Gjilani transmeton live seancat e Kuvendit 

                   
                     Më shumë...

 

 
                      Botimet e ZIP

 


 Më Shumë...


_________________________________


Gjilani Rinor
Më Shumë...

OSCE - "Të drejtat gjuhësore të Kosovës"


pdf-icon.png më shumë... 

Lajme

Lutfi Haziri: Ibrahim Rugova i pajtoi dy herë shqiptarët në momentet vendimtare për të ardhmen e Kosovës
21 janar 2017
Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, është mbajtur akademi përkujtimore në shënim të shkuarjes në amshim të presidentit historik, Ibrahim Rugova, e cila është mbajtur në kuadër të manifestimit mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2017”. Pos nikoqirit, kreut të Gjilanit Lutfi Haziri, në këtë ngjarje kanë marrë pjesë djemtë dhe vajza e presidentit Rugova, ministra, deputetë, përfaqësues të intitucioneve tjera e qytetarë të shumtë. 
 
më shumë...

Gjilani merr konfirmimin për themelimin e ndërmarrjes “Tregu”
20 janar 2017
Në kuadër të programit për mbështetjen e komunën në krijim të ambientit të mirë për zhvillim ekonomik lokal, por edhe për zhvillimin ekonomik në përgjithësi, sot në Gjilan ka qëndruar për një vizitë pune, zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj- Gashi, e cila ka dhënë mbështetje të fuqishme, ndërsa konkretisht është konfirmuar mbështetja që Gjilani të themeloj Ndërmarrjen Publike Lokale “Tregu”. 
më shumë...

Fondacioni shqiptaro-amerikan ndan mirënjohje të lartë për heroin Mulla Idriz Gjilani
20 janar 2017
Fondacioni shqiptaro-amerikan me seli në New York, ka ndarë mirënjohje të lartë për heroin kombëtar, Mulla Idriz Gjilani. Në ceremoninë e dhënies së mirënjohjes për familjen e heroit, ka marrë pjesë kryetari Lutfi Haziri, profesori Xhymshit Duriqi, ish deputeti Ahmet Isufi dhe historianë të shumtë.
 
më shumë...

Në Gjilan hapet ekspozita e arteve pamore
18 janar 2017
Pamja e ardhshme e qytetit të Gjilanit varet nga ju, krijuesit e arteve pamore, ka thënë kreu i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në ceremoninë zyrtare të ndarjes së çmimeve në kuadër të shtyllës “Peneli i Flakës 2017”. Në hapje të ekspozitës së arteve pamore “Peneli i Flakës 2017”, në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit 2017”, është mbajtur edhe ceremonia zyrtare e ndarjes së çmimeve. Në fjalën e tij hyrëse, kreu i Komunës, Lutfi Haziri, pasi ka vënë në dukje kontributin e artistëve pamorë gjatë rrjedhës ndër vite të manifestimit “Flaka e Janarit”, ka inkurajuar ata në këtë përvjetor, dedikuar veprës së heroit Idriz Seferi, në nderim të të cilit, këtë vit, do të bëhet zbulimi i shtatores së tij në Gjilan.
më shumë...

Gjilani brenda shtatë ditëve pranon kërkesat e qytetarëve për investime
17 janar 2017
Nën udhëheqjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, është mbajtur sot mbledhja e Bordit të Drejtorëve, që është e treta për vitin 2017 dhe është transmetuar drejtpërdrejt në radiot lokale. Kryetari Haziri dhe drejtorët komunalë, kanë prezantuar objektivat e qeverisë komunale për vitin 2017, ndërkaq ka bërë thirrje për qytetarët që brenda shtatë ditëve t’i prezantojnë kërkesat e tyre për investime në zyrat e Komunës.
 
më shumë...

Lutfi Haziri: Idriz Seferi i bashkoi pushkët që të gjithë shqiptarët të jetojnë të lirë në një shtet
17 janar 2017
Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, është mbajtur sot Akademia e Flakës, në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit 2017”, që sivjet i kushtohet heroit Idriz Seferi. Në këtë akademi, pos kryetari Haziri dhe strukturave komunale, ka marrë pjesë familja e heroit Idriz Seferi, përfaqësues të familjeve të dëshmorëve dhe përfaqësues nga institucionet lokale e qendore.
 
më shumë...

U mbyll Festivali i Filmit të Shkurtër “Film Flaka”
16 janar 2017
Festivali i Filmit të Shkurtër “Film Flaka”, ka mbledhur artistë nga të gjitha trevat shqiptare, kurse edhe në natën e dytë të këtij festivali, pati mysafirë, regjisorë e artistë, filmat e të cilëve janë shfaqur në festival. Burim Baftiu, regjisor, ka falënderuar kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, që tash e dy vite e përkrahu këtë festival, i cili solli risi në Manifestimin “Flaka e Janarit”. Në mbrëmjen e dytë janë shfaqur filmat e metrazhit të shkurtër: “Unë jam biri i kurvës”, “Një pikë gjaku”, “Takimi”, “Bisedë me jetën”, “Piskama” dhe një film i shkurtër treminutësh i Burim Baftiut. 
më shumë...

Haziri: Ambasadori Walker i dha shpresë luftës në Kosovë
16 janar 2017
Kuvendi Komunal i Gjilanit, me nismën e kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, e ka shpallur “Qytetar Nderi” ish-ambasadorin William Walker. Këtë çmim, në një seancë solemne të Kuvendit, ambasadorit Walker ia ka dorëzuar të hënën kryetari Haziri. Haziri me këtë rast ka thënë se në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit”, që mbahet në nderim të dëshmorëve të luftës, sot, në një ditë të veçantë, Komuna e Gjilanit nderon njërin prej njerëzve, i cili i dha shpresë të ardhmes, në kohën kur rezistohej e luftohej me armë kundër pushtuesit dhe punohej kolektivisht për të arritur lirinë.
më shumë...


 

Komuna Online

Lajme Flash


 

Hyrja


Gjilani po hyn në një epokë të re

Qyteti i Gjilanit, i anashkaluar për shumë vite në projektet e mëdha, tani hapur një epokë të re për sa i përket infrastrukturës dhe zhvillimit. Përfundimisht është vendosur ndërtimi i autostradës në këtë pjesë. Autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul e lidh kryqendrën e Anamoravës me koridoret e kombit dhe koridoret tjera të mëdha ndërkombëtare. Në Gjilan ka filluar edhe ndërtimi i rrugëve hyrëse-dalëse me katër krosi. Sivjet pritet të fillojnë investime të mëdha në sektorin e ujërave të zeza. Marrëveshja është nënshkruar tashmë me austriakët dhe ka vlerën mbi 12 milionë euro. Investimet e përgjithshme, sivjet do të arrijnë në 29 milionë euro. Gjilani nuk është më një qytet anësor në Kosovë, por një kryqendër e rëndësishme e një mikro-regjioni ballkanik. Qeverisja e Lutfi Hazirit ka hapur një epokë të re për Gjilanin.

 Harta e Faqes | Copyright