Mirë se vini në ueb faqen zyrtare të Komunës së Vushtrrisë

Një prej segmenteve të rëndësishëm të administrimit të pushtetit lokal pa dyshim se është transparenca dhe ofrimi i informacioneve të nevojshme qytetarëve dhe gjithë institucioneve që kanë të bëjnë me administratën lokale. Duke qenë koherent me trendët më bashkëkohore të komunikimit, me qëllim që qytetarit ti ofrohen sa më shumë informata, në këtë ueb faqe do të gjeni informacione dhe dokumente të shumta për Komunën s Vushtrrisë si dhe punën e Kuvendit Komunal dhe organeve tjera të administratës Komunale.

  Facebook       Twiter       Google +      Youtube

Ju keni një version të vjetër të Adobe's Flash Player. Merre Flash player .
 

Historiku

Vushtrria ose Vicianumi siç është quajtur përpara sipas emrit të vjetër ilir, është lokalitet antik, që daton qysh nga mesjeta, edhe para Perandorisë Romake, përkatësisht që nga koha e dardanëve. Viciana në fund të shekullit I para l. K. pushtohet nga Perandoria Romake. Gjatë periudhës së pushtimit romak (I–V) Viciana kishte arritur një zhvillim të konsiderueshëm ekonomik dhe kulturor.   lexo më shumë >>

Lajme

URIMI I KRYETARIT TË KOMUNËS BAJRAM MULAKU PËR FESTAT E FUNDVITIT
23 dhjetor 2016
 Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku, uron te gjithë qytetarët dhe bashkatdhetarët me rastin e festave të fundvitit.
“Jemi në përfundim të vitit 2016 dhe këto çaste zakonisht krijojnë emocione, që na e kujtojnë të kaluarën dhe na japin shtytje për të ardhmen duke bërë bilancin e këtyre 365 ditëve. Ngjarjet e vitit që po e kalojmë, do të hyjnë në arkivin e të kaluarës, por do të na shërbejnë përherë për perspektivë. Sot, unë jam me ju, jo vetëm për t’ju përshëndetur në këtë fund vit, por më tepër se kaq”, thuhet në urimin e kryetarit të komunës sëVushtrrisë, Bajram Mulaku,me rastin e festave të fundvitit.

I Pari i Vushtrrisë ka ftuar të gjithë, pa dallime partiake e fetare, pa dallim gjinie e kombësie që të hedhin së bashku, një vështrim tek rruga që kanë bërë. Të evidentojnë vlerat e krijuara dhe t’i bëjnë ato pjesë të jetës së përditshme.


më shumë...

Dardan Menxhiqi dhe Shqipe Tahiri sportistët e vitit në Vushtrri
20 dhjetor 2016
Ish Kampioni botëror nga Kreta e Greqisë, Kampioni nga Turneu ndërkombëtar , ‘’Gjakova Open” ,Kampioni nga Turneun memorial ndërkombëtar , ‘’Besim Kabashi”, pjesmarrësi në kupen botërore që u mbajt ne Antali te Turqisë ,njëherësh kampion i Kosovës, kiksboksieri Dardan Menxhiqi, është shpallur sportist i vitit 2016 në Vushtrri.Ndërkaq,Shqipe Tahiri, njëra ndër lojtaret më të dallaura ne hendbollin e shtetit te Kosovës, anëtare e Reprezentacionit të Kosovës, vetmohuese dhe lidere e vërtet e ekipit është shpallur sportistja e vitit nga rradhët e seniorëve. Epiteti i klubit më të sukseseshëm të Femrave (Senioret), për vitin 2016 i takoi Klubit të Hendbollit “Kosova”, kurse Klubi me i suksesshem te meshkujt (Seniorët) per vitin 2016 u shpall Klubi i Kickboxit “Kosova”. Për suksesin e madh që arritën sportistët vushtrrias në të gjitha garat në vitin që lamë pas,në ceremoninë e shpalljes së sportistëve më të dalluar që u organizua nga Drejtoria për KRS, kryetari i komunës Bajram Mulaku ka përgëzuar të gjithë sportistët. Ai ka thënë se me sukseset e tyre sportistët vushtrrias janë bërë tashmë përfaqësuesit më të mirë të qytetit të Vushtrrisë si brenda vendit ashtu edhe në arenën ndërkombëtare. Mulaku me këtë rast ka ndarë një mirënjohje të veçant për futbollistin e mirënjohur, Milot Rashica, për të cilin ka thënë se është shembull për gjeneratat e reja si duhet përmes punës dhe angazhimit të arrihen suksese kulminante.
 
më shumë...

Situata e sigurisë në Vushtrri vazhdon të jetë e qetë dhe stabile
19 dhjetor 2016
 Kryetari i Komunës së Vushtrrisë,Bajram Mulaku, ka mbajtur mbledhjen e fundit për këtë vit të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi(KKSB),ku ishin të pranishëm edhe përfaqësues të KFOR-it dhe OSBE-së. Kryetari Mulaku e ka vlerësuar të qetë dhe stabile situatën në Komunën e Vushtrrisë falë bashkëpunimit të mirë të qytetarëve me Policinë e Kosovës , KFOR-in dhe organet tjera institucionale.I pari i Vushtrrisë ka folur edhe për projektet e realizuara gjatë këtij viti dhe për ato që pritet te realizohen gjatë vitit të ardhshëm,të cilat dukshëm do të ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarit.

më shumë...

 
 

Hyrja


Aplikimi Online


Të drejtat për mbrojtjen e të dhënave personale

Lista e borxheve
 

kallxo.com

Lajmet e fundit

Manifestime kulturore


DitetHasanPrishtina.jpg