Mirësevini në Drenas


Faqja e Drenasit do te jetë faqja, ne të cilën qytetaret e komunës sonë, por edhe me gjere, mund të informohen për punën dhe te arriturat tona, por edhe me preokupimet tona dhe te qytetareve tanë.!

 

Njoftime - Flash

AnketaDrenas Sa jeni të kënaqur me shërbimet komunale

Ndarjet e Shpenzimeve

Inspektim

Historiku

Territori i komunës së Drenasit(ish-Gllogocit) shtrihet në pjesën e Kosovës qendrore.
Sipërfaqja e gjithëmbarëshme e kësaj komuneje përfshinë 290 km2 apo 2.66 përqind të sipërfaqëse së territorit të Kosovës.Gjithë kjo trevë ,e cila përbëhet nga 42 vendbanime është e rrethuar me Malet e Berishës, Kasmaqit, Qyqavicës, Goleshit dhe Lipovicës(Blinajës).
Këto male shtrihen në të dy anët e Luginës së lumit Drenica. Sipërfaqet e tokës së Luginës së Drenicës i përshkon sistemin e ujitjes “Ibër”.

para.gif Lexo më shumë

Lajme

Fillon ndërtimi i mbikalimit në rrugën regjionale Prishtinë – Pejë, afër shkollës fillore “Hasan Prishtina” në Llapushnik
14 prill 2014
Ministria e Infrastrukturës në bashkëpunim me Komunën e Drenasit, kanë nisur punimet për ndërtimin e mbikalimit për këmbësor në rrugën regjionale Prishtinë – Pejë, konkretisht në fshatin Llapushnik afër shkollës fillore “Hasan Prishtina”
më shumë...

Kryetari i Komunës benë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Polac
14 prill 2014
Kryetari i Komunës së Drenasit z. Nexhat Demaku me bashkëpunëtor,  me rastin e shënimit të 15 vjetorit të rënies së 6 dëshmorëve, Bejtë Rexhepi, Hajzer Rexhepi, Fazli Qerkini, Mehdi Hoxha, Naim Tiku dhe Agron Berisha, ka bërë homazhe dhe ka dërguar buqeta lule në vendin ku prehen dëshmorët e UÇK-së, në Polac të Skenderajt.
më shumë...

Akademi Përkujtimore
14 prill 2014
 Poklek-(1).jpg                                                              Komuna e Drenasit përkatësisht Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport, organizon Akademi Përkujtimore me rastin e 15 vjetorit të rënies së Dëshmorëve dhe martirëve në masakrën e fshatit Poklek. Akademian mbahet me 17 prill (e enjte), në ora 12:30 behën homazhe tek varrezat në Poklek, ndërsa në ora 14:00 në Sallën e Kuvendit të Komunës së Drenasit do të mbahet Akademi Përkujtimore, ku do të jenë Himni dhe Pjesa foljore.
më shumë...

Sofra Poetike "Ymer Elshani"2014
14 prill 2014
Ymer_Elshani-_foto.jpgTë nderuar qytetarë të Komunës së Drenasit, ju ftojmë të merrni pjesë në manifestimin letrar Sofra Poetike "Ymer Elshani" 2014. Manifestimi mbahet më datën 15 prill 2014 në Institutin Albanologjik në Prishtinë me fillim në ora 11:00, më 16 prill 2014 në SHFMU "Xheladin Gashi-Plaku" në Komoran ora 12:00, dhe më 17 prill 2014 në Sallën e Kuvendit të Komunës së Drenasit ora 11:00.
më shumë...

 

Hyrja


Komuna Online

udhezuesIMG.jpg
riatdhesimi.jpg

Gjendja Civile

apliko-online.jpg

Statuti i Komunës

Statuti-1-.jpg

Deshmoret.jpg

Personatezhdukur.gif

Kontakti

Telefoni-kontaktues.jpeg
       TEL: 038 584 074
              038 584 353
 
 


Kallxo.com