Mirësevini në ObiliqFaqja e Obiliqit do të jetë faqja, në të cilën qytetarët e komunës sonë, por edhe më gjërë, mund të informohen për punën dhe te arriturat tona, por edhe me preokupimet tona dhe te qytetareve tanë.!

 

Lajmet e fundit

Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës Sa jeni të kënaqur me shërbimet e Komunës
 
 
 

logo1.bmp
               
 1523.jpg                             

 

 Lajme

Takim me grupin e grave
24 prill 2017

18118958_246033949198029_490129912863089754_n.jpg

 Në vazhden e aktiviteteve dhe projekteve komunale në të mirë të qytetarëve tanë, kryetari Xhafer Gashi takoi grupin e grave, për të parë nga afër kërkesat e tyre dhe për të përkrahur projektet e tyre. Në bashkëpunim me kryetarin, DKRS, dhe grupin e grave, sot në sallën e kuvendit, u paraqiten projektet dhe idet nga drejtoresha Fitore Hashani, e cila falenderoi kryetarin Gashi për bashkëpunimin dhe ndihmën e oftuar në kërkesat e grupit të grave, gjithashtu zonja Hashani tregoi se me ndihmen e OSCE dhe kryetarit, do realizohen tri projektet fillestare: Panairi në Mitrovicë, panairi në Obiliq dhe kursi i rrobaqepësisë, për të vazhduar tutje me projektet tjera ku synim i veçantë është fuqizimi i gruas.

Bashkë për një komunë të zhvilluar!

më shumë...

Dënohët akti i grafiteve në shkollën fillore në Plemetin
21 prill 2017

P1240310.JPG

 Kryetari i komunës, Xhafer Gashi, ftoj në takim Komandantin e Policisë për Rajonin e Obiliqit, Sejdi Zeqirin, Nënkryetarin për Komunitete, Slavisha Jakovleviç dhe Shefin e Zyrës Lokale për Kthim dhe Komunitete, Slavisha Axhanqiç.

Në këtë takim u diskutua për çështjen e grafiteve që persona ende të pa identifikuar i kanë shkruajtur në shkollën fillore në fshatin Plemetin.

Të gjithë akterët e këtij takimi, e dënuan këtë akt, duke thënë që veprime të tilla dëmtojnë relacionet ndëretnike në komunë  tonë.

Njëkohësisht u kërkua të ndërmerren masa ligjore ndaj autorëve të këtij akti.

më shumë...

Homazhe në përvjetorin e dëshmorit Murat Krasniqi
20 prill 2017

P1240309.JPG

 Kryetari i komunës Xhafer Gashi me bashkëpunëtorët, SHDL, qytetarët, vazhdon të nderoi të rënët e lirisë, në përvjetorët e tyre, duke kujtuar kështu të gjithëve sa e shenjtë është vepra e tyre me flijim për liri, prandaj jo vetëm përvjetori por çdo ditë e jona duhet kujtuar me krenari e duke punuar me nder në ndërtimin e zhvillimin e Kosovës.

Për figurën e dëshmorit Murat Krasniqi folën edhe Enver Oruçi-komandant i zonës, Aziz Bici-komandant, Fehmi Mjekiqi-SHDL Obiliq.

Ndërsa përmes vargjeve të poezisë mbesa e dëshmorit, Alma Sadiku, përmbylli kujtimin për të rënët e lirisë.

Lavdi dëshmorëve të kombit!

më shumë...

Kryetari i Komunës se bashku me bashkëluftëtarë bënë homazhe .
19 prill 2017

18057013_243687469432677_4053651476938495617_n.jpg

 Sot , Kryetari së bashku me veterane e bashkëluftëtarë bënë nderime pran shtatores së heroit Sali Çekaj në Deçan , homazhe pranë varrit të Heroit Shefqet Mustafaj dhe dëshmorëve të tjerë në kompleksin memorial në Gllogjan dhe homazhe në kompleksin memorial në Koshare.

Në përkujtim të 18 vjetorit të rënies së dy heronjëve dhe 11 dëshmorëve të kombit në luftën e Koshares

(Afrim Stojku, Aziz Gashi, Bejtë Kajdomçaj, Fatos Limani, Fisnik Ibrahimi, Hysni Temaj, Ilir Hoxha, Izet Morina, Leonard Palucaj, Luan Gashi, Mejdi Korrani) në luftën e Koshares

Lavdi dëshmorëve të kombit më shumë...

 

Telefona me rëndësi

  
   
Statuti-i-komunes-2016(shqip)-(1).pdf

Hyrja


Aplikimi Online


riatdhesimi.jpg
 


 

httpwww.institutigap.orgspendingsobiliq2014#~obiliq
 


Draft-Statuti-(1).jpg

125.png
  

 

Fushatë kundër gjuhës së urrejtjes

Ju keni një version të vjetër të Adobe's Flash Player. Merre Flash player .