Kryetari i komunës Begzad Sinani uron Fitër Bajramit besimtarëve mysliman | 2017-06-24

   Kryetari i Komunës së Kamenicës, Begzad Sinani në emrin e tij dhe në emrin e Komunës së Kamenicës i ka u
ruar besimtarët për Festën e Fitër Bajramit.

“Kam nderin dhe kënaqësinë si Kryetar i Komunës së Kamenicës, dhe në emrin tim t'iu uroj festën e Fitër Bajramit, Kryetarit dhe Këshillit të Bashkësisë Islame në Kamenicë,si dhe të gjithë besimtarëve myslimanë me dëshirën që të gjithë të bëhemi bashkë për të shtruar dorën e pajtimit, solidaritetit dhe bamirësisë.

 

KPF e mbajti mbledhjen në objektin e ri të komunës | 2017-06-22

  DSC_0096-1-.JPG KPF   e mbajti mbledhjen e parë  në  objektin e ri të  komunës  i cili para  pak ditësh ishte  inaugurua. Takimin e udhëhoqi kryesuesi i Kuvendit Bajram Dëmaku. Kryetari Sinani, tha"  do të bëhet inaugurimi solemn i këtij objeti kapital, megjithëse dëshira dhe  përpjekja e jonë ishte që objekti  të jetë  gati   për  ditën e çlirimit të Kamenicës 18 qershor, për të cilën ditë ishte  planifikuar  të ftoheshin  të gjithë ata  që kishin kontribuar, të niveleve të ndryshme  vendor e ndërkombëtarë. Mirëpo për shkak se Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian Nataliya Apostolova j  nuk ishte  në Kosovë, inaugurimi solemn do të bëhet së shpejti”. Anëtarët e komitetit për politikë dhe financa i miratuan të gjitha  pikat e parapara për procedim  për  seancën e  ardhshme të  Kuvendit.
DSC_0092-1-.JPG

 

Përurohet objekti i ri i Administratës Komunale në Kamenicë | 2017-06-19

 Image.png

Për nderë të 18 vjetorit të çlirimit të Kamenicës është inauguruar objekti i ri i Administratës Komunale në Kamenicë.Kryetari i Komunës Begzad Sinani në këtë ceremoni ,ku ishin  të pranishëm drejtorët komunal, shërbyesit civil, përfaqësues të Institucioneve tjera komunale dhe qytetarë të tjerë ,shprehu bindjen se objekti i ri me standarde evropiane do të ndikojë drejtpërdrejtë në ngritjen e kualitetit të shërbimeve ndaj qytetarëve. " Falënderoj  drejtorët komunal , shërbyesit  civil për kryerjen e shërbimeve efikase ndaj qytetarëve dhe përfundimin e të gjitha procedurave që ka pas obligim Komuna në përfundimin e këtij objekti.

Që nga mbledhja e parë e bordit të drejtorëve të datës 27.02.2014, kemi caktua si prioritet që duhet të përfundohet ky projekt, të cilin  edhe sot po e përurojmë këtë investim kapital për qytetarët dhe punëtorët e Administratës Komunale " tha kryetari i komunës Begzad Sinani.

 

 Image-2.png

 

Me një program të pasur kulturo artistik u festua 18 qershori dita e çlirimit të komunës | 2017-06-18

 DSC_0236.JPG Në shtëpinë e kulturës “ Isa Kastrai” u  mbajte një koncert i pasur  kulturo artistik  nga, Ansambli i Këngëve dhe Valleve” Albana”. K��saj radhe të pranishmit i argëtuan : këngëtarja e mirënjohur   Shkurte Fejza,  si dhe  këngëtarët   vendas tani më të afirmuar . Hetem Matoshi  dhe   Nazmije Demolli Kastrati. Me fjalë rasti  për rendësin e kësaj dite  u paraqiten  kryetari i komunës  Begzad Sinani dhe   kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës ,  njëherit  drejtor  i Drejtorisë për  Kulturë ,Rini dhe Sport, Milaim Limani.
DSC_0202.JPGDSC_0230.JPG
 
DSC_0199.JPG

DSC_0227.JPG

DSC_0286.JPG
 

Homazhe në varrezat e dëshmorëve për nderë të 18 qershorit ditës së komunës | 2017-06-18

  
DSC_0570.JPG Programi festiv  për nderë  të 18 qershorit  ditës së komunës, filloi me  homazhet  në varrezat e dëshmorëve të kryetarit të komunës  dhe  strukturave komunale .Pas vendosjes  kurorave , të pranishmit u përshëndetën me   anëtarët e familjeve të  dëshmorëve .DSC_0578.JPG

