Republika e Kosoves

Istog

Të zhvendosurit e Komunitetit Serb të fshatit Kovragë të vendosur për tu kthyer

2010/10/19 - 12:00

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

12 kryefamiljarë të komunitetit Serb nga fshati Kovragë, nga gjithsej 15 sish sa ishin paralajmëruar për të qenë pjesë e vizitës “Shko dhe Shiko”, kanë marrë pjesë sot në brifingun e organizuar nga Zyra Lokale për Komunitete në bashkëpunim me DRC-në.

Rasim Mahmutović, shef i Zyrës Lokale për Komunitete, u ka dëshiruar atyre mirëseardhje dhe ka sqaruar gjithë procedurat e procesit të kthimit për të zhvendosurit.

 

Një ditë më parë, këta kryefamiljarë, kanë vizituar pronat e tyre në fshatin Kovragë, Manastirin e Gorioqit si dhe kanë patur takime me bashkëfshatarët e tyre. Nga ajo që u dëgjua në këtë mbledhje, të zhvendosurit  serb u shprehen të kënaqur me pritjen që ju është bërë atyre nga komuniteti pritës.

Janë kërkuar procedura të përshpejtuara nga ana e të zhvendosurve Serb në mënyrë që sa më parë ata ti kthehen vendit të tyre.

 

Në mbledhjen e sotme, të pranishëm ishin zyrtarë komunal, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare si, EULEX, DRC, UNMIK, OSBE dhe LMT.