Gjilani transmeton live seancat e Kuvendit 

                   
                     Më shumë...

 

 
                Botimet e ZIP

 


 Më Shumë...
__________________________

Gjilani Rinor
Më Shumë...


OSCE - "Të drejtat gjuhësore të Kosovës"
Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës” 22-27 janar


“Një natë në hotel” - Teatri Gjilan
“Kosovatrans” - Teatri Podujevë
“G” - Tetari Shkup
"Rrno për me tregue" - Shqipëri
"Portreti i pa kryer" - Teatri Dodona

“Në dorë të fatit…” - Teatri Vlorë

 Shfaqjet nisin në ora 19:00.​

Lajme

“Talia e Flakës” nis me premierën e shfaqjes “Një natë në hotel”
23 janar 2018
Është ngritur perdja në Festivalin e Dramës Shqipe “Talia e Flakës”,  e cila po mbahet në kuadër të “Flakës së Janarit 2018”. Shpresa Kurteshi – Emini, kryesuese e Asamblesë Komunale të Gjilanit e ka shpallë të hapur Festivalin, duke thënë se ky festival kaherë ka dalë nga niveli lokal dhe tashti është me vlera kombëtare dhe “Talia e Flakës” është shndërruar në një shtyllë që ka zgjuar interesim të jashtëzakonshëm.
“Merrni porosi të mëdha e kënaquni me artin dramatik”, ka thënë Shpresa Kurteshi – Emini.
 
më shumë...

Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës” sjell gjashtë shfaqje nga të gjitha trojet shqiptare
22 janar 2018
Festivali i Dramës Shqipe “Talia e Flakës” ndër vite ka mbledhur më së shumti shikues në Manifestimin “Flaka e Janarit”. Edhe sivjet në këtë festival do të marrin pjesë teatro nga të gjitha trevat shqiptare, kurse organizatori është përpjekur që të sjell në Gjilan shfaqjet më të mira, me autorë shqiptarë.
 
më shumë...

Haziri çmon lartë punën e policisë në Gjilan në ruajtjen e sigurisë së qytetarëve
22 janar 2018
Është prezantuar sot raporti vjetor i trafikut rajonal të Policisë së Kosovës në Gjilan, ku kanë marrë pjesë kryetari i Komunës Lutfi Haziri, komandatja e Policisë Rajonale, Elmina Mahmuti, komandati i Stacionit Policor, Alban Ramushi dhe përfaqaësues nga shtabi qendror në Pirishtinë. Kryetari Lutfi Haziri, ka çmuar lartë punën e policisë në ruajtjen e sigurisë së qytetarëve dhe në edukimin e tyre me qëllim të parandalimit të aksidenteve. 
 
më shumë...

Lutfi Haziri: Ibrahim Rugova, me tre hapa të vegjël, bëri historinë epokale të shqiptarëve në Ballkan
21 janar 2018
Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në Gjilan sot është mbajtur akademi përkujtimore në shënim të 12-vjetorit të ndarjes nga jeta të presidentit, Ibrahim Rugova, ku përveç përfaqësueve të insitucioneve, ka marrë pjesë edhe familja Rugova. Duke folur me figurën e tij, kryetari Haziri ka përmendur tre hapa, të cilët, sipas tij, bën historinë epokale të shqiptarëve në Ballkan. 
 
më shumë...

Haziri: Jonuz Musliu na e la testament zgjidhjen e problemeve të Kosovës Lindore
20 janar 2018
“Sot e nderuam jetën, vepren, sakrificën e Jonuz Musliut, i cili u nda nga jeta në Janarin e  lavdishëm dhe iu bashkangjit udhës së bashkëluftëtarëve në kryengritjen për lirinë e shqiptarëve në Kosovë, Kosovën Lindore e Maqedoni. Krejt jetën e tij ai ia kushtoi atdheut. Ne kemi qenë bashkëpunëtorë të ngusht në zgjidhjen e problemeve politike të shqiptarëve në Kosovën Lindore dhe të drejtave në Republikën e Kosovës. Jonuzi na e la në testament zgjidhjen e këtyre problemeve. Nuk ka të drejtë askush që ta mohojë këtë të drejtë”, ka thënë Haziri.
më shumë...

“Foto Flaka” mbledh artistë nga të gjitha trojet shqiptare
20 janar 2018
“Foto Flaka”, manifestim përcjellës në kuadër të “Flakës së Janarit 2018”, ka mbledhur fotografë nga të gjitha trojet shqiptare, të cilët i kanë ekspozuar fotografitë e tyre në foajenë e Teatrit të Gjilanit dhe aty vizitorët do të mund t’i shohin deri në përfundimin e manifestimit.
më shumë...

Pas reshjeve të borës, të gjitha rrugët në Gjilan janë të hapura dhe kalueshme
20 janar 2018
Pas reshjeve të shumëta të borës, kompania kontraktuese e Komunës së Gjilanit ka dalë menjeherë në terren për t’i hapur rrugët në qytet dhe fshatra. Përpos ekipeve të kompanisë përkatëse, në terren po qëndron edhe ekipi i emergjencave të Komunës, të cilët kanë konfirmuar se të gjitha rrugët janë të hapura dhe deri tani nuk është paraqitur ndonjë problem.
 
më shumë...

Në fondin humanitar të Gjilanit janë deponuar mbi 60 mijë euro për fëmijët me nevoja të veçanta
19 janar 2018
Më shumë se 60 mijë euro janë deponuar në xhirollogaritë zyrtare të Komunës së Gjilanit, të cilat janë premtuar nga njerëzit e vullnetit të mirë në Gala mbrëmja humanitare “Pak nga ne, shumë për ata!”, e organizuar me iniciativë të kryetarit të Komunë së Gjilanit, Lutfi Haziri, në mbështetje të fëmijëve me aftësi të kufizuara dhe gratë pa përkujdesje. 
më shumë...


 
Kalendari-2017-(2).png

webgis.png 

Komuna Online

Lajme Flash


 

Hyrja


Gjilani po hyn në një epokë të re

Qyteti i Gjilanit, i anashkaluar për shumë vite në projektet e mëdha, tani hapur një epokë të re për sa i përket infrastrukturës dhe zhvillimit. Sivjet pritet të fillojë autostrada Prishtinë-Gjilan-Konçul, e cila e lidh kryqendrën e Anamoravës me koridoret e kombit dhe koridoret tjera të mëdha ndërkombëtare. Në Gjilan ka filluar edhe ndërtimi i rrugëve hyrëse-dalëse me katër krosi. Investime të mëdha priten në sektorin e ujërave të zeza. Investimet e përgjithshme do të arrijnë në miliona euro. Gjilani nuk është më një qytet anësor në Kosovë, por një kryqendër e rëndësishme e një mikro-regjioni ballkanik. Qeverisja e Lutfi Hazirit ka hapur një epokë të re për Gjilanin.
______________________

Më shumë...
______________________
 Harta e Faqes | Copyright