Strategijska pozicija, posebno geografska između dva važne reka, Ibra i Sitnice, doprinela je tome da se teritorija Mitrovice naseljava još od prahistorije. Albaniku (Monte Argentarum), bogat srebrom i olovom od antičkih vremena do Srednjeg veka, zatim Trepča kao veliko naselje olova, pogodna klima, povoljni uslovi za bavljenje poljoprivredom, stočarstvom, trgovinom itd., uticali su na koncentraciju stanovništva u ovom okruženju. Dakle, ekonomske motivacije za osnivanje naselja i koncentraciju stanovništva u ovom regionu, pre svega, bile su stočarstvo, poljoprivreda, lovstvo, a kasnije i rudarstvo, u početku razvijeno u skromnom obimu, da bi kasnije postalo jedan od glavnih razloga za prodor Rimljana i osvajača slovenskih, osmanskih itd., na ovom području. Ovaj region, kao i ostatak Ilirskog poluostrva, u drevnosti je bio naseljen Ilirima, odnosno dardanskim plemenom.
Danas Mitrovica ostaje grad sa velikim izazovima. Severni deo grada bio je zvanično deo Mitrovice sve do njenog zvaničnog razdvajanja 2013. godine. Razdvajanje je došlo kao rezultat krize na severu Kosova nakon proglašenja nezavisnosti Kosova od strane Srbije u februaru 2008. godine.
Istorija ovog grada tesno je povezana sa istorijskim i političkim događajima u regionu. Podeljen je na nekoliko kvartova i sela i ima raznoliko etničko stanovništvo. Na ovom području žive mnoge zajednice, uključujući Srbe, Albance, Bošnjake i druge. Opština Severne Mitrovice je važno područje u kontekstu političke i etničke situacije na Kosovu. Mitrovica je jedan od najvećih gradova na Kosovu.
Uprkos izazovima, grad i dalje ima snažan zajednički duh i bogatu kulturnu i arhitektonsku istoriju. Danas, Severna Mitrovica ostaje važan ekonomski i kulturni centar na Kosovu.