Republika Kosovo

Podujevo

Istorijat

Teritorija Laba zauzima severni prostor i predstavlja mikrogeografsku celinu.Lab u širem smislu obuhvata sliv reke Lab.Sliv Laba počinje od Srebrne planine (Mote Argentorum ili Albanikos), (1789m), koji su kasnije Srbi nazvali Kopaonik.Topografski sliv reke Lab obuhvata površinu od 945,4 km.Ovaj prostor otprilike odgovara administrativnoj teritoriji opštine Podujevo u sadašnjoj podeli Kosova.Podujevo kao grad u Labskom regionu je najvažnije ekonomske, političke, administrativne, prosvetne, kulturne, zdravstvene i druge. Ovom centru gravitira oko 120 sela, iako neka od njih pripadaju ostalim centrima Prištine, Vučitrna i Mitrovice Administrativno, u današnje vreme, opština Podujevo obuhvata 78 sela. U užem smislu, neka od ovih sela pripadaju GoLab te Labi.

 

Region Laba je kroz istoriju imao teritorijalne i administrativne promene. U periodu osmanske vladavine ovaj region Labit je obuhvatao široku teritoriju i tada je administrativno organizovan kao Nahija Labit i Nahija Kosova, sa sedištem na Kosovu ili Belasici, kako se drugačije zvalo. Region Labi je teritorijalno stradao nakon Berlinskog kongresa 1878. godine, kada je više od polovine njegovih zemalja zauzela Srbija, dok je stanovništvo iz tih sela bilo prisilno raseljeno. Od ovog vremena do 1912. godine, zbog blizine tursko-srpske granice, Podujevo postaje važan strateški centar. Od ovog vremena do danas, oblast Laba je bila pod srpskom okupacijom, sa izuzetkom vremena tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Ime Lab-Treva e Lab nazvano je po imenu hidronima Lab.Ovo ime je počelo da se koristi u antici, srednjem veku, ali se očuvalo čak iu Novom dobu. Ovi tragovi pripadaju nekoliko etnokulturnih i jezičkih slojeva;

 

1) (pre) indoevropski: LAB

 

2) (pro)albanski: LLAB

 

Mnogi naučnici hidronim Lab uzimaju kao drevni i izvode ga od alb-, iz kojeg bi lab-, alp- mogao da dođe. Fonetski oblik za govornike albanskog je LLAP. U srednjem veku se sreće oblik Laba, i danas su zadržali ta imena. Fonetski oblik u srpskom je Lab. Bilo je i pokušaja da se preimenuje, ali nisu naišli na podršku, iako se često obeležavaju na geografskim kartama. Slično je planinskom regionu GOLAB, gde je slovo B ublaženo u P i izlazi GoLapi. Ovo dokazuje ilirsko poreklo koje potiče od plemena Galabroi-Galabreti, koji su naseljavali ovu oblast, koja je nazvana GaLabi. Tako i Strabon pominje ilirsko pleme Dardi-Dardet od koga su nazvani Dardan i Emervendi-Dardani. Ova mišljenja su izneta na naučnim osnovama, osvajači nisu uspeli da promene ime reke Lab i regiona Lab.

Lab kao region je okružen planinama. Sa zapadne strane granica predstavlja prirodnu graničnu liniju prema opštini Mitrovica, jer se održava na istočnim padinama planina Šalja i Bajgora. Sa severne i istočne strane su planine koje odvajaju region Laba od Srbije, gde se nalaze Qafa e Perpellacit, Qafa e Merdarit i Qafa e Tullarit, dok sa južne strane dolina Laba izlazi na Kosovo polje, koje počinje iz sela Besinje-Barilevo. Teritorija Laba je planinska zemlja, ali ima i polje Lab kao plodno zemljište.

 

Lab kao mikrogeografska celina podeljen je na tri dela:

 

  1. Kotlina Lab, koja se proteže od sela Repe na severu i na jugu do sela Besi-Barileve, dužine preko 35 km i širine od 12-15 km na liniji Batllave-Labashtica. e Eperme.
  2. Zaliv Lab, koja obuhvata teritoriju od sela Repe do sela Murgull, u dužini od oko 14 km, i od Belasice do Kepi i Uglari, koja je oko 14 km široka i
  3. GaLabi i Labi, koji se proteže od sela Batlava do sela Medergofc i od sela Turukice do Kećekole i Kolića. Region Labi ima prosečnu visinu od 826 m. na samo 4,8 km površine Labi.Ova teritorija ima više brdsko-planinskih područja.

Opština Podujevo ima površinu od: 632,97 km²

Podujevo je urbanizovani centar i pored njega ima 76 sela. Procenjuje se da u ovoj opštini živi oko 130 hiljada stanovnika.