 

Komuna dhe Helvetas nënshkruajnë projektin për aftësimin e 15 femrave në kursin e rrobaqepësisë | 2017-06-16

 Kryetari Sinani dhe Luan Hoti, nga Helevetas/APR e z. Berisha nga Islamic Relief Kosova, nënshkruajnë marrëveshje për përfshirjen e femrave  të Komunës së Kamenicës në trajnim dhe punësim.Kjo marrëveshje parasheh trajnimin e 15 grave në sektorin e rrobaqepësisë për një periudhë 3 mujore. TrajnimiImage-(2).png do të ofrohet nga dy rrobaqepëse nga Kamenica dhe do të përmbaj pjesën teorike dhe praktike. Në fund të trajnimit do të pasoj testimi i të trajnuarave dhe 12 femra  më të suksesshme do të punësohen apo vetëpunësohen si rezultat i mbështetjes me makina qepëse. Kostoja totale e projektit është 7,460.00 euro dhe do të bashkë financohet nga palët nënshkruese.

 

 

Mbështetje e fermerëve në sektorin e shpezërisë | 2017-06-16

Image-(1).png Komuna e Kamenicës dhe Grupi Lokal i Veprimit e mbështetur nga projekti  ,Aftësi për Punësim Rural nënshkruan marrëveshjen për mbështetjen e 30 fermerëve në sektorin e shpezërisë (Inkubator për qeljen e zogjve). Menaxhimin dhe zbatimin e projektit do ta udhëheq GLV Kamenica.

 

Kërkohet nga Institucionet e rendit të merren masa ndaj sulmuesit të drejtorit të Arsimit në Kamenicë Agim Shkodra | 2017-06-09

  Reagim

foto-1-2.jpg
Dënohet sulmi ndaj drejtorit të Arsimit Shkodra në vendin e tij të punës, nga anëtari i kryesisë së LDK-së Dega në Kamenicë Ibrahim Kryeziu dhe bashkëpunëtori i kandidatit  për deputet nga, koalicioni i besës dhe i shpresës Shaip Surdulli.

Sot neth orës 13:00 në parkingun e Qendrës Tregtare “Haliti SM” i njëjti  ma   bllokon daljen me veturë prej parkingut dhe unë shmangem nga mbrapa dhe kaloj në kahen tjetër, mirëpo vazhdon me fyerje dhe sharje nga më të ndryshmet në prani të qytetarëve, ku unë nuk i përgjigjem në asnjë fjalë, por vazhdoj rrugën për në zyre dhe pasi ulem në vendin e punës vazhdoj punën i njëjti vjen tek dera e hyrjes dhe fyen të gjithë stafin e Drejtorisë së Arsimit dhe i thyen xhamat e derës së hyrjes.
foto-2-2.jpg

Pas gjithë kësaj unë obligohem të  lajmëroj rastin në polici të dhe marrin rastin për hetime. Ftojmë organet e rendit, që të marrin masa ndaj sulmuesit Ibrahim Kryeziu. I njëjti ka penguar edhe disa herë më parë   punën tonë të përditshme në procesin edukativo-arsimor, madje i njëjti ka qenë mësimdhënës në Gjimnazin” Ismail Qemali” në Kamenicë. Sulme të tilla ndaj zyrtarëve janë të patolerueshme dhe të papranueshme, prandaj duhet të marren masa dhe raste të tilla të mos përsëriten më.

 

Agim Shkodra – Drejtor i Drejtorisë së Arsimit Kamenicë.

 

 

Shenohet Festa e Abetares për herë të dytë | 2017-06-01

 Festa e abetares  u shënua për  herë të  dytë  në  Kamenicë, më një program të pasur  kulturo-artistik, nga  nxënësit  e disa shkollave fillore të komunës së Kamenicës .Manifestimi  i radhës për nderë të Festës së Abetares   ishte organizuar  nga, kolegjiumi i mësimdhënësve  të ciklit të ulët   në bashkëpunim me  Drejtorinë Komunale të Arsimit. 
 

Përurohet Palestra e Sporteve në Kamenicë | 2017-05-29

  Kryetari i Komunës Begzad Sinani me bashkëpunëtorë,  dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, në prani të shumë qytetarëve dhe sportistëve, përuruan palestrën e re të sportit në Kamenicë. 
Duke paraqitur rezultatet 1-10 (of 1999)
 |<  < 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10  >  >| 

RSS

Shto në Twitter Shto në Facebook Shto në MySpace

Sign in