Mirësevini në Kaçanik

Hyrja Regjistrohu

 

Faqja e Kaçanikut do te jetë një dritare e re, ne të cilën qytetarët e komunës sonë, por edhe më gjere, mundë të informohen për punën dhe te arriturat tona, por edhe me preokupimet dhe sfidat tona dhe të qytetarëve tanë.

 

Historiku

Kaçaniku si qendër administrative – qytezë daton që nga fundi i shekullit XVI. Themelues i parë i kësaj qyteze është Koxha Sinan Pasha i cili ndërtoi xhaminë në vitin 1594 e cila edhe sot ekziston, një kuzhinë publike (imaret) , një shkollë në afërsi të xhamisë, dy hane, një hamam, kalanë (në fund të shekullit XVI , në vitin 1595 ) dhe disa mullinj në lumin Lepenc.
 
më shumë...

 

Lajme

Edhe fëmijët nga Komuna e Kaçanikut festojnë Festën e Pavarësisë
17 shkurt 2017
 Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, është organizuar program artistik për fëmijë me rastin e shënimit të përvjetorit të nëntë të Pavarësisë së Kosovës. 
më shumë...

Në përvjetorin e Pavarësisë nderohen dëshmorët e Komunës së Kaçanikut
17 shkurt 2017

 Në përvjetorin e nëntë të themelimit të shtetit të Republikës së Kosovës Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi me bashkëpunëtorë bëri homazhe në Kompleksin Memorial të Varrezave të dëshmorëve. 

më shumë...

Me manifestimin solemn përmbyllen aktivitet e Komunës së Kaçanikut për shënimin e përvjetorit të Pavarësisë së Kosovës
17 shkurt 2017

 Nën Përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, është mbajtur manifestimi solemn për nder të përvjetorit të nëntë të Pavarësisë së Kosovës, në pallatin e Kulturës “ Xheladin Kurtaj” në Kaçanik. Në fjalën e tij Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi çmoi jetën dhe kontributin e gjithë të rënëve për lirinë e Kosovës, ndërsa shtoi se dita e pavarësisë është një ngjarje e madhe për tërë kombin shqipëtarë. “Kjo është dita më e shënuar e historisë së Kosovës, që përmbledh sakrificën dhe përkushtimin për ta jetësuar idealin e gjeneratave të tëra për një shtet. Kjo është dita e Kosovës - dita kur kremtojmë lirinë, një lindje të re për qytetarët e shtetit të ngritur mbi gjakun e shumë të rënëve për lirinë e vendit. Kosova sot është një realitet i pakthyeshëm, një shtet i ndërtuar nga sakrifica e shumë brezave, një paqe e fituar pas një lufte të gjatë e të rëndë, që vetëm historia do të na kujtoj më së miri. 

 

më shumë...

Kupën e Pavarësisë e fitoi ekipi i SHF “Emin Duraku” nga Kaçaniku
16 shkurt 2017

 Në ndeshjen finale në mes të filloristëve të SHF “Emin Duraku” nga Kaçaniku dhe atyre të SHF “ Idriz Seferi” nga Bobi, më i mirë doli ekipi shkollor nga Kaçaniku pasi fitoi me rezultat 6:0.

 

më shumë...

Vendosen flamuj tek ura pranë Gurit të Shpum
16 shkurt 2017

 Për nder të përvjetorit të nëntë të Pavarësisë së Kosovës Komuna e Kaçanikut ka stolisur qytetin me flamuj kombëtarë e shtetëror. Ndërsa tashmë është bërë tradicionale edhe stolisja e urës pranë Gurit të Shpum me flamuj kombëtarë.

më shumë...

Kryetari Ilazi uron qytetarët për Ditën e Pavarësisë
16 shkurt 2017

 -Kam kënaqësinë time që me rastin 17 shkurtit – 9 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së vendit tonë, t’ju uroj: Gëzuar Festa e Pavarësisë së Kosovës!

 

më shumë...