Geografski položaj

Podujevo i okolina leže na skali od 42-41-35 do 43-08-13 severne geografske dužine i 20-58-35 do 21-26-35 istočne geografske dužine.

Teritorija regiona Lab počinje od rta Uglari i prostire se duž toka reke Lab, koja ga povezuje sa Kosovom i Grebenom Propelaca sa Nišom.

Teritorija Labskog regiona ima važan geografski i strateški položaj. Na taj način se ova teritorija nalazi u centru Balkana.Kroz Labski region prolazi tranzitni put koji povezuje Kosovo sa Jadranskom magistralom i Skopskom magistralom.

Podujevo, kao najvažniji centar Labija, udaljeno je 30 km od Prištine. Sa Prištinom je povezano železničkom prugom od 1948. Od Podujeva se odvajaju regionalni putevi. Najvažniji od njih su:

Podujeve-Kerpimeh-Pollate i Lluzhan-Orllan. U ovom regionu ima 20 km magistralnih puteva, 100 km regionalnih i 150 km lokalnih puteva Podujevo se nalazi u centru polja Labi na apsolutnoj visini od 608 m nadmorske visine i karakteriše se kao subalpsko naselje. Za zemlje etničkih Albanaca, granična strategija sa Srbijom je od posebnog značaja.

 

Geografski položaj ovog kraja bio je važan kroz istoriju od davnina.

 

Morfološke karakteristike

Okrug Lab se sastoji od tri dela. Planinski reljef daje mu karakteristiku geografskog prostora. 3/4 površine pripada kategoriji brdsko-planinske teritorije i zbog toga se smatra regionom sa malim ravnicama. Planine se prostiru sa tri strane i samo je u toku reke Lab povezana sa Kosovskom ravnicom. Region Laba ima prosečnu visinu od 826 m i 4 m je niži od regiona Kosova. Ukupan izgled varira zbog morfološkog i geološkog sastava.

Na severnoj i na zapadnoj strani podignute su planine koje pripadaju planinskom sistemu Arjendta (Kopaonikut). Najviši deo planina ovog sistema leži na zapadu, na granici sa Šalja e Bajgora, odnosno sa opštinom Mitrovica i Vučitrn kao što su: Maja e Mprehte e Ostrokoplja (1.879 m), Bareli (1.583 m), Planina Ukšin Kovačice (1.379 m), Rt Sokol, planina Mus Popoves, Gerdeci (838 m), Hunda e Lugut (763 m). U istočnom delu Laba su sledeće planine: Uglar ili rt Uglari (1.297 m), Kertinjaku (1.147 m), Perpelaci (947 m), Kravarice (963 m), Planina Batlava (1.213 m), Merkonje (1.017 m), Planina Braina (933 m), GaLabi, Suka e Šakovica (671 m) i Malo i Rimanište. Sve ove planine su odvojene jedna od druge u izolovanim brdsko-planinskim oblicima i često planinskim rekama. Ove reke su izazvale eroziju formirajući duboke doline, posebno u planinama sistema Srebrne planine, u severnim i zapadnim delovima. Morfološkom izgledu prethodila je predispozicija tektonskih kretanja tercijarnog perioda, kada su se u slojevima krečnjaka formirali debeli slojevi vulkanskih stena, koji su, kao rezultat postvulkanskih procesa, nosioci rude olova i cinka. rude su se tokom istorije eksploatisale u Labucu, blizu izvora reke Lab.

Najpopularniji grebeni i prelazi koji povezuju Lab sa drugim selima su: put koji prolazi zapadno od rta Uglar i povezuje se sa Banjja e Llukova a zatim linija Kafa e Tashefci, Kafa e Perpellac (814 m), Qafa e Merdari i Qafa Tullari.Preko ovih mesta se uspostavljaju veze sa Srbijom. Preko Balaban-Kećekolle-Qafa e Bubari te Thate povezuje se sa Prištinom. Takođe je povezan sa Prištinom Greben Kulina ili Teneshdoll. Sa Mitrovicom ga povezuju Qafa e Guri te Mulliri, Qafa e Kačandolli i Qafa e Rzhana.

Morfološku celinu regiona Lab uglavnom čine aluvijalna ravnica reke Lab i njeni rukavci: reka Dumnica, reka Batlava, reka Kačanoli, kao i druge manje reke i potoci. Pre jezerske faze odvijala se intenzivna vulkanska aktivnost. Od tada su ostale bočne fluvijalne terase obala reke Lab, a time se i korito reke sužavalo. Lab u svom severnom delu polaže debelu šindru, au srednjem i donjem toku pesak i mulj, što čini zemljište plodnim i pogodnim za poljoprivredu i baštovanstvo.