2024/12/05 - 3:06
Kosovski centar za rehabilitaciju preživelih od torture u saradnji sa Opštinskom jedinicom za ljudska prava održao je sastanak na temu „Izgradnja rodno osetljivog pristupa u identifikaciji, upućivanju i tretmanu preživelih seksualnog nasilja tokom rata na Kosovu“.
Na ovom sastanku su bili izvršni direktor KKRMT, dr Feride Rushiti, koordinator NJKDNJ, Nazmije Demolli-Kastrati, menadžer projekta Florida Gashi, Nebahate Zeka psiholog u ovom centru, direktor opštinskih direkcija, predstavnici Centra za socijalni rad u Kamenici, opštinski zvaničnici, predstavnici nevladinih organizacija i drugi.
Direktorka NCRC-a Feride Rušiti je na ovom sastanku rekla da je seksualno nasilje tokom rata na Kosovu jedna od najvećih rana, koja i danas opterećuje preživele.
„Trauma seksualnog nasilja tokom rata nije ograničena samo na preživjele, već pogađa njihove porodice i zajednice i prenosi se s generacije na generaciju. U Opštini smo do sada identifikovali 10 slučajeva žrtava seksualnog nasilja tokom rata na Kosovu. Možda ima i drugih žrtava koje imaju problem da govore jer su stigmatizovane, imaju predrasude drugih, posebno kada je nasilje učinjeno u prisustvu porodice i imaju problem da traže pomoć“, rekla je ona i dodala da lobiraju. nude besplatne zdravstvene usluge, sada kada će Zakon o lekarskim beleškama ući u Skupštinu.
„Takođe danas smo organizovali ovaj sastanak za mogućnosti saradnje kako bismo mogli da identifikujemo da li ima drugih slučajeva u vašoj opštini i da ih potaknemo da razgovaraju“, rekla je ona.
Između ostalog, direktor Rushiti je pomenula i usluge koje nudi KKRMT.
„Centar nudi usluge rehabilitacije za osobe koje su preživjele traumu, posebno seksualno nasilje tokom rata. Naše usluge koje stalno rastu obuhvataju: psihološku rehabilitaciju, individualnu i grupnu terapiju, sistemsku porodičnu terapiju, terapiju keramičkom art, fizikalnu rehabilitaciju – medicinske usluge koje leče fizičke simptome traume, socijalnu rehabilitaciju – pomoć pri reintegraciji u zajednicu, psihosocijalne usluge za ugrožene grupe, upućivanje poverljive dokumentacije i praćenje asistiranih slučajeva, psihosocijalna podrška preživjelima po potrebi van terapijskih sesija“, istakla je ona.
S druge strane, koordinatorka NJKDNJ Nazmije Demoli-Kastrati je, zahvalivši se direktoru KKRMT i ostalim predstavnicima, rekla da postoji saradnja sa svim opštinskim institucijama i da će i u tom pogledu lobirati.
„Jedinica je učesnik svakog sastanka na kojem se radi o zaštiti žrtava, bilo da je narušena u ratu, ali i po polu. Srećni smo što imamo saradnju sa Vama i svim drugim institucijama, kako opštinskim tako i centralnim, i trudićemo se da lobiramo i u tom pogledu“, rekla je ona.
Dok su svi ostali učesnici razgovarali o izazovima kako ih naterati da pričaju i identifikuju