Gjilani transmeton live seancat e Kuvendit 

                   
                     Më shumë...

 

 
                Botimet e ZIP

 


 Më Shumë...


_________________________________


Gjilani Rinor
Më Shumë...

OSCE - "Të drejtat gjuhësore të Kosovës"


pdf-icon.png më shumë... 

Lajme

Lutfi Haziri me bashkëpunëtorë viziton Bashkësinë Islame për t’ua uruar Fiter Bajramin
25 qershor 2017
Me rastin e festës së Fitër Bajramit, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i shoqëruar nga bashkëpunëtorët dhe tre deputetët nga radhët e LDK’së në Gjilan, ka vizituar Këshillin e Bashkësisë Islame, ku është pritur nga kryetari Naim Aliu dhe bashkëpunëtorët. “E uroj kryetarin Naim Aliu për angazhimin e tij gjatë festës së Fitër Bajramit, në veçanti gjatë muajit të madh të Ramazanit, sikurse edhe të gjithë besimtarët myslimanë. Organizimi i KBI kësaj here ka njohur shtrimin e sofrës për të gjitha kategoritë e komunës së Gjilanit, duke i pasur parasysh rastet e rënda sociale, familjet në nevojë, duke u solidarizuar me misionin e madh të Ramazanit, që përmes sakrificës sonë, urisë dhe agjërimit, ne i përkushtohemi Zotit, familjes dhe skamnorëve”, ka deklaruar Haziri.
 
më shumë...

Haziri: Beqir Musliu dhe Idriz Seferi janë krenaria kombëtare e shqiptarëve
24 qershor 2017
Organizuar nga Ars Clubi "Beqir Musliu", në mbështetje të fuqishme nga Komuna e Gjilanit, sot në Karadakun e Idriz Seferit, është mbajtur edicioni i shtatë me radhë i manifestimit rajonal të poezisë "Trekëndëshi Poetik i Paqes". 
më shumë...

Haziri u garanton nxënësve nga Kosova Lindore regjistrimin në shkollat e mesme
24 qershor 2017
Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka konfirmuar regjistrimin në shkollat e mesme profesionale për të nxënësit që vijnë nga Kosova Lindore, sepse siç ka thënë ai trajtimi për ta është obligim i njejtë sikur për qytetarët e lindur në Gjilan. 
 
më shumë...

Gjilani hap Murin e Kujtimeve me fotografi të sportistëve prej disa dekadash
24 qershor 2017
Komuna e Gjilanit ka bërë sot hapjen e Murit të Kujtimeve me fotografi të klubeve të ndryshme, të lojtarëve e organizimeve rinore, përkatësisht në stadiumin ndihmës të futbollit, në palestrën e sporeve “Bashkim Selisha-Petriti” dhe në Shtëpinë e Rinisë. Në këto ngjarje ka marrë pjesë kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, e sportdashës të të gjitha kategorive. 
 
më shumë...

Në foajenë e teatrit të Gjilanit shfaqet “Këndi i Beqir Musliut” me laureatët e çmimit letrar
24 qershor 2017
Në foajenë e teatrit të Gjilanit është shfaqur sot “Këndi i Beqir Musliut” me fotografitë e laureatëve të çmimit letrar ndër vite, nw 21-vjetorin e vdekjes sw kolosit tw letrave shqipe. Kjo ngjarje erdhi pas ceremonisë së dhënies së çmimit letrar “Beqir Musliu”, të cilit sivjet i ka takuar poetit Ramadan Musliu, pas vlerësimit të jurisë profesionale në përbërje: Sabit Rrustemi, Anton Nikë Berisha dhe Xhevat Latifi.
 
më shumë...

Komunitetet në Gjilan, të kënaqura me trajtimin e institucioneve dhe shoqërisë së këtushme
23 qershor 2017
Për nder të ditës së Shëngjergjit, komuniteti rom ka shfaq koncert para teatrit të qytetit, ndërkaq kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, i cili e ka mbështetur këtë program, ka shtruar edhe një drekë për komunitetin rom, ka thënë Kemal Shahin, kryesues i Komitetit për Komunitete, duke shtuar se pas dy javësh, një grup muzikor rom ka dhënë koncert tjetër para teatrit të qytetit, dedikuar të gjithë qytetarëve të kësaj komune.
më shumë...

Haziri: Sot po ndahemi nga profesori i sportit që trasoi jetën sportive në Gjilan
23 qershor 2017
Komuna e Gjilanit, ka organizuar sot mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të profesor, Hafiz Gashi, i cili tërë jetën ia kushtoi profesionit të sportit, si mësimdhënës, profesor, udhëheqës shkolle, bashkthemelues i klubit “Gjilani”, pavarësimin e sportit gjatë viteve ’90-ta, e deri te përgatitja e shumë kuadrove, që sot shkëlqejnë në gara të ndryshme, u tha mes tjerash në këtë komemoracion. 
më shumë...

Zeqirja Rexhepi ia dhuron Lutfi Hazirit pikturën e vetme që i ka shpëtuar pa u djegur në luftë
23 qershor 2017
Piktori nga Gjilani Zeqirja Rexhepi ia ka dhuruar sot pikturën e titulluar “Rezistenca”, kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri.

Piktori Rexhepi, i cili jeton dhe  vepron në Kanadë, ka thënë se e ka nderin që këtë pikturë po ia dhuron të parit të Gjilanit, të cilën e ka punuar në vitin 1997 dhe e vetmja e ka shpëtuar djegies në luftën e fundit. 
 
Kryetari Lutfi Haziri e ka falënderuar artistin Zeqirja Rexhepi për këtë dhuratë, duke thënë se kjo pikturë është e një rëndësie të veçantë pasi është realizuar nga ai për kolosin Adem Jashari në vitin 1997, e të cilin artisti vetëm e kishte imagjinuar sepse tek një vit më vonë e ka parë se si duket komandanti legjendar.
 
më shumë...


 
Kalendari-2017-(2).png

Komuna Online

Lajme Flash


 

Hyrja


Gjilani po hyn në një epokë të re

Qyteti i Gjilanit, i anashkaluar për shumë vite në projektet e mëdha, tani hapur një epokë të re për sa i përket infrastrukturës dhe zhvillimit. Përfundimisht është vendosur ndërtimi i autostradës në këtë pjesë. Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul e lidh kryqendrën e Anamoravës me koridoret e kombit dhe koridoret tjera të mëdha ndërkombëtare. Në Gjilan ka filluar edhe ndërtimi i rrugëve hyrëse-dalëse me katër krosi. Sivjet pritet të fillojnë investime të mëdha në sektorin e ujërave të zeza. Marrëveshja është nënshkruar tashmë me austriakët dhe ka vlerën mbi 12 milionë euro. Investimet e përgjithshme, sivjet do të arrijnë në 29 milionë euro. Gjilani nuk është më një qytet anësor në Kosovë, por një kryqendër e rëndësishme e një mikro-regjioni ballkanik. Qeverisja e Lutfi Hazirit ka hapur një epokë të re për Gjilanin.

 Harta e Faqes | Copyright