugën një të ardhmeje më të ndritur. Trashëgimia e tij e qëndrueshmërisë dhe shpresës vazhdon të na frymëzojë që të përpiqemi për një të nesërme më të mirë, për të ndërtuar një komb ku të gjithë zërat dëgjohen dhe të gjitha ëndrrat janë të mundshme.
Kjo ditë e skalitur në historinë tonë, na kujton çmimin e paguar për paqen që gëzojmë sot. Përulim kokën në kujtim të atyre që bënë sakrificën më të madhe, emrat e tyre të gdhendur përgjithmonë do mbeten si heroizëm.
Ndërsa përkujtojmë çlirimin e Istogut, Le të zotohemi se do të mbështesim idealet për të cilat luftuan heronjtë tanë, për të mbrojtur lirinë që ata siguruan dhe për të ndërtuar një shoqëri ku paqja, drejtësia dhe uniteti mbretërojnë gjithnjë.
Sot, ne qëndrojmë të bashkuar ashtu si në të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen tonë, të lidhur nga sakrificat dhe triumfet e përbashkëta që na përcaktojnë si komb. Le ta çojmë përpara pishtarin e kujtimit dhe të mirënjohjes, duke siguruar që trashëgimia e çlirimit të Istogut të shkëlqejë brez pas brezi.
Si kryetar komune në emër të Institucioneve lokale dhe në emër të qytetare tan shprehi vlerësim të thellë për forcat ndërkombëtare që na qëndruan në krah, duke na ofruar mbështetjen dhe solidaritetin e tyre në orët më të errëta të Kosovës. Aleanca e krijuar në betejë vazhdon të qëndrojë si një testament i vlerave të lirisë, drejtësisë dhe demokracisë.
Urime Dita e Çlirimit, e gëzofshim për jetë e mot.”
Aktivitetet kanë vazhduar me ceremoninë e zbulimit të pllakës së të rënëve tek “Sheshi i Gjakut” për të vazhduar me vendosjen e kurorave me lule tek lapidari i dëshmorëve në qendër të qytetit në Istog dhe tek Memoriali Dr. Ibrahim Rugova.
Pjesë e kësaj dite të madhe për Istogun ishin edhe Sportistet e Ping-Pongut dhe Basketbollit të cilët zhvilluan aktivitete sportive në Parkun e Qytetit